1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Önce dünya birinciliğini kaptık, şimdi rekora gidiyoruz...
Önce dünya birinciliğini kaptık, şimdi rekora gidiyoruz...

Önce dünya birinciliğini kaptık, şimdi rekora gidiyoruz...

Önce dünya birinciliğini kaptık, şimdi rekora gidiyoruz... Benzin artık 5 lira! ÖTV artışı sebebiyle benzine yapılan 30 kuruş zammın ardından benzine bir zam daha geldi ve benzinin fiyatı 9 kuruş arttı.

A+A-

Önce dünya birinciliğini kaptık, şimdi rekora gidiyoruz... Benzin artık 5 lira!

ÖTV artışı sebebiyle benzine yapılan 30 kuruş zammın ardından benzine bir zam daha geldi ve benzinin fiyatı 9 kuruş arttı. 95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı İstanbul'da 4 lira 89 kuruşa kadar çıkarken, Anadolu'da birçok şehirde litre fiyatı 4.95 lira oldu. Van ve Hakkari'de ise benzinin litresi kritik eşik olan 5 lirayı da geçti. İstanbul'da 4.88 liradan satılan benzin, Van'da 5 lira, Hakkari'de ise 5.02 lirayı gördü. Böylelikle AKP, iktidarının 10. yılında bir ilke daha imza attı ve benzindeki dünya birinciliğinin ardından "dünya rekoru" da elimize geçmiş oldu.

Temmuz ayı başında 12 kuruş zamlanan benzin, Ağustos'ta da 29 kuruş zamlanmıştı. Eylül ayında iki defa indirim gören benzinde, geçen hafta yapılan ÖTV artışlarıyla birlikte Türkiye dünyanın en pahalı benzininin satıldığı ülke olmuştu. Dünyanın en zengin ülkelerinden birisi olan ve kişi başına gelirde Türkiye'yi neredeyse 10'a katlayan Norveç'te benzinin litresi 2.07 avro iken, Türkiye'de benzin fiyatı ÖTV zammıyla bu rakamın üzerine çıkmıştı.
{loadposition reklam}
10 sene önce 1,5 lira idi
2010 Aralık ayında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 4 liraya yaklaşan benzin fiyatlarını kast ederek alaycı bir şekilde, "Nerede 4 lira? Ben görmedim" ifadelerini kullanmıştı. Oysa, aradan geçen 1.5 senede benzinin 5 lirayı buldu ve "dünyanın en pahalı benzini" Türkiye'de satılır oldu. AKP'nin işbaşı yaptığı Kasım 2002'de 1.5 lira düzeyinde olan benzinin litre fiyatı, 10 senede yüzde 233 artarak 5 lirayı buldu. Enflasyonu tek haneye düşürdüğünü söyleyen hükümetin, 10 senede yüzde 233 zamlanan benzine karşı tek savunması ise suçu uluslararası piyasalara atmak oldu.

Yunanistan'dan da beteriz!
Başbakan Erdoğan'ın, ekonomideki bozuk dengelerle ilgili olarak son dönemlerde sıklıkla dile getirdiği "Yunanistan gibi oluruz" ifadesi, benzin fiyatlarında gerçek oldu. 1 litre benzin, 4 senedir krizin kucağında bulunan ve "battı batacak" gözüyle bakılan Yunanistan'da 1.75 avrodan satılırken, ekonomisinin göz kamaştırdığı söylenen Türkiye'de 2.08 avroyu buldu. Böylece Türkiye, benzin fiyatları konusunda hem dünya birinciliğini ele geçirdi, hem de Yunanistan'dan beter bir duruma düştü.

Bilindiği üzere, Başbakan Erdoğan, ilk olarak memur maaşlarına yapılacak zam pazarlıkları sırasında, ikinci olarak da doğalgaz ve elektriğe yapılacak olan zamlarla ilgili olarak "Yunanistan gibi oluruz" ifadelerini kullanmıştı.

Bu arada zammın zamanlaması da dikkat çekti. Geçen hafta ÖTV oranlarına yapılan zam gibi benzine yapılan bu zam da hafta sonuna denk getirilmiş oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.