1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sağlık-Sen, KPSS Kılavuzundaki ifadeler için dava açtı
Sağlık-Sen, KPSS Kılavuzundaki ifadeler için dava açtı

Sağlık-Sen, KPSS Kılavuzundaki ifadeler için dava açtı

Sağlık-Sen, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Ortaöğretim/Önlisans Kılavuzu’nda yer alan ve Sağlık Meslek Lisesi veya Sağlık Meslek Yüksekokulu mezunlarını mağdur ettiği öne sürülen ifadelerin iptali için Danıştay’a dava açtı.

A+A-

Sağlık-Sen, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Ortaöğretim/Önlisans Kılavuzu’nda yer alan ve Sağlık Meslek Lisesi veya Sağlık Meslek Yüksekokulu mezunlarını mağdur ettiği öne sürülen ifadelerin iptali için Danıştay’a dava açtı.
Sağlık-Sen'den yapılan açıklamada, KPSS Ortaöğretim/Önlisans Kılavuzu’nda 2.1 Başvuru Koşulları başlıklı bölümde yer alan “9-18 Nisan 2012 tarihlerinde 2012-KPSS Lisans başvuruları alınmış olduğundan, 18 Nisan 2012 tarihi itibariyle bir lisans diploması almaya hak kazanan adaylar 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans’a başvuramazlar” ibaresinin yer aldığı hatırlatıldı. Aynı başlıklı kısmın “Dikkat” başlıklı bölümünde, “2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans’a son başvuru tarihi olan 11 Temmuz 2012 tarihi itibariyle ön lisans diploması almaya hak kazanmış adaylar sınava ortaöğretim düzeyinde girmek için başvuramazlar. Bir adayın hem 2012-KPSS Lisans’a hem de 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans’a katılması mümkün değildir. 2012-KPSS Lisans’a başvurmuş adayların 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans’a da başvuru yapmaları mümkün olmayacak, bu adayların 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans’a başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir” ifadelerinin yer aldığı belirtilen açıklamada, bu ifadelerin KPSS’ye katılan Sağlık Meslek Lisesi veya Sağlık Meslek Yüksekokulu mezunlarını mağdur ettiği belirtildi. Açıklamada, Danıştay'a verilen dava dilekçesinde söz konusu ifadelerin iptalinin istendiği bildirildi.
Mevzuatla bir kısıtlama getirilmemesine rağmen kılavuzdaki ifadelerle kişilerin hukuki haklarının engellenmesinin kabul edilemez olduğu belirtilen dilekçede; kılavuzda yer alan ifadelerin Anayasa’nın 42. maddesinde yer verilen “Kimse eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz” ilkesine de aykırılık teşkil ettiği belirtilerek söz konusu ifadeler nedeniyle önceki öğrenim düzeylerinden sınava giremeyen personellerin eğitim ve öğrenim hakkının engellendiği savunuldu.

MEMİŞ: "KİŞİLERİN KAZANILMIŞ HAKLARI KILAVUZLA ENGELLENEMEZ"
Kılavuzda yer alan ifadeler ile kişilerin geleceklerine ilişkin karar verilmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, hem kazanılmış bir hakkı gasp eden hem de anayasa ile teminat altına alınmış eğitim ve öğrenim hakkını engelleyen bu ifadelerin iptalinin önemli bir adaletsizliği gidereceğini belirtti. Kurumların kişilerin lehine sonuçlar doğuracak kararları gözetmesi gerektiğini ifade eden Memiş, söz konusu davanın kazanımı halinde kişilerin mezuniyet durumuna bakılmaksızın kendilerine uygun düzeyde KPSS sınavına girebileceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.