1. HABERLER

  2. YAŞAM-SAĞLIK

  3. Sağlık Çalışanlarının Ücretleri Düzenlensin
Sağlık Çalışanlarının Ücretleri Düzenlensin

Sağlık Çalışanlarının Ücretleri Düzenlensin

Sağlık çalışanlarının ücret sorunları ile ilgili açıklama yapan Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, “Sağlık Çalışanlarına Avrupa Standartlarında Ücret Ödensin” dedi.

A+A-

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerinin yeniden düzenlenmesi ve yıpranma payının da bir an önce verilmesini istedi.

Taşkın, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sağlık teşkilatlarında çalışan personelin yetersiz olması nedeniyle iş yükünün arttığını ve yoğun tempo ile çalışan sağlıkçıların daha fazla yıprandığına dikkat çekti. Hükümetin bir torba yasa hazırladığını öğrendiklerini belirten Taşkın, sağlık çalışanlarını rahatlatacak bazı düzenlemelerin bu torba yasa ile hayata geçirilmesini beklediklerini söyledi.

Taşkın, açıklamasında şöyle dedi: “Sağlık çalışanlarına yıpranma payı verileceğini Sayın Cumhurbaşkanımız söylemişti. Daha sonra Sayın Sağlık Bakanı da bu konuda bir çalışma yaptıklarını belirtmişti. İki yetkili ağızdan verilen bu sözlerin tutulmasını bekliyoruz. Buna ilave olarak sağlık çalışanlarının halen mevcut nöbet ücretlerinin yetersiz olduğunu, aşırı iş yükü ve diğer olumsuz unsurlar birlikte değerlendirildiğinde nöbet ücretlerinin Avrupa standartlarına getirilmesini istiyoruz. Bugünkü nöbet ücretleri komik denecek kadar düşük. Sağlık çalışanlarının yıpranmasına değmeyecek bir rakamdan oluşuyor. Bu nedenle sağlık çalışanları nöbet tutmak istemiyor. Hâlbuki nöbet ücretleri hem aşırı yorulmaya ve yıpranmaya değmeli hem de Avrupa standartlarında olmalı ki nöbet konusundaki sıkıntılarda bertaraf edilmiş olsun.

Sağlık teşkilatlarında istihdam yetersiz. Sağlık eğitimi veren okullardan mezun olanlar ise hâlâ atanamıyor. Bunların istihdamı ile personel eksikliği giderilebilir.

Diğer önemli bir husus ise döner sermaye uygulamasının adaletsiz olması ve bunu düzeltecek çalışmanın yapılamaması. Bugünkü sistemde sağlık teşkilatları arasında farklı uygulamalar var. Aynı işi yapan çalışanlara farklı ödemeler yapılıyor. Bunun önlenmesi için doktor ile diğer çalışanların birbirinden ayrılmaları ve farklı bir yöntemle ödeme sistemi getirilmesidir. Sağlık çalışanlarını mağdur etmeyecek ve en alt kademeden en üst kademedeki çalışanları memnun edecek bir düzenlemeyi destekleriz.”

Bu haber toplam 568 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.