1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Sınavsız İLİTAM Pazarlık Malzemesi Yapılmamalı
Sınavsız İLİTAM Pazarlık Malzemesi Yapılmamalı

Sınavsız İLİTAM Pazarlık Malzemesi Yapılmamalı

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin, “Sınavsız İlitam Pazarlık Malzemesi Yapılmamalı “Uzaktan Öğretim” İbaresi Kaldırılmalıdır” açıklamasında bulundu.

A+A-

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin Yükseköğretim Kurulunun uzaktan eğitim yolu ile mezun olanların diplomalarında "Uzaktan Öğretim" ifadesinin yer alması yönündeki almış olduğu karar sonrası ilitamdan mezun olanları nasıl etkileyeceği hususunda bir basın açıklaması yaptı.

Bağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin konuyla ilgili yapmış olduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

YÖK, 5 Nisan 2017 tarihinde 24305 sayılı yazı ile tüm üniversite rektörlüklerine bir yazı göndererek uzaktan eğitim yolu ile mezun olanların diplomalarında "Uzaktan Öğretim" ifadesinin yer alması gerektiğini kararlaştırdı.

Bağımsız Diyanet Sen olarak 2016 DGS ek yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte Sınavsız İlahiyat Lisans tamamlama hakkında merak edilenlere yönelik” İLİTAM’LA İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMA” başlığı ile detaylı bir basın açıklaması yapmış ve konuya ilişkin olarak detayların konuşulmasını, sınavsız İLİTAM gelmesi durumunda ise örgün eğitim alanlarla aynı haklara sahip olup olmayacağı endişesi taşıdığımızı, sınavla kazanarak hakkıyla bitiren personelin şimdiden girmiş oldukları çeşitli sınavlarda İLİTAM ile örgün eğitim görenlerin farklı değerlendirildiğini farklı uygulamalara maruz kaldıklarını belirtmiştik.

Yaptığımız basın açıklaması gündemdeki yerini korurken Yükseköğretim Kurulu bir karar alarak 2017-2018 eğitim ve öğretim yılından itibaren kayıt olup uzaktan eğitim yoluyla mezun olduklarında diplomalarında "Uzaktan Öğretim" yazılacağı yönündeki almış olduğu karar kesinlikle kaldırılmalıdır.

Alınan bu kararı Bağımsız Diyanet Sen olarak "Uzaktan Öğretim" ibaresinin diplomalara yazılmasını asla kabul etmeyeceğimizi belirtmek isteriz.

Diğer taraftan Yükseköğretim Kurulunun almış olduğu bu karar özellikle de İlahiyat Lisans tamamlama yapacak olan diyanet personelini etkileyecektir.

Bu sebeple Bağımsız Diyanet Sen olarak bazı endişeleri taşımaktayız.

Sınavsız İLİTAM bu haliyle gelmesi durumunda olan yine Diyanet personeline olacaktır.

Tecrübeyle sabit olan birkaç konuyu hatırlatmak isterim.

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS MEZUNUNLARI DOKTORAYA DEVAM EDEMEDİĞİ GİBİ SINAVSIZ İLİTAM MEZUNLARIDA İHTİSAS VE FORMAYSONA DEVAM EDEMEME GİBİ BİR UYGULAMA İLE KARŞI KARŞI KALINMAYACAĞININ GARANTİSİ ALINMALIDIR.

Geçmiş yıllarda pedagojik formasyona tezsiz yüksek lisans diploması verilirken şuanda bir sertifika yeterlik belgesine dönüştürüldüğü gibi,

Tezsiz Yüksek Lisansa 2013 yılından sonra kayıt olanların doktora eğitimine devam edemedikleri gerçeği gibi diyanet personelinde farklı uygulama ile karşı karşıya bırakılmamalıdır.

Tüm bunlar ortada iken şimdide uzaktan öğretim ibaresi eklenmesi sınavla kazananların dahi etkileneceği bir sisteme ilerleyen dönemlerde uzaktan eğitim yoluyla diploma alanların belki de İhtisas sınavlarına müracaat etme şansının olmayacağı veya formasyona devam edemeyeceği, yüksek lisansa kayıt yaptıramayacağı gibi durumlarla karşı karşıya kalabileceğimizin habercisi olabilir.

