1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. Paralel Diyanet FETÖ Kadar Zararlıdır
Paralel Diyanet FETÖ Kadar Zararlıdır

Paralel Diyanet FETÖ Kadar Zararlıdır

Sakarya Sapanca'da bu yıl altıncısı düzenlenen ‘Yurtdışı Din Hizmetleri Konferansı’na katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Paralel devlet bu ülkeye ve bu coğrafyaya ne kadar zarar vermişse paralel diyanetler de bu ülkeye o kadar zarar

A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen ‘Yurtdışı Din Hizmetleri Konferansı’ Sapanca’da başladı.

Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünce düzenlenen ve dört gün sürecek konferans, “İslamofobiye Karşı Ortak Stratejiler-Bilgi ve Hikmet Ekseninde" başlığı altında toplandı.

Diyanet İşleri Başkanlığının 75 ülkeden temsilcisinin bulunduğu ve Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı, TİKA, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Maarif Vakfı, Yunus Emre Enstitüsü, AFAD, Kızılay, Göç İdaresi gibi çeşitli kurumlardan da temsilcilerin bulunduğu konferansın açış konuşmasını yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığının ülkemizde ve yedi kıtada insanlığın hizmetinde olmasının insanlık için son derece önem arz ettiğini kaydetti.

Toplantının, Diyanet’in yurt dışına taşıdığı hizmetlerinde ortak akıl gösteren, yön ve istikamet çizen, önceki yıllarda yapılan hizmetlerin muhasebesini yapma imkanı sunan bir toplantı olduğuna değinen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, toplantının hayırlara vesile olmasını diledi.

Diyanet İşleri Başkanlığının, Türkiye’nin dini istikrarının, dini bütünlüğünün ve din güvenliğinin teminatı olduğunu vurgulayan Başkan Görmez, son zamanlarda Diyanet üzerinden sürdürülen tartışmalara ilişkin de açıklamalarda bulundu;

“Paralel devlet bu devlete, bu millete, bu ülkeye ve bu coğrafyaya ne kadar zarar vermişse paralel diyanetler de bu ülkeye o kadar zarar verir…”

Bu ülkede paralel devlet, paralel devlet düşüncesi, bu devlete bu millete, bu ülkeye ve bu coğrafyaya ne kadar büyük zarar vermişse paralel diyanetler de bu ülkeye o kadar zarar verir. Bu bilinmelidir. Hele hele İslam’ın en temel, en saf, en temiz, en masum kavramlarını yıllarca ticari emellerine alet eden paralel diyanetlerin bu ülkeye, Diyanet İşleri Teşkilatı’na, bu topluma, Müslümanlara verebileceği hiçbir şey yoktur. Savunabilecekleri hiçbir değer olamaz. Bunu açıkça ifade etmek istiyorum.

“Diyanet İşleri Teşkilatını FETÖ’yle ilişkilendirmek gibi bir fitne, ancak yine o terör örgütünün eseri olabilir…”

Son zamanlarda içerisinden geçtiğimiz bu zor süreçlerde, çeşitli vesilelerle Diyanet İşleri Teşkilatını asrın fitnesi olan FETÖ’yle ilişkilendirmek, irtibatlandırmak en az 15 Temmuz kadar milletimize zarar verecek büyük bir fitnedir. Buradan herkesi bu fitneden uzak durmaya davet ediyorum. Bu fitne o kadar yaman, o kadar kötü, o kadar çirkin bir iftiradır ki, bu fitneyi Türkiye’de sadece 15 Temmuz’da bu millete her türlü ihaneti, her türlü işgali, her türlü darbeyi yapan o terör örgütünün eseri olabilir ancak. Sadece onların yapabileceği, sadece onların ekmeğine yağ sürebilecek bir fitnedir. 15 Temmuz’da 15 Temmuz’un en kahraman müesseslerinden bir tanesi gurur ve iftiharla ifade etmek isterim ki, Diyanet İşleri Başkanlığıdır. 15 Temmuz gecesinde her imam, her müezzin birleşerek, manevi bir orduya dönüşerek bu milleti her türlü kötülükten, her türlü fitneden korumak için seferber olmuş ve milletimizin hukukunu korumak için elinden gelen her türlü gayreti sarf etmiştir. Ezanları susturan darbelerden, darbeleri susturan sala seslerini bu milletin semalarında o gece yankılatanlar, Diyanet İşleri Teşkilatı’nın mensupları olmuşlardır.

“Diyanet İşleri Teşkilatımızın hem ülkemizde, hem 7 kıtada bütün insanlığın hizmetinde olması bütün insanlık için çok büyük önem arz etmektedir…”

Diyanet İşleri Teşkilatımızın hem ülkemizde, hem 7 kıtada bütün insanlığın hizmetinde olması bütün insanlık için çok büyük önem arz etmektedir. İçinden geçtiğimiz süreçlerde gönül coğrafyamıza baktığımız zaman ülkeler için en önemli husus ülkelerdeki dini istikrardır. Ülkelerin dini istikrarı, dini bütünlüğü, din güvenliği artık o ülkelerin barışı, huzuru için olmazsa olmaz olmuştur.

Başkan Görmez, konuşmasını şöyle sürdürdü; Bugün Suriye, Irak, Yemen, Libya,İslam alemi lisanı hal ile Türkiye’ye adeta sesleniyor ve diyor ki, ‘Ey umut bağladığımız güzel ülke, ey umut bağladığımız Türkiye, tarih boyunca umudumuz olan ve umut olmaya devam eden Türkiye. Bizim konumlarımıza düşmemek için dini istikrarınızı bozmayın. Rahmet olarak gelen dini zahmete dönüştürmeyin. Din üzerinden çekişmeyin, din üzerinden didişmeyin. Sizi birleştirmeye gelen sizi tevhit potasında eriterek birlik ve beraberlik içerisinde, huzur içerisinde yaşamaya gelen dini aranızda bir tefrikaya dönüştürmeyin’.

Bu haber toplam 1475 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.