1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ömer Dinçer'den öğretmen ihtiyacı açıklaması
Ömer Dinçer'den öğretmen ihtiyacı açıklaması

Ömer Dinçer'den öğretmen ihtiyacı açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, "Yaklaşık 120 bin öğretmene, bundan sonra özellikle de liselerde okullaşma oranlarının yüzde 100'e çıkması halinde ihtiyacımız olacak.

A+A-

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, "Yaklaşık 120 bin öğretmene, bundan sonra özellikle de liselerde okullaşma oranlarının yüzde 100'e çıkması halinde ihtiyacımız olacak. Bunu da hükümetimiz zaman içinde bize ne kadar kadro verirse atayarak telafi etmeye çalışacağız. Benim tahminim, en geç 3 yıl içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı'nın ihtiyaç duyduğu öğretmenlerin norm kadroları doldurulmuş olacak" dedi.
Osmangazi Üniversitesi'nin yeni akademik yılı açılış programına katılan Bakan Dinçer, daha sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğünü'de ziyaret etti. Bakan Dinçer'i İl Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Ayata ve çok sayıda şube müdürü karşıladı. Dinçer, müdürlük odalarını tek tek dolaşıp çalışanlara iyi çalışmalar diledi. Bakan Dinçer, ardından İl Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Ayata ve şube müdürleri ile birlikte basına kapalı olarak bir toplantı yaptı. Toplantıda Eskişehir'in eğitimle ilgili mevcut durumunun görüşüldüğü öğrenildi. Bakan Dinçer, uzun süren toplantının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.
Konuşmasına Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nin yeni akademik yılının açılışının yapıldığını belirterek başlayan Bakan Dinçer, "Eskişehir'in eğitimle ilgili mevcut durumunu tespit etmek ve bundan sonra neler yapabileceğimize dair stratejileri gözden geçirmek üzere toplantılarımız oldu. Son yaptığımız atamalarla öğretmen ihtiyacımızın büyük bir kısmını karşıladık. Artık daha az ücretli öğretmen olacak, onların yerine kadrolu öğretmenlerimiz görev başında olacaklar" dedi.
Bir gazetecinin "4+4+4 eğitim sisteminin uygulaması ile ilgili izlenimleriniz nasıl" sorusu üzerine Dinçer, "Yeni eğitim sisteminde hem Eskişehir hem ulusal düzeyde ciddi bir sorun gözükmüyor. Geçen yıl 1. sınıfa 9 bin 802 öğrenci kaydolurken, bu yıl yaklaşık yüzde 26’lık bir artışla 13 bin 191 öğrenci kaydoldu. 60 ile 66 aylıklar arasında da bin 244 öğrenci gönüllü olarak kaydoldu. 581 öğrenci de rapor aldı. Rapor alan öğrenciler de okul öncesi sınıfına kayıt oldular, bütün çocuklarımız okullarda. Bundan çok mutluyuz" diye konuştu.
Bakan Dinçer, öğretmenleri ilgilendiren yeni uygulamalar hakkında da, "Eğitim fakültesi mezunları için KPSS sınavından sonra birde alan sınavı yapılacak. Öğretmenlerimizi seçerken daha dikkatli ve daha etkin bir süreci başlatmak için hazırlanıyoruz" dedi.
Yeni eğitim sistemiyle yaklaşık 160 bin civarında öğretmen ihtiyacının ortaya çıktığını belirten Dinçer, "Geçtiğimiz hafta içinde 40 bin öğretmenin atamasını yaptık. Şimdi yaklaşık 120 bin öğretmene, bundan sonra özellikle de liselerde okullaşma oranlarının yüzde 100'e çıkması halinde ihtiyacımız olacak. Bunu da hükümetimiz zaman içinde bize ne kadar kadro verirse atayarak telafi etmeye çalışacağız. Benim tahminim en geç 3 yıl içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı'nın ihtiyaç duyduğu öğretmenlerin norm kadroları doldurulmuş olacak. Ama buna karşın her yıl emekli olan yahut da ayrılan öğretmenlerimizin yerine cüzi miktarda öğretmen ihtiyacımız olacak. Onları da yıllık olarak karşılayarak bundan sonra çok ciddi anlamda bir öğretmen ihtiyacı duymayacağız" diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.