1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Sarıkaya’da 5 ev hanımı mikro kredi ile kendi işini kurdu
Sarıkaya’da 5 ev hanımı mikro kredi ile kendi işini kurdu

Sarıkaya’da 5 ev hanımı mikro kredi ile kendi işini kurdu

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde 5 ev hanımı mikro kredi kullanarak kendi işini kurdu. Türkiye’de ilk defa 2003 yılında Diyarbakır’da uygulanan ve daha sonraki yıllarda ülke genelinde uygulamaya konulan mikro kredi ile ev hanımları kendi işini kuruyor.

A+A-

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde 5 ev hanımı mikro kredi kullanarak kendi işini kurdu.
Türkiye’de ilk defa 2003 yılında Diyarbakır’da uygulanan ve daha sonraki yıllarda ülke genelinde uygulamaya konulan mikro kredi ile ev hanımları kendi işini kuruyor.

Kredi uygulaması kapsamında Türkiye İsrafı Koruma Vakfı tarafından Sarıkayalı ev hanımlarına ilk kredi ödemeleri elden verildi. Mikrokredi Kırşehir Şube Müdürü Emin Lafçı, Sarıkaya Kaymakamlığı Toplantı Salonu’nda ev hanımlarına yönelik mikrokredi uygulaması hakkında bilgiler verdi. Lafçı, "Mikrokredi sisteminde teminat, kefalet, icra ve mahkeme takibi yoktur. Dar gelirli olup, kendi kendine gelir getirici bir faaliyette bulunmak isteyen kadınlara, iş başlatması için hiçbir ayrım yapılmadan küçük bir sermaye veriyoruz." dedi.

Mikrokredi uygulamasından nasıl faydalanılabileceğini anlatan Lafçı, "Teminatsız ve kefaletsiz kredi almak için aynı mahallede oturan, 1. derecede akraba olmayan, benzer ekonomik ve sosyal şartlarda yaşayan ve bir iş yapma fikri olan 5 kadının bir araya gelmesi sonucu oluşturulan grup üyelerinin her birine ayrı ayrı kredi verilir." diye konuştu. Uygulama kapsamında kredi miktarlarını da açıklayan Lafçı, "İlk yıl için öngörülen kredi tutarı 100 ile bin TL arasındadır. Ancak kredi alan kadının girişimcilik ruhu ve potansiyeli dikkate alınarak, mikro kredi her yıl bin liraya kadar artırılabilir." dedi.

Kredi alan ev hanımlarının geri ödeme koşullarını da anlatan Lafçı, "Türkiye Grameen Mikrofinans Programı’ndan alınan kredi, alındığı hafta içinde mutlaka yapılması düşünülen gelir getirici faaliyet için kullanılmalıdır. Paranın bu şekilde kullanılmasından 1 hafta sonra alınan kredi hizmet maliyeti ile birlikte 46 haftada ve haftalık olarak geri ödenir. Taksitlerin tahsil edilmesi için, Mikrofinans çalışanı belirlenen mahalle veya köye gelerek tahsilatı yapar." şeklinde konuştu.

Sarıkaya Kaymakamı Yaşar Dönmez de mikro kredi sayesinde ev hanımlarının kendi işini kurarak faaliyetini sürdürdüğünü söyledi. Kaymakam Dönmez, şunları ifade etti: "İlçemizde hükümet konağının giriş katında tahsis ettiğimiz bir odada, Sarıkaya Mikro Kredi Şubesi bir buçuk ay öncesinde hizmete açıldı. Bu süre zarfında çalışmalar devam ediyor. Aylin Öztürk arkadaşımız bu çalışmaları devam ettiriyor. Şimdiye kadar vatandaşlar bilgilendirildi, bu bilgilendirme faaliyetleri bir yönde devam ederken öbür yönden de şimdiye kadar başvuran kişilerden 5 ev hanımı küçük işletmeciye ilk kredilerini verdik. Bundan sonra bilgilendirme çalışmaları devam edecek, bugün olduğu gibi araştırılıp, değerlendirilip uygun görülenlere de kredileri verilecek. Sistem biraz farklı, çek ve senet sistemi yok. Nakit yoluyla ödemeler yapılıyor, arkadaşlarımız bu parayla malzeme alacak elbette ki bu malzemeyi el işleri ile kendi yetenekleri ile geliştirecekler ortaya yeni bir eser çıkmış olacak. Bunu da pazarlayıp böyle bir sistem ve ticari faaliyet içerisine girmiş olacaklar."

Kaymakam Dönmez ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı temsilcileri ilk mikrokredi alan 5 ev hanımına paralarını verdi. Mikro kredi kullanan ev hanımları da aldıkları küçük ölçekli kredi ile kendi yapmış oldukları işleri geliştirip aile ekonomisine katkıda bulunacaklarını ifade etti. CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.