1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ömer Dinçer'den açıklamalar
Ömer Dinçer'den açıklamalar

Ömer Dinçer'den açıklamalar

AHMET TOPAL ANKARA (İHA) - Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, okullarda yaşanan öğretmene karşı şiddetin tasvip edilemeyeceğini söyleyerek, "Ben bu açıdan, öğretmenlerimizin yılmamasını, biz bakanlık olarak ve hükümet olarak, konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı

A+A-

AHMET TOPAL
ANKARA (İHA) - Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, okullarda yaşanan öğretmene karşı şiddetin tasvip edilemeyeceğini söyleyerek, "Ben bu açıdan, öğretmenlerimizin yılmamasını, biz bakanlık olarak ve hükümet olarak, konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı olarak gerekli tedbirlerin alınacağı bir çalışmayı yürüttüğümüzü ama bundan daha önemlisi bizim öğretmenlerimizin, çocuklarımıza şiddetin çözüm olmadığını öğretmeleri gerektiğini ifade etmek isterim" diye konuştu.
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK tarafından ilköğretim öğrencilerine yönelik "Matematik ve Fen Bilimleri-Bu Benim eserim Proje Çalışması"nın ödül törenine katıldı. Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu'nda gerçekleştirilen ödül töreninde, projeye katılan öğrenciler ve öğretmenleri de yer aldı.
6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerini kapsayan proje çalışmasının ödül töreninde, Bursa'dan çalışmaya katılan Hasan Çalık isminde bir öğrenci konuşma yaptı. Hasan Çalık'ın ardından ise bir konuşma yapan TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Dairesi Yurt İçi Burslar Müdürü Prof. Dr. Cahit Güral, tarihin üç tip insanı hiç unutmadığını belirterek, bunların ise büyük devlet adamı, sanatçı ve bilim adamı olduğunu söyledi. Güral, bu üç tip insanı tarihin insanlığa yaptığı katkılardan dolayı hatırladığını belirten Güral daha sonra sözü Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'e bıraktı.
Konuşma yapmak üzere kürsüye davet edilen Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, sorunların çözümünde yeni bir bakış açısıyla sorunların üzerine gitmenin önemli olduğunu söyleyerek, başkalarının göremediği şeyleri görmenin de hiç kolay birşey olmadığını söyledi. Önemli projeler üretmede merakın çok önemli olduğunu kaydeden Dinçer, "Çocukların bir takım şeyleri farketmelerine imkan vermemiz lazım" diye konuştu. Bakan Dinçer, bu tür düzenlenen projelere artık 81 ilin tamamının katıldığını söyleyerek, "Projeler sayısal olarak artmamış sadece, aynı zamanda projelerin niteliği ve yaratıcılığı, girişimciliği de daha derinleşmiş, daha da artmış" şeklinde konuştu. Bakan Dinçer son olarak ise salondaki öğrencilere, "Heyecanlarımızın ve meraklarımızın körelmesine izin vermemeliyiz" diyerek tavsiyede bulundu.
Bakan Ömer Dinçer'in konuşmasının ardından ise, proje kapsamında ödül alan öğrenci ve okullara da ödülleri Bakan Dinçer tarafından verildi.
Ödül töreninin düzenlediği sahnenin, Fenerbahçe-Galatasaray arasında oynanacak olan şampiyonluk karşılaşması öncesinde Fenerbahçe'nin renklerinden oluşan sarı-lacivert balonlarla süslenmesi gazetecilerin dikkatini çekti.

"ÖĞRETMENE ŞİDDETE KARŞI ÇALIŞMA YÜRÜTÜLÜYOR"
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ödül törenin ardından ise gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin, sahnede bulunan balonların Fenerbahçe'nin renkleri olan sarı-lacivert olmasını sorması üzerine, bundan haberi olmadığını söyledi. Bakan Dinçer, "Fenerbahçeli misiniz?" şeklindeki soruya ise cevap vermedi.
Başka bir gazetecinin, Tarım Bakanlığı'nın okullarda dağıtılan sütlerin öğrencilerden önce kontrol amaçlı olarak öğretmenlerin tadına bakacağı şeklinde bir genelge yayımladığı şeklindeki haberleri hatırlatması üzerine ise, Bakan Dinçer, "Onu Tarım Bakanlığı'na sormanızı tavsiye ediyorum. Ben genelgeyi görmedim çünkü, gerekçesini de bilmiyorum" cevabını verdi.
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, öğretmenlere yönelik şiddetle ilgili bir soru üzerine ise, "Biz öğretmenlerimizi kendi anne ve babamızla eşdeğer görürüz ve hayatımız boyunca saygı gösteririz" diyerek, öğretmene yönelik şiddetin hiçbir şekilde tasvip edilemeyeceğini ifade etti. Öğretmene yapılan şiddeti ısrarla, şefkatle ve sevgiyle çocuklara yanlış olduğunu öğreterek aşılabileceğini söyleyen Dinçer, "Ben bu açıdan, öğretmenlerimizin yılmamasını, biz bakanlık olarak ve hükümet olarak, konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı olarak gerekli tedbirlerin alınacağı bir çalışmayı yürüttüğümüzü ama bundan daha önemlisi bizim öğretmenlerimizin çocuklarımıza şiddetin çözüm olmadığını öğretmeleri gerektiğini ifade etmek isterim" diye konuştu.                                

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.