1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Özdemir'den Diyanet Sendikalarına Açık Çağrı
Özdemir'den Diyanet Sendikalarına Açık Çağrı

Özdemir'den Diyanet Sendikalarına Açık Çağrı

Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, “Diyanet camiasında çalışanların mesleki, sosyal ve kültürel sıkıntılarını giderecek ciddi bir çalışma yapılmadığını, bu nedenle sendikaların işbirliği yapması gerektiğini” söyleyerek sendikalara birlik olalım çağr

A+A-

Çalışanlar Birliği Sendikalar Konfederasyonu (Çalışan Sen-Kon) ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, “Diyanet camiasında çalışanların mesleki, sosyal ve kültürel sıkıntılarını giderecek ciddi bir çalışma yapılmadığını, bu nedenle sendikaların işbirliği yapması gerektiğini” söyleyerek sendikalara çağrı yaptı: “Gelin el ele verelim. Birlikte olursak sorunları aşabiliriz” diyen Özdemir, sendikalara yaptığı çağrıda şöyle dedi: “Eğer amacınız Diyanet camiasına hizmetse birlikte hareket etmek zorundayız. Birlikten güç doğar. Birlikte hareket edersek sorunları çözebiliriz. Camiamızda oluşturulan algının önüne ancak birlikte geçebiliriz. Haksızlık yapanların ve yalan söyleyenlerin önüne geçmek için bu şart.

Bir araya gelip güç oluşturalım.

Camiamızın önceliği İLİTAM ise birlikte rapor hazırlayıp ilgili makamları ziyaret edelim. Rotasyonun nasıl yapılması gerektiği konusunda fikir alışverişinde bulunalım. Tek bir noktada buluşup Diyanet’e sunalım. Diyanet İşleri Başkanlığı merkez ve taşra teşkilatlarının sorunları, Kur’an kursları, TDV bursları ve burada sayamadığım pek çok sorun için bir araya gelip çözüm yollarını birlikte arayalım. Her sendikanın farklı görüş ve önerileri mutlaka olacaktır. Biz en doğru olan çözüm yoluyla ilgili makamları ziyaret edelim.

Camiamızda çalışan hiçbir kardeşimizin kandırılmasına, yalan söylenmesine, bazı kadrolarda görev yapan kardeşlerimizin hayalleriyle ve umutlarıyla oynanmasına izin vermeyelim. Çalışan kardeşlerimizin haklarının korunması ve yasalar çerçevesinde yeni hakların elde edilmesi için icraat gerekir. Bazı kimselerin iteklenmesi gerekir. Eğer birlikte hareket ederek güç oluşturursak hiç kimse bizi kandıramaz. Yalanlar ve oluşturulan algılarla sendikacılık amacından saptırılmıştır. Bu anlayış çalışma barışını bozmuş ve iş dünyasına büyük zarar vermiştir. Bunların önüne geçmek için birlikte hareket etmemiz şart.

Camiamız araştırıp sorgulamıyor.

Diyanet camiasında, özellikle taşrada görev yapan din görevlilerinin pek çoğu hangi sendikaya üye olduğunu dahi bilmiyor. Sendika nedir, sendikaya neden üye olunur, sendika seçerken nelere dikkat edilmelidir? gibi soruların cevabını aramayan, bu hususları sorgulamayan ve araştırmayan camianın bu tutumu birilerinin işine geliyor. Camiamızın kimyasını da bozan bu kişilerin din görevlilerini daha kolay kandırdığını ve yalan söylemekten çekinmediğini hepimiz biliyoruz. Zira atama ve nakil yaptırdığını söyleyen bazı sendikacıların idari işleri yavaşlattığını, tayin tehdidi, soruşturma ve idarecileri kışkırttığını da biliyoruz. Diyanet camiasında bütün sendikaları rahatsız eden diğer önemli bir konu da yetkili sendikanın, hükümetin sendikası görüntüsü vermesidir. Elbette her bireyin ideolojik bir fikri ve tarafı vardır. Buna saygı duyuyoruz. Ancak doğruyu hep beraber haykırmalıyız. Gün hak yolda bir olma günüdür.

Sendikalara açık çağrı!

Din-Bir-Sen olarak, Diyanet Hizmet Kolunda faaliyet gösteren bütün sendikalara açık çağrıda bulunuyorum. Amacınız Diyanet camiasına hizmet ise gelin birlikte hareket edelim. Diyanet İşleri Başkanlığı merkez personeli, Türk Diyanet Vakfı çalışanları ve Diyanet taşra çalışanlarının bütün sorunlarını tek tek ela alalım ve çözüm üretip ilgili makamlara sunalım. Sorunların çözümünde ortak hareket edersek çözemeyeceğimiz hiçbir sorun kalmaz. Birlikte hareket edersek bazı sendika temsilcileri de kendilerine çeki düzen vermek zorunda kalacaktır. İstişare meclisini oluşturmamız gerek. İstişarede rahmet ve muhabbet vardır. İstişareyle alınan sonuçlar sağlıklı olur. Bu şekilde daha hızlı yol alınır.”

Bu haber toplam 1027 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.