1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. PTT, yılbaşından sonra e-tebligata başlıyor
PTT, yılbaşından sonra e-tebligata başlıyor

PTT, yılbaşından sonra e-tebligata başlıyor

PTT Genel Müdürü Osman Tural, yılbaşından itibaren yeni hizmetlerden birisi olan e-tebligata başlayacaklarını söyledi.

A+A-

PTT Genel Müdürü Osman Tural, yılbaşından itibaren yeni hizmetlerden birisi olan e-tebligata başlayacaklarını söyledi. Tural, yazılı yapılan tebligatların, yasal düzenleme ve sonrasındaki yapılan yönetmelik ardından uygulanmaya başlayacağını anlattı.

Kayseri’ye sergi açılışı için gelen PTT Genel Müdürü Osman Tural, yeni hizmetlerle ilgili bilgiler verdi. PTT’nin yeni hizmetlerinden birisinin birisi hızlı geçiş sistemi olduğunu anlatan Tural, "Ülkemizdeki otoyollar ve köprülerde kartlı geçiş sistemin yerine alması için konulan hızlı geçiş sistemi 17 Eylül’den beri uygulanıyor. Aralık sonu itibarıyla kartlı geçiş sistemi bitecek. Hızlı geçiş sistemi alacak. Yalnızca OGS yada HGS yer alacak. Hızlı geçiş sistemi, DGS’de kullanılan sisteme göre daha iyidir. Önemli olan kullanıcının cebinden çıkacak para. OGS cihazı 50-60 liraya satılıyor. HGS’de bu etiketler 5 liraya satıyoruz. OGS cihazları üç yılda yenileniyor. Pilleri değişmese gerekiyor. Hızlı geçişte ise etiketlerin ömrü 8 yıl. 8 yıl kullanılıyor." dedi.

Yılbaşından itibaren kullanılacak olan e-tebligat projesinde çalışmaların tamamlandığını anlatan Tural, "Tebligatlar yazılı yapılıyor. Yasal düzenleme yapıldı. Artık isteyenler, şirketlerden başlayarak kişilerin tebligatları Adalet Bakanlığı’nın oluşturduğu sistem tarafından yani elektronik ortamda gerçekleşecek. Yönetmelik çalışmaları bitti. Yılbaşından itibaren bunu uygulayacağız. Diğer bir projemiz e-ticaret. Ticaret platformu oluşturuldu. PTT AVM olarak. Orada şuanda 50’ye yakın markaların ürünleri pazarlanıyor. PTT olarak kargo ve bankacılık sistemi hizmeti veriliyor. Vatandaşa güven için vatandaş ürünün onayını verdiği andan itibaren ödemesini yapıyoruz. O ana kadar ödeme miktarı PTT güvencesi altında." diye konuştu.

PTT ŞUBELERİNDE ARTIK SOYGUN ESKİYE GÖRE AZ

PTT şubelerinde artık soygun yok denebilecek kadar azaldığını dile getiren Osman Tural, 2012 yılında soygun sayısının 16 olduğunu ama 1996 yılında soygun sayısının bu rakamın 5-6 katı olduğunu dile getirdi. Tural, "Ben böyle diyeceğim.Yayınlanınca da üç beş kişi gelip PTT’yi soyacak. Siz PTT’de ne zaman para var dedik birileri geldi soymaya çalıştı. Artık gelsinler önemli değil. Kamera ve güvenlik sistemleri var. Güvenlik görevlisi var. Gelecekleri varsa görecekleri var söyleminde bulunmak istemiyorum. Ama söylüyoruz. Para bizde yok. Geldiklerinde elleri boş döner. Çünkü paraları hemen taşıyoruz." şeklinde konuştu.

PTT, ULUSLARARASI KARGO ŞİRKETİ OLMAK İÇİN ŞİRKET KURDU

2023 yılı hedeflerinin çok büyük olduğuna dikkat çeken Osman Turhal, şu bilgileri verdi: "Türk kargo şirketinin dünyadaki, uluslararası arenada ilk 10 şirket arasında olmasını arzuluyoruz. Onun ilk adımını attık. Turpeks diye uluslararası dağıtım yapmak üzere PTT’nin de içinde yer aldığı bir şirketin isim hakkını aldık. Türk Paket Ekspres, İngilizcesi Turkish Parcel Express. Her ikisine de uyan patenti aldık. Artık önümüzdeki yıldan itibaren lansmanlarına başlayacağız. Türkiye’den tüm dünya ülkelerine paket göndermek için sistem kuruyoruz. Tersi de olacak. Burada önemli olan şu. Dünya genelinde farklı ülke şirketleri Türkiye’de iş yapıyor. Biz neden oralarda yapmayacağız düşüncesi var. Bunun temelini atacağız. Bu özel kamu ortaklığı da olabilir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.