1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Seçmeli Kürtçe dersi terör örgütünün talebidir.
Seçmeli Kürtçe dersi terör örgütünün talebidir.

Seçmeli Kürtçe dersi terör örgütünün talebidir.

Türk Eğitim-Sen Tokat Şube Başkanı Hakan Akkaya, Kürtçe seçmeli dersin terör örgütü PKK’nın talebi olduğunu ileri sürdü.

A+A-

Türk Eğitim-Sen Tokat Şube Başkanı Hakan Akkaya, Kürtçe seçmeli dersin terör örgütü PKK’nın talebi olduğunu ileri sürdü.

Sendika binasında basın açıklaması yapan Başkan Akkaya, Kürtçe’nin seçmeli ders olacağı yönündeki açıklamaları değerlendirdi. Kürtçenin seçmeli ders olmasının PKK’nın talebi olduğunu ileri süren Başkan Akkaya, “PKK yıllardır ana dilde eğitim talebini ortaya koymuştur. Bu talep parça parça yerine getirildi. Mesela Kürtçe kursları açıldı, TRT 6 yayınları başladı. Bugün geldiğimiz noktada seçmeli ders olarak Kürtçe’nin okullarda okutulması söz konusudur. Net bir karar yok ama Talim Terbiye Kurulu’nun bu konuda çalışması olduğunu biliyoruz. Burada şuna karar vermek lazım: Kürtçe eğitim bilim adamlarının ‘Bu Türkiye’de bir ihtiyaçtır’ diye ortaya koyduğu bir sonuç mu, yoksa PKK terörünün neticesinde ‘Kürtçe’yi seçmeli ders olarak ortaya koyalım da bu insanları biraz rahatlatalım’ anlayışından kaynaklanan bir durum mu? Seçmeli Kürtçe dersi PKK’yı mutlu etmeyecek. Bu, mevzi kazanmak olarak kabul edilecek. Asıl amaç ana dilde eğitim hakkının verilmesidir. Hatta kamusal alanda Kürtçenin serbest hale getirilmesidir. İkinci bir resmi dilin varlığını Türkiye’ye monte etmeye çalışma arzusunu görüyoruz. Tehlike buradadır. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde böyle bir uygulama yoktur. Hatta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği kararlar vardır” dedi.
MEB’in milli değerleri hedef almaya başladığını iddia eden Başkan Akkaya, Arif Nihat Asya’nın bayrak ve vatan sevgisini muazzam ifadelerle anlattığı Bayrak şiiri mısralarının “öğrencilerde olumsuz düşünce ve davranışlara neden olabileceği” gerekçesiyle Türk dili ve edebiyatı kitaplarından çıkarıldığını belirterek, “Sayın Ömer Dinçer’in anlayışına göre; vatan savunması için, ülkenin bağımsızlığı ve milletin özgürlüğü için gerektiğinde canını vermeyi, yani Şehit olmayı çocuklarımıza öğretmekte mi sakıncalı kabul edilecek? Öyle ya, bu hastalıklı anlayışa göre; şiirdeki 'kuş yuvasını bozacağım' ifadesinden dolayı travma geçiren(!) çocuklarımızı korumak amacıyla; yüce Allah’ın emri de olsa, vatan ve hürriyet için de olsa 'cihat etmek, şehit olmak, vatan için ölmek-öldürmek, toprağa düşmek, göğsünü siper etmek, kurşuna göğüs germek …vs. kelime ve kavramları çocuklarımızdan olabildiğince uzak tutmak gerekir.' Bu yaklaşımı dahi Ömer Dinçer’in derhal işgal ettiği makamı boşaltması için yeter sebeptir. Sayın Ömer Dinçer’e dürüst olması çağrısında bulunuyoruz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.