1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan 30 il için yangın uyarısı
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan 30 il için yangın uyarısı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan 30 il için yangın uyarısı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, güney ve batı bölgelerindeki 30 il için yangın uyarısında bulundu.

A+A-

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, güney ve batı bölgelerindeki 30 il için yangın uyarısında bulundu. Bakanlık, bugünden itibaren meteorolojik açıdan yüksek risk taşıyan döneme girilmesi dolayısıyla aralarında İstanbul ve İzmir’in de bulunduğu 30 ilde kriz komitesi oluşturularak gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Adana, Osmaniye, Antalya, Isparta, Burdur, Balıkesir, Çanakkale, Kütahya, Bursa, Bilecik, Yalova, Denizli, Uşak, İstanbul, Edirne, İzmir, Manisa, Kahramanmaraş, Hatay, Mersin, Muğla, Aydın, Eskişehir, Afyonkarahisar, Sakarya, Karabük, Bartın, Bolu, Düzce ve Kastamonu valiliklerine bir yazı gönderdi. Türkiye'nin güney ve batı bölgelerinde bugünden itibaren orman yangınları açısından oldukça yüksek risk taşıyan meteorolojik şartlar oluşmasının beklendiği bildirilen yazıda, orman yangınlarıyla mücadele konusunda tedbir alınması gerektiği belirtildi.

İllerde vali başkanlığında birer kriz komitesi kurulması istenen yazıya göre, söz konusu 30 ilde alınacak tedbirler şöyle sıralandı:

"-Kriz komisyonlarının, orman yangınları ile mücadeleye personel ve araç-gereç desteği sağlayabilecek tüm kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinden oluşturulması.

-Özellikle orman yangınına ya da kırsal alan yangınına sebebiyet verebilecek şekilde piknik ve mesire alanlarında, her türlü anız, artık ve çöplük ateşi yakılmamasını temin için gerekli tedbirlerin alınması.

-Valiliğe bağlı kamu kurum ve kuruluşları ile diğer ilgili kuruluşlarda orman yangınlarında kullanılabilecek dozer, greyder, loder, treyler, itfaiye aracı, arazöz ve benzeri her türlü araç ve gereçlerin görevli elemanlarıyla göreve hazır olarak bekletilmesi.

-Yangına hassas bölgelerde güvenlik güçlerinin devriye gezdirilmesi ve kontrollerin sıklaştırılması." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.