1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sendika aidaylarına ilişkin Maliye Bakanlığı genelgesi
Sendika aidaylarına ilişkin Maliye Bakanlığı genelgesi

Sendika aidaylarına ilişkin Maliye Bakanlığı genelgesi

Türkiye Kamu-Sen'in internet sitesinde yayınlanan, Kamu kurum ve kuruluşlarında maaş işlemlerinin Haziran ayının ilk haftasında tamamlanması nedeniyle, kurum personelinden 15 Haziran tarihine kadar sendika üyesi olanların aidatlarının, aidat kesintisi lis

A+A-

Türkiye Kamu-Sen'in internet sitesinde yayınlanan, Kamu kurum ve kuruluşlarında maaş işlemlerinin Haziran ayının ilk haftasında tamamlanması nedeniyle, kurum personelinden 15 Haziran tarihine kadar sendika üyesi olanların aidatlarının, aidat kesintisi listelerine dahil edilmesiyle ilgili Maliye Bakanlığı duyusu aşağıdadır.
----------
T.C.
MALİYE BAKANLIĞI
Muhasebat Genel Müdürlüğü


SAYI : B.07.0.MGM.55. 13/06/2012
KONU : KB.S (say2000i) Duyuru


SENDİKA AİDATLARI İLE İLGİLİ KBS DUYURUSU
SIRA NO: ( 23 )

Bilindiği üzere, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununun. Yetki Başlıklı 30 uncu Maddesi hükmünün 2012 yılı için uygulamasını gösteren geçici 12 nci maddesinde "30 uncu maddenin ikinci fıkrasının (a) bendinde öngörülen tespit 2012 yılı için 15 Haziran 2012 tarihi esas alınarak gerçekleştirilir ve en geç 29 Haziran 2012 Tarihine kadar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gönderilir. Aynı fıkranın (b) bendi uyarınca yapılacak tespit ise 15 Haziran 2012 tarihi esas alınarak yapılır ve 10 Ağustos 2012 tarihine kadar Resmi Gazetede yayımlanır." hükmü bulunmaktadır. Ayrıca, memur sendikalarından Bakanlığımıza gelen yazı ve telefonlardan, maaş işlemlerinin Haziran ayının ilk haftasında tamamlanması nedeniyle, maaş işlemleri tamamlanan kurum personelinden 15 Haziran tarihine kadar üye olanların sendika üyelik aidatlarının Memur Sendika Aidatı Tevkifat Listelerine dahil edilmesinde sıkıntılar yaşandığı anlaşılmakladır.
Kurum maaş hesabı yapıldıktan sonra sendikaya yeni üye olan ve maaşından sendika kesintisi yapılamayan personelden muhasebe birimine müracaat edenlerin sendika üyelik aidatları. Haziran ayının 15 ine kadar muhasebe birimlerince nakden tahsil edilecek olup. yapılan tahsilatların Memur Sendika Aidatı Tevkifat Listesinde gösterilebilmesi için yapılacak işlemler aşağıda belirtilmiştir;
1- Maaş Bilgi Girişi Formunda bulunan "KESİNTİ" butonundan (Maaş Kesinti Bilgileri Formu) "160 - Sendika Aidatları" kesinti kodu ile üyelik bilgi girişleri yapılacaktır (hatalı giriş yapılmaması için sendika üyesi olup olmadığına yönelik kontroller resmi evraklar üzerinden yapılacaktır),
2- Yeni üye olan personel. Haziran ayı sendika kesintisini muhasebe birimi veznesine nakden yatıracak ve yatırılan tutar için 100-Kasa Hesabına borç; ilgili sendika adına 333-Emanetler Hesabına alacak (ilgili sendikanın ekonomik ayrıntı kodu ile) kaydı yapılacaktır.
3- Personelden nakden tahsil edilen sendika kesintisi tutarı Personel Modülünde bulunan Bordro Bilgi Girişi Formundan girilerek ek bordrosu sistemde oluşturulacak ve sistemde Raporlar menüsünde bulunan (Personel Modülü > Memur Maaşları > Raporlar > Kesinti Dökümleri > ) Memur Sendika Aidatı Tevkifat Listesi Raporu alınarak, kontrol edilecektir.
Bilgilerini ve konuyla ilgili olarak harcama birimlerinin ivedilikle bilgilendirilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması hususunda gereğini rica ederim.

Hikmet Tosun
Genel Müdür V.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.