1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. Rize’den TDV Projelerine Büyük Destek
Rize’den TDV Projelerine Büyük Destek

Rize’den TDV Projelerine Büyük Destek

TDV Rize Şube Başkanlığınca yapılan çalışmalar kapsamında, “Halep’te İnsanlık Ölmesin” kampanyası için 424 bin TL, “Hediyem Kur’an Olsun” kampanyası için de 468 bin TL bağış yapıldı.

A+A-

Rize’de, İl Müftülüğü ve TDV Rize Şube Başkanlığı tarafından yapılan çalışmalar kapsamında, “Halep’te İnsanlık Ölmesin” kampanyası için 424 bin TL, “Hediyem Kur’an Olsun” kampanyası için de 468 bin TL bağış yapıldı.

Rize’de “Halep’te İnsanlık Ölmesin” ve “Hediyem Kur’an Olsun” kampanyasına verilen destek dolayısıyla teşekkür programı düzenlendi. İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene, Rize Valisi Erdoğan Bektaş, AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin, Rize İl Müftüsü ve Türkiye Diyanet Vakfı Rize Şube Başkanı İsmail Yalçın, Rize İl Emniyet Müdürü Sadeettin Aksoy, Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, Çamlıhemşin Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu, daire amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Programda konuşan Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı Mazhar Bilgin, vakfın yurt içinde bin şubesi ile dünyada 135 ülkede faaliyet gösterdiğini söyledi.

Bilgin, Türkiye Diyanet Vakfı’nın kökü Anadolu’da, dallarıyla bütün dünya coğrafyasının mağdur ve mazlumların yanında olan bir iyilik hareketi olduğunu vurgulayarak 42 yıllık tecrübesi ile hamiyetperver milletimizin dünyada şefkatli olduğunu kaydetti. Peygamber Efendimizin alemlere rahmet olarak gönderildiğini vurgulayan Bilgin, ”Biz de dedik ki, Halep’te İnsanlık Ölmesin ve Hediyem Kur’an Olsun” kampanyası ise alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed’in mesajını, o rahmet meşalesi olan Hz Kur’an’ın mesajını bütün inananlara ulaştıralım. Geçen yıl Hediyem Kur’an Olsun diye bir projeyi başlattık” dedi.

“İlk hedefimiz 1 milyon Kur’an-ı Kerim hediye etmek” diyen Bilgin, “Kur’an’a hasret öyle bölgeler var ki, Kur’an’dan bir yaprak kalmışsa onu koruma altına alarak, mübarek gecelerde ve günlerde o yaprak Kur’an’ı ziyaret eden Müslümanlar var. O kadar mahrum yerler var” dedi.

Bağışların 700 bini aştığını vurgulayan Bilgin, “Rize’den de 39 bin adet Kur’an bağışı oldu. Rize halkımızdan, valimizden ve müftümüzden Allah razı olsun. Bunu bir görev telakki ediyoruz. Yeryüzünde kimse Kur’ansız kalmasın istiyoruz. Kur’an meallerimizin 10 dilde tercümesi yapıldı. 295 bin Kur’an’ı Kerim 25 ülkeye onların diliyle ulaştırdık. 3 dilde daha basım yapılıyor. Şu an Sudan’da 100 bin Kur’an basıp dağıtıyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı’mız tarafından da 22 dile tercümesi yapıldı. Bunlar mealli Kur’an olarak basılıp ilgili ülkelerde dağıtımı yapılacak” diye konuştu.

Rize Valisi Erdoğan Bektaş ise Türk milletinin yaptığı yardımlarla bütün dünyaya mesaj verdiğini belirterek, “Suriye ve Irak’ta yaşanan savaşlar nedeniyle ülkemizde misafir ettiğimiz 4 milyon göçmen var. Biz bu kardeş insanların tüm ihtiyaçlarını hiçbir sızlama ve şikâyete mahal vermeyecek şekilde karşılıyoruz. Uluslararası camiada takdir görüyor. Biz bunları başarırken dünyada adına gelişmiş denen ülkeler ise az miktarda göçmen kabul edebiliyor” İfadelerini kullandı.

Rize’den 39 bin Kur’an-ı Kerim bağışı

Rize Müftüsü ve TDV Rize Şube Başkanı İsmail Yalçın ise Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın başlattığı Halep’te İnsanlık Ölmesin kampanyası ve “Hediyem Kur’an Olsun” projesine katkılarından dolayı Rize halkına teşekkür etti.

Yalçın, “Halep’te İnsanlık Ölmesin” kampanyasına Rize’den toplamda 424 Bin TL yardım yapıldı. Bu yardım Suriye’de mazlum ve mağdurlara gönderilecek. “Hediyem Kur’an Olsun” projesi kapsamında ise yine Rize’den 39 bin adet Kur’an’ı Kerim karşılığı yapıldı. Bu da 468 bin TL’ye tekabül ediyor. Bu 39 bin Kur’an dünyanın birçok bölgesine dağıtılacak” dedi.

Yalçın, yardımlara katkı ve desteklerinden dolayı herkese teşekkür etti. Konuşmaların ardından kampanyaya destek verenlere plaketler ve Kur’an-ı Kerim hediyeleri takdim edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.