1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Operasyonlara çıkan askerlerin hepsi profesyonel
Operasyonlara çıkan askerlerin hepsi profesyonel

Operasyonlara çıkan askerlerin hepsi profesyonel

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, terör örgütüne yönelik operasyonlara çıkan askerlerinin hepsinin profesyonel askerler olduğunu söyledi. Yılmaz, “En çok şehit cenazesine katılan hemşeriniz benim.

A+A-

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, terör örgütüne yönelik operasyonlara çıkan askerlerinin hepsinin profesyonel askerler olduğunu söyledi.

Yılmaz, “En çok şehit cenazesine katılan hemşeriniz benim. En son şehitlerimiz uzman erbaştır, üsteğmendir. En son Antalya’da olduğu gibi profesyonel olanlardan. Operasyonlara çıkan askerlerin hepsi profesyonel. Ya Jandarma Özel Harekatı'ndan ya Polis Özel Harekatı'ndan ya da müşterek. Bizim bu zorunlu askerlik kapsamında 15 aylık askerlik yapmış olanlar operasyonlara gönderilmiyor, karakollarda görev yapıyor." dedi.

Bazı açılış ve programlara katılmak üzere Sivas’a gelen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, yeni yapılan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin açılışına katıldı. Kurdeleyi kesen Yılmaz, merkezin hayırlı uğurlu olmasını diledi. Bakan Yılmaz merkezi gezerek yetkililerden bilgi aldı. Yeni alınan 5 ambulans da hizmete girdi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz açılış sonrası basın mensuplarının sorularını cevapladı. TSK İç Hizmet Kanunu olarak bilinen 35. maddenin kaldırılmasıyla ilgili görüşlerini açıklayan Yılmaz, konunun gerek Darbeleri Araştırma Komisyonu'nda konuşulduğunu gerekse de AK Parti kongresinde 2023 yılı hedefleri arasında belirlendiğini söyledi. 

"35. MADDE KALKACAK"

Bu hedeflerden birinin darbelere gerekçe oluşturduğu düşünülen mevzuatın ayıklanması, jandarmanın sivil idareye bağlanması ve askeri okullardaki müfredatın gözden geçirilmesi olduğunu kaydeden Yılmaz, “Bütün hukukçular bilir; hiyerarşide önce anayasa, kanun, tüzük ve yönetmelik gelir; mevcut hukuki hiçbir düzenleme darbe yapmaya dayanak oluşturamaz. Ancak ola ki biri böyle düşünüyorsa, dolayısıyla 2023 AK Parti Programı'nda darbelere zemin hazırladığı varsayılan mevzuatın ayıklanması var. Bu iç hizmet kanunundaki, sadece bir madde de değil, o kanunun içerisinde 4- 5 madde var. O maddelerde yanlış yorumlanmaya yol açacak hükümlerinin değiştirilmesi yolunda 2023 hedefimiz var. Onunla ilgili bir çalışma zamanı geldiğinde yapılır.” şeklinde konuştu.

UZMAN ERBAŞ BAŞVURULARI AZ 

Uzman erbaş ile ilgili başvuruların az olması ile ilgili soruyu da cevaplayan Yılmaz, şunları söyledi: "Normalde şu an 15 bin kadro almamız gerekirdi, sayısı az. Müracaat edenler arasında bizim seçtiklerimiz de var. 2 bin TL’nin üzerinde bir aylık veriyoruz, 29 yaşından sonra da açığa alıyoruz. Kamu kuruluşlarının bir ihtiyaçları olursa, uzman çavuşlar için kamu kuruluşlarında çalıştırılabilir keyfiyeti bunlar için de geçerli olduğundan 29 yaşından sonra bunlar da kamu kuruluşlarında çalıştırılabilir diye bir mevzuat var. Pratikte uzman çavuşlar için uygulanmıyor. 29 yaşından sonra düşünüyor ne yapabilirim diye. Dolayısıyla bu çalışmayı gözden geçireceğiz. Acaba ne yaparsak buraya talep artabilir diye. Son verilen rakamlara göre 2 bine yaklaştı. Olması gereken 15 bindi. Üzerinde bir çalışma yapılıyor. Zaten TSK’nın üçte biri profesyonel. Biz sadece profesyonellikten ziyade bir karma sistem öngörüyoruz. Bu geçen süre içerisinde mevcut her durumu iyileştirmeyi düşünüyoruz. Hem astsubayların durumunu, hem uzman erbaşların sayılarını, hem sözleşmeli erbaşların sayısını nasıl daha iyi edersek talep artar diye bir çalışmamız var.” 

"TERÖRLE MÜCADELEDE 30 YILDAN DAHA BAŞARILIYIZ"

Şehit cenazeleri ve terör ile ilgili de konuşan Bakan İsmet Yılmaz, kendilerini bu konuda 30 yıldan daha başarılı gördüklerini söyledi. “En çok şehit cenazesine katılan hemşehriniz benim." diyen Yılmaz, şöyle konuştu: "En son şehitlerimiz uzman erbaştır, üsteğmendir. En son Antalya’da olduğu gibi profesyonel olanlardan. Operasyonlara çıkan askerlerin hepsi profesyonel. Ya Jandarma Özel Harekatı'ndan ya Polis Özel Harekatı'ndan ya müşterek. Bizim bu zorunlu askerlik kapsamında 15 aylık askerlik yapmış olanlar operasyonlara gönderilmiyor, karakollarda görev yapıyor. Şu ana kadar 30 yıl oldu. Terör bir mesafe kazanamadı. Terörün zarar verme potansiyeli var, ama kazanma ihtimali hiç yok dedik. Türkiye 30 yıllık mücadeleden geçiyor. Ancak yarın ufak bir değişiklik olsa bütün bunlar unutabilecek geride bırakabilecek bir durumda. Bu terörün hiç mesafe alamadığını gösteriyor.”

"Antalya’da şehitleri görsünler hepsi yan yana, bir şehidimiz Van’dan, Diyarbakır’dan, Kayseri’den, üçü yan yana yatıyor.” diyen Yılmaz, “En son defnettiğimiz üsteğmen kardeşimiz Antalya’nın yerlisiydi. Dolayısıyla biz biriz. Aramıza dışarıdan, yabancı güçler ve fikirler tarafından formatlanmış, kendi halkına, değerine ve en fazla zararı da o bölgedeki insanına veriyor. Bunun en kısa zamanda en aza ineceğine inanıyoruz. Türkiye’nin son yıllarda terörle mücadeledeki başarısı 30 yılda sağlamış olduğu mücadeleden daha etkin diye tespitler var, bunu da aziz milletimizle paylaşmak isterim.” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.