1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. SGK'dan 'yüksek lisans ve doktora öğrencilikten sayılmıyor' iddialarına cevap
SGK'dan 'yüksek lisans ve doktora öğrencilikten sayılmıyor' iddialarına cevap

SGK'dan 'yüksek lisans ve doktora öğrencilikten sayılmıyor' iddialarına cevap

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 25 yaşın altındaki öğrencilerin yüksek lisans yaptığı halde sağlık yardımı alamamasının, öğrenci belgeleriyle kuruma başvurmamalarından kaynaklandığını bildirdi.

A+A-

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 25 yaşın altındaki öğrencilerin yüksek lisans yaptığı halde sağlık yardımı alamamasının, öğrenci belgeleriyle kuruma başvurmamalarından kaynaklandığını bildirdi. Kendilerine borç tahakkuk eden 25 yaşın altındaki öğrencilerin, öğrenci belgesi ile Kuruma başvurmaları halinde öğrenci oldukları tarihten itibaren aktivasyonlarının açılacağı ve kendilerine tahakkuk edilen genel sağlık sigortası prim borçlarının silineceği belirtildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK), yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin öğrenci olarak kabul edilmedikleri ve kendilerine Genel Sağlık Sigortası prim borcu çıkarıldığına dair ifadelerin yer aldığı haberle ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, 5510 sayılı Kanunun 3. maddesinin birinci fıkrasının (10) numaralı bendinde; genel sağlık sigortalısının, sigortalı veya isteğe bağlı sigortalı sayılmayan, kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olan erkek çocukları 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim veya 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde mesleki eğitim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurdukları tarihe kadar bakmakla yükümlü olunan kişi olarak tanımlandığı belirtildi. Buna göre, 18 yaşını doldurmamış çocuklara hiçbir şart aramaksızın, 20 yaşını doldurmamış çocuklara lise ve dengi eğitim görmesi şartı ile, 25 yaşını doldurmamış çocuklara ise yükseköğrenim görmesi koşulu ile kurumumuzca sağlık yardımı verilmekte ve uygulama bu şekliyle yürütüldüğü bildirildi.

"Yükseköğrenim; ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenimlerini kapsadığından, Kanunun öngördüğü 25 yaş şartını doldurmayan bir öğrenci, belirtilen durumların öğrenci belgesi ile belgelenmesi ve Kuruma başvurulması halinde sağlık aktivasyonu açılmaktadır" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"2 yıllık meslek yüksekokulu öğrencisi, 4 yıllık fakülte öğrencisi, 6 yıllık fakülte öğrencisi, lisans öğrenimi üzerine yüksek lisans yapan öğrenci ve yüksek lisans öğrenimi üzerine doktora öğrenimi yapan öğrenci, 25 yaşını doldurduğu tarihe kadar bakmakla yükümlü olunan kapsamında sağlık yardımlarından faydalandırılmaktadır. 25 yaşın altındaki öğrencilerin yüksek lisans yaptığı halde sağlık yardımı alamaması, bunların öğrenci belgeleri ile Kuruma başvurmamalarından kaynaklanmaktadır. Öğrenci belgelerini ibraz etmedikleri için aktivasyonları yapılamayan ve Kurumca re’sen Kanunun 60. maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında tescil edilip kendilerine borç tahakkuk eden 25 yaşın altındaki öğrencilerin öğrenci belgesi ile Kuruma başvurmaları halinde öğrenci oldukları tarihten itibaren aktivasyonları açılmakta ve kendilerine tahakkuk eden genel sağlık sigortası prim borçları da silinmektedir." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.