1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sendikaların zam konusunda açıklamaları
Sendikaların zam konusunda açıklamaları

Sendikaların zam konusunda açıklamaları

Türkiye Kamu-Sen: İtirazlarımıza rağman %4+%4 Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararını verdi. Türkiye Kamu-Sen'in bütün çabalarına ve itirazlarına rağmen açıklanan zam oranı, kamu görevlilerini mutlu etmedi.

A+A-

Türkiye Kamu-Sen:

İtirazlarımıza rağman %4+%4

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararını verdi.
Türkiye Kamu-Sen'in bütün çabalarına ve itirazlarına rağmen açıklanan zam oranı, kamu görevlilerini mutlu etmedi. Hakem Kurulu'nda 5'e karşı 6 oy çokluğuyla kabul edilen karara göre 2012 yılında kamu görevlilerine %4+%4 zam verilmesi kararlaştırıldı. 2013 yılına ilişkin oran ise değişmedi ve %3+%3 olarak kaldı.
Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nda ek ödemeler, fazla mesailer, ek gösterge gibi konularda bir karar alınmadı. Sendika temsilcilerinin itirazlarına rağmen Kamu İşveren tarafının oylarıyla kabul edilen karar, Türkiye Kamu-Sen'in 4688 sayılı Kanun ve getirdiği sistemle ilgili eleştirilerin ne denli haklı olduğunu ortaya koydu.

 

Memur-Sen

Henüz elimize açıklamaları ulaşmamıştır.

Kesk:

KESK Başkanı Özgen: 4+4 kararı hükümetin baskısıyla alındı


KESK Başkanı Lami Özgen, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun hükümetin iradesinin gölgesinde kaldığını iddia etti.
Kurulun bugünkü toplanmasından memur maaşlarına bu yıl için 4+4, gelecek yıl için  3+3 zam kararı çıktı. Kurulda üyelerin 7’sinin onayı ile geçen karara 4 üyede ret oyu verdi. Konfederasyonlar bu teklife tepki gösterdi. Devlet Personel Başkanlığı’nın önünde toplanan sendikacılar, kurul aleyhine slogan attı, çıkan kararı protesto etti.
KESK Başkanı Lami Özgen, yine imza ve yetkilerin daraltıldığını, 30 Nisan’da başlayan toplu sözleşme görüşmelerinin gerçek anlamda toplu sözleşme olmadığını kaydetti. Demokratik ve siyasal taleplerinin göz ardı edildiğini savunan Özgen, ek ödeme ve unvan talepleri olduğunu söyledi. Özgen, kurulun iradesinin hükümetin gölgesi altında kaldığını savundu.
4+4 şeklindeki zammın memurların ihtiyaçlarını karşılamayacağını ifade eden Özgen, 3 konfederasyonu görüşmelere katılmamayı önerdiğini, fakat Memur-Sen’in saat 3’te toplantıya katıldığını söyledi. “Hakem kararı bir şike kararıdır.” diyen Özgen, bu kararın hükümetin baskısıyla alındığını dile getirdi. Özgen, kendi konfederasyonlarının eylem ve tutumlarıyla mücadelesine devam edeceğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.