Sınavsız ilitam konusunda çalışma yaptığını söyleyenler bu çalışmasını bir kez daha gözden geçirmeli, diyanet personeli de artık bunları görmelidir.

SOMUT BİR BAŞARI ORTAYA KOYAMAYAN ETKİLİ OLAMAYAN SENDİKANIN 15 TEMMUZDA DİN GÖREVLİLERİNİN OKUDUĞU SALAYI SINAVSIZ İLİTAMA PAZARLIK KONUSU YAPILMASINI UYGUN BULMUYORUM

Bu sebeple sınavsız İLİTAM gelmeden sınavlı İLİTAM ‘ın kazanımlarını zedeleyenler, somut bir başarı ortaya koyamayanlar şimdi birde tutup 15 Temmuz’da din görevlilerinin okuduğu salayı sınavsız İLİTAM’a pazarlık konusu yapılmasının anlaşılır bir izahı yoktur.

Diyanet personelinin ilahiyat mezunu olması kuruma çok şey katacağı muhakkaktır ancak bu konuda çalışma yaptık diyenlerin herhangi somut bir çalışmasının olmadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Her sayım döneminde bir fazla üye yapma adına rotasyon ve İLİTAM artık üye kazanma malzemesi olmamalıdır.

2018-2019 yıllarını kapsayacak olan toplu sözleşmede somut kazanımlara dair çalışmalarla üyeler kazanılmalıdır.

2018-2019 TOLU SÖZLEŞME DÖNEMİ YAKLAŞINCA SUNİ GÜNDEM OLUŞTURANLAR TOPLU SÖZLEŞME MASASINA ODAKLANMALIDIR.

Toplu sözleşmenin kapsamını belirleyen 4688 sayılı kanun 28.maddesinde yer alan “ kamu görevlilerine uygulanacak katsayı ve göstergeler, aylık ve ücretler, her türlü zam ve tazminatlar, ek ödeme, toplu sözleşme ikramiyesi, fazla çalışma ücreti, harcırah, ikramiye, doğum, ölüm ve aile yardımı ödenekleri, cenaze giderleri, yiyecek ve giyecek yardımları ve diğer mali ve sosyal hakları kapsar” hükümlerine göre teklif getirmelidirler.

Mali ve Sosyal hakların görüşülmesi ve karara bağlanılması gereken Toplu Sözleşme görüşmelerinde, toplu sözleşmenin konusu olmayan İLİTAM’ı gündeme getirerek personeli beklentiye sokmuşlalar umutlandırmışlardır.

Toplu sözleşme görüşmelerine ve diğer yeri olamayan toplantılara taşıyanlar, 2 yıldan fazladır personeli bir beklenti içerisine sokarak oyalamaktadırlar.

Yetki verildiği halde personelin güven duygusunu istismar eden oyalayanları da Diyanet personeli çok iyi görmektedir.

Konuyu bu kadar gündemde tutanların amacı Diyanet personelinin eğitim seviyesinin yükseltilmesi mi yoksa bu kadar hedef kitleyi beklenti içerisine alarak bir fazla üye yapmak mıdır?

Bu konunun da ayrıca irdelenmesi gerekmektedir.

Bağımsız Diyanet Sen olarak her zaman diyanet personelin faydasına olacak tüm çalışmalarda sosyal taraf olarak katkı sunmaya hazır olduğumuz bir kez daha yeniliyor, Diyanet personelini yakından ilgilendiren konuları her zaman takip etmeye, bilgiye ihtiyaç duyulan konularda ise gerekli bilgilendirme açıklamalarında bulunmaya, kurum ve kuruluşlarla gerekli görüşmeleri yapmaya, daima sizlerden gelen haklı talepleri dile getirmeye, çözüme kavuşturtulması için çaba göstermeye 2005 yılından itibaren diyanet personelinin gür sesi olmaya devam ettik ve etmeye de devam edeceğiz” dedi.

Faruk ÇETİN
Bağımsız Diyanet Sen Gn. Bşk.

Bu haber toplam 801 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.