1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sağlık-Sen 1.Olağanüstü Kongresi başladı
Sağlık-Sen 1.Olağanüstü Kongresi başladı

Sağlık-Sen 1.Olağanüstü Kongresi başladı

Sağlık-Sen 1.Olağanüstü Kongresi, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen delegelerin katılımıyla Başkent Öğretmenevi’nde başladı. İki liste ve bir bağımsız adayın yarıştığı kongre yarın sona erecek.

A+A-

Sağlık-Sen 1.Olağanüstü Kongresi, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen delegelerin katılımıyla Başkent Öğretmenevi’nde başladı. İki liste ve bir bağımsız adayın yarıştığı kongre yarın sona erecek. Genel Kurula Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’yla birlikte yönetim kurulu üyeleri Genel Mali Sekreteri Mehmet Bayraktutar, Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Hacı Bayram Tonbul, Genel Basın ve İletişim Sekreteri Halit Ortaköy, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Ahmet Kaytan, Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan ve Memur-Sen’e bağlı sendikaların yönetim kurulu üyeleri katıldı. Kongrenin divan başkanlığını ise Memur-Sen Genel Sekreteri Günay Kaya yaptı.

Açılış konuşmasını Sağlık-Sen Genel Başkanı ve Memur-Sen Genel Teşkilatlanma Sekreteri Metin Memiş’in yaptığı genel kurulda, söz alan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, sonucu itibariyle kaybedeni olmayan bir kongre sürecinin yaşandığını belirterek, kazanan tarafın Sağlık-Sen ve ona gönül veren üyelerin olacağını kaydetti. Sağlık-Sen’in Memur-Sen ailesi içinde ikinci büyük sendika olduğunu hatırlatan Gündoğdu, “Sağlık-Sen, son yıllarda üye sayısını artırarak hem sendikacılık hem de hizmet üretme konusunda önemli işlere imza atmıştır” dedi.

 

Sağlık-Sen’in olağanüstü kongreye gitmesini de ele alan Gündoğdu, sürecin demokrasinin gereğinin yerine getirilmesi adına olumlu bir gelişme olduğunu kaydetti. Kimin, neden ve nasıl aday olduğu sorularının bu aşamadan sonra önemli olmadığını ifade eden Gündoğdu, şunları kaydetti: “Bugün burada sendikacılığın ve demokrasinin gereği yerine getiriliyor. Burada yarışanlar; koltuk, mevki ve makam için değil, Sağlık-Sen’in başarı çıtasını biraz daha yükseltmek için buradalar. Bugün, hizmeti kendilerine şiar edinenlerin, demokrasi ve sendikacılık anlayışının gereğini yerine getirenlerin günüdür. Türkiye’de 74 ilde yetkiyi almış, 175 bin üyesi olan Sağlık-Sen, sendikacılık tarihinde ilklere imza attığı gibi gerek üyelerinin özlük hakları konusunda gerekse bu milletin milli ve manevi değerlerinin gereğinin yerine getirilmesi adına da sendikacılıkta yeni bir sayfa açmıştır.”

Sağlık-Sen’in, sağlık alanında faaliyet gösteren diğer sendikalar gibi ne siyasi bir partinin ne de benzer bir anlayışın amaçları doğrultusunda sendikacılık yapmadığını vurgulayan Gündoğdu, Memur-Sen’in perspektifinde insanların renklerine, dillerine, dinlerine ve memleketlerine göre muamele görmediklerini belirtti. İnsanlık onuruyla bağdaşmayan bu tutumun sendikacılık tarihinde Memur-Sen’le birlikte yok olduğunu söyleyen Gündoğdu, “Birçok alandaki paradigmaları yerle bir eden Memur-Sen ailesi, insani değerler doğrultusunda nasıl sendikacılık yapılacağını da göstermiştir” diye konuştu.

TERÖR HİÇBİR ZAMAN AMACINA ULAŞAMAYACAKTIR

Konuşmasında gündeme dair değerlendirmeler de yapan Gündoğdu, son günlerde yaşanan terör eylemlerini kınadı. Terörün insanlık suçu olduğunu hatırlatan Gündoğdu, Türkiye’nin son yıllarda yakalamış olduğu hızlı yükselişi, terörü aracı yaparak kesmek isteyenlerin olduğunu söyledi. Gaziantep ve sonrasında yaşanan eylemlerin amacına ulaşmaması için toplumsal birliktelik ve barıştan taviz verilmemesi gerektiğini vurgulayan Gündoğdu, sözlerini şöyle bitirdi: “Kardeş kardeşe, omuz omuza asırlar ötesinden bugünlere gelmiş bir milletiz. Kimse bu birlikteliği, kardeşliği terör belasını kullanarak yıkamayacaktır. Türkiye 74 milyonuyla kader birliği yapan inançlarının gereği kardeş gibi yaşamayı arzulayanların ülkesidir. Hiçbir güç ve onların kuklaları, bu arzuyu törpüleyemeyecektir.” 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.