1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ÖSYM’den, TUS açıklaması
ÖSYM’den, TUS açıklaması

ÖSYM’den, TUS açıklaması

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2010-Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS)’nda yeni puanlama ve yerleştirme işlemleri sonucunda bazı hekimlerin uzmanlık alanlarını, bazı hekimlerin ise yaşadıkları şehri değiştirmek zorunda kalacakları iddi

A+A-

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2010-Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS)’nda yeni puanlama ve yerleştirme işlemleri sonucunda bazı hekimlerin uzmanlık alanlarını, bazı hekimlerin ise yaşadıkları şehri değiştirmek zorunda kalacakları iddiasının yanıltıcı olduğunu bildirdi.

ÖSYM’den yapılan açıklamada, “Yargı kararı ile 5 sorunun iptali sonrasında ilgili testi cevaplayan tüm adayların, bu soruları doğru yanıtladığı kabul edilerek yapılan yeni değerlendirme sonucunda, 2010-TUS Sonbahar Dönemi Yerleştirme Sonuçlarına göre herhangi bir programa yerleşememiş adaylardan tercihlerinden birine yerleşmeye hak kazananlar ile 2010-TUS Sonbahar Dönemi Yerleştirme Sonuçlarına göre bir programa yerleşmiş adaylardan da üst tercihlerinden birine yerleşenlerin, istedikleri takdirde, bu tercihlerine yerleşmeleri sağlanacaktır. Adayların zorlanmaları ve/veya istekleri dışında otomatik olarak yerleştirilmeleri söz konusu değildir.” denildi.

ÖSYM, 2010- TUS Sonbahar Dönemi Yerleştirme İşlemleri ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Söz konusu sınavda adaylara yöneltilen sorulardan 5 tanesinin yargı kararı ile iptal edilmesinin ardından, Sağlık Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın talepleri doğrultusunda yapılan yeni değerlendirme ve isteğe bağlı yerleştirme işlemleri ile ilgili açıklama yapılmasına gerek duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, sınavlarda karşılaşılan soru iptallerinin sadece son yıllara mal edilmemesi gerektiği kaydedildi. Bu iptaller konusunda ÖSYM’nin şeffaf bir tavır takındığı, her bilgiyi kamuoyu ile paylaştığı ve adayların aleyhine olabilecek uygulamalardan her zaman kaçınıldığı aktarıldı. Özellikle tıp alanında devamlı yenilenen bilimsel bilgi ve ekol farklılıkları göz önüne alındığında bu durumların yaşanmasının yadırganmaması gerektiği kaydedildi.

Yeni puanlama ve yerleştirme işlemleri sonucunda bazı hekimlerin uzmanlık alanlarını, bazı hekimlerin ise yaşadıkları şehri değiştirmek zorunda kalacakları iddiasının yanıltıcı olduğu ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Zira idari yargı kararı sonrası Sağlık Bakanlığı'nın ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın talepleri doğrultusunda yapılan yeni değerlendirme ve yerleştirme sonuçları, kazanılmış hakları aynen korumakta, adaya yerleştirildiği alanda eğitimine devam etme hakkı sunmaktadır. Yargı kararı ile 5 sorunun iptali sonrasında ilgili testi cevaplayan tüm adayların, bu soruları doğru yanıtladığı kabul edilerek yapılan yeni değerlendirme sonucunda, 2010-TUS Sonbahar Dönemi Yerleştirme Sonuçlarına göre herhangi bir programa yerleşememiş adaylardan tercihlerinden birine yerleşmeye hak kazananlar ile 2010-TUS Sonbahar Dönemi Yerleştirme Sonuçlarına göre bir programa yerleşmiş adaylardan da üst tercihlerinden birine yerleşenlerin, istedikleri takdirde, bu tercihlerine yerleşmeleri sağlanacaktır. Adayların zorlanmaları ve/veya istekleri dışında otomatik olarak yerleştirilmeleri söz konusu değildir. Karar düzeltme safhasında bulunan yargı denetiminde, mevcut düzenlemenin geri alınması neticesini doğuracak bir bozma kararının çıkması halinde bu yerleştirmelerin de geri alınma ihtimalinin bildirilmesi, adayları bu konuda aydınlatmak gayesi taşımakta olup, bu bilginin adayları korkutmaya yönelik ifadeler olarak yorumlanması doğru değildir.” 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.