1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sağlık emekçileri seslerini yükseltti
Sağlık emekçileri seslerini yükseltti

Sağlık emekçileri seslerini yükseltti

KESK'e bağlı Sağlık ve Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Balıkesir Şubesi, Kamu Hastaneler Birliklerinin hastaneleri şirket, sağlık hizmetlerinin ise ticarete dönüştürülmesi anlamına geldiğini belirterek bu değişikliğe tepki gösterdi.

A+A-

KESK'e bağlı Sağlık ve Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Balıkesir Şubesi, Kamu Hastaneler Birliklerinin hastaneleri şirket, sağlık hizmetlerinin ise ticarete dönüştürülmesi anlamına geldiğini belirterek bu değişikliğe tepki gösterdi. Sağlıktaki bu yeni uygulama Bakanlık tarafından bu ay hayata geçiriliyor. Kamu Hastaneleri Genel Sekreterlere bağlı olarak faaliyet gösterecek. 

HASTANELERE CEO MODELİ İDDİASI
SES'in Balıkesir Devlet Hastanesi bahçesinde düzenlediği basın açıklamasına Balıkesir Tabip Odası, KESK'e bağlı sendikalar, CHP destek verdi. Basın açıklamasını okuyan SES Örgütlenme Sekreteri Birsen Seyhan, yeni sistem ile hastanelerin her birinin daha çok kar etme amacıyla çalışacağını, halka sağlık hizmetinin sunulmak yerine satılmak için uğraşılacağını söyledi.

Sağlıkta 24 Ocak kararlarına uzanan yıkım politikaları uygulandığını ileri süren Birsen Seyhan, "Bir süreden beri zaten iyice ticarileşmiş olan devlet hastaneleri 'kamu hastaneler birliği' adında şirketleştiriliyor. Neredeyse küçük birer krallık olan bu yapıları on binlerce lira maaş alacağı söylenen Genel Sekreterler - CEO'lar yönetecek. Genel Sekreten olmak için 'malum kriterler' yeterli olacak. Yöneticiler hastanelerin daha karlı hale getirilmesi koşuluyla sözleşme imzalarken çalışanlara da güvencesizlik, köle gibi çalışmak dayatılacak. Halkın payına daha kalitesiz, daha pahalı bir sağlık hizmeti düşecek. Bu uygulamalar ile sağlığın piyasalaştırılması tamamlanmış olmakla yıkım politikaları artık saklanmaz olmaktadır. Halktan toplanan vergilerle yapılan devlet hastaneleri şirketlere dönüştürülmektedir. Bunun ardından hastanelerin satılması, kapatılması gelecektir" diye konuştu. 

SES Örgütlenme Sekreteri Birsen Seyhan, binlerce lira maaşla, kral yetkileriyle özelleştirme amacıyla çalışan CEO'ların değil; halkın ve sağlık emekçilerinin yönettiği kamusal sağlık hizmeti sunan hastaneler için mücadeleye devam edeceklerini belirterek, tüm halkı ve sağlık emekçilerini yanlarında olmaya çağırdı. 
Hastane bahçesindeki basın açıklaması sırasında polisin sıkı güvenlik önlemi aldığı gözlendi. Basın açıklaması olaysız bir şekilde sona erdi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.