1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sağlık harcamalarımız yükseldi
Sağlık harcamalarımız yükseldi

Sağlık harcamalarımız yükseldi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 3. Olağan Genel Kurulu yapıldı.

A+A-

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 3. Olağan Genel Kurulu yapıldı. SGK’da gerçekleştirilen kurula, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, SGK Başkanı Fatih Acar, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, TİSK Genel Sekreteri Bülent Pirler ve çok sayıda sendika temsilcisi katıldı.

Günü kurtaran fakat geleceği karartan bu sistemlerin 1990’lı yılların başında açık vermeye başladığını ifade eden Çelik, “Karadelik kavramı sosyal güvenliğin sözlük kavramı haline gelmişti. Geçmişte yapılan hesaplılığın hesabını tüm vatandaş ödedi. Neticede sosyal güvenlik sistemi vatandaşın gözünde sosyal güvensizlik haline dönüştürüldü” şeklinde konuştu.

Bu durumun 1999 yılına kadar sürdüğünü söyleyen Bakan Çelik, o dönemde kısmi reformların yapıldığını da dile getirerek, bu kısmi reformun netice vermediğinin kısa süre içerisinde görüldüğünü bildirdi.

Hayata geçirilen reformdan bu yana büyük değişikliklerin yaşandığını dile getiren Çelik, “Aktif sigortalı kişi sayısı 15 milyondan 18 milyona yükseldi. Pasif sigortalı kişi sayısı 8,7 milyondan 10,2 milyona yükseldi. Prim gelirleri 54,5 milyar TL iken, 201 yılı sonunda 89,5 milyar TL’ye yükseldi” dedi.

Sosyal devlette sosyal güvenlik açıklarının olacağını ifade eden Bakan Çelik, “Önemli olan bu açıkların kara delik yüzeyinde değil, sürdürülebilir düzeyde olmasıdır. Bakınız sosyal güvenlik kapsamı ifade ettiğim gibi genişledi. İlaç harcamaları 5 milyar liradan 16 milyar liraya çıktı. Sağlık harcamalarımız toplam 10 milyar liradan 45 milyar liraya yükseldi. Mali olanaklarda kısıtlama yapmadan sağlık ve sosyal güvenlik imkanlarını genişlettik” diye konuştu.

MECLİSE GÖNDERİLEN DÜZENLEME

Sosyal güvenlik sisteminin sorunlarını çözen bir düzenlemenin TBMM’ye gönderildiğini söyleyen Çelik, “Bu hafta büyük ihtimalle Perşembe günü komisyonda, bütçe akabinde de genel kuruldan geçirmeyi düşündüğümüz bir düzenleme. Bu düzenleme belki 10 maddelik ama çalışanlarımızın önünde, sosyal güvenlik şemsiyesi altındaki vatandaşlarımızın sorunlarını çözmeye yönelik bir düzenlemeyi yine meclise taşımış bulunuyoruz” açıklamasında bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.