1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Olimpiyat ateşini özel sporcular yakacak
Olimpiyat ateşini özel sporcular yakacak

Olimpiyat ateşini özel sporcular yakacak

2020 Olimpiyatları'nın bir numaralı adaylarından olan Türkiye, Avrupa’nın en büyük spor oyunlarından birisi olan Özel Olimpiyatlar Avrupa Basketbol ve Karma Voleybol Şampiyonası'na ev sahipliği yaparak 20 ülkeden 250 zihinsel engelli sporcuyu ağırlayacak.

A+A-

2020 Olimpiyatları'nın bir numaralı adaylarından olan Türkiye, Avrupa’nın en büyük spor oyunlarından birisi olan Özel Olimpiyatlar Avrupa Basketbol ve Karma Voleybol Şampiyonası'na ev sahipliği yaparak 20 ülkeden 250 zihinsel engelli sporcuyu ağırlayacak.

Avrupa’nın en büyük spor organizasyonlarından Özel Olimpiyatlar Avrupa Basketbol ve Karma Voleybol Şampiyonası, Uluslararası Özel Olimpiyatlar Organizasyonu’nun Türkiye'deki akredite ve resmi tek temsilcisi konumunda bulunan Türkiye Özel Sporcular Derneği’nin ev sahipliği ile 19 - 23 Haziran 2013 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek.

20 ülkeden 250 zihinsel engelli sporcunun katılımı ile gerçekleşecek organizasyonun basın toplantısı, Üsküdar Belediyesi’nin desteği ile Yeni Üsküdar Evlendirme Dairesi’nde yapıldı. TÖSSED yetkilileri, organizasyona destek veren; Üsküdar Belediyesi’ne, Türkiye Voleybol Federasyonu'na ve Türkiye Basketbol Federasyonu'na teşekkürlerini sundu.

Toplantıya TÖSSED Onursal Başkanı Dilek Sabancı, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, TÖSSED Başkanı Aydemir Karaer, Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Özkan Mutlugil ve Türkiye Basketbol Federasyonu Erkek Ligleri Koordinatörü Ayhan Özgümüş katıldı.

TÖSSED Onursal Başkanı Dilek Sabancı yaptığı konuşmada, "Ülkemizde 2,5 milyon zihinsel engelli vatandaşımızın olduğunu biliyoruz. Rakamın boyutu bizim görevimizin zorluğunu ve uzunluğunu ifade ediyor." diyerek şöyle devam etti:

"Bizler bugüne kadar 15 bin üzerinde çocuğa ulaşarak spor yoluyla hayata bağladık. Bunun çok daha büyüğünü yapabilmek, bu rakamın çok daha üzerine çıkabilmek için pek çok kuruluşun desteğine ihtiyacımız var. Umuyorum ki, 19 Haziran’da başlayacak olan Özel Olimpiyatlar Avrupa Basketbol ve Karma Voleybol Şampiyonasında, engelli sporcularımızın yakmış olduğu olimpiyat ateşinin coşkusu bütün yurdu saracak, oluşacak olan olimpiyat ruhu Türkiye’yi 2020 Olimpiyatlarına bir adım daha yaklaştıracaktır."

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ise "Özel sporcularımız bugüne kadar uluslararası arenada kazandıkları madalyalardan daha da önemlisi, engelli çocuklarımızın spor yoluyla engellerini aşmaları, hayata daha büyük bir coşkuyla sarılmaları ve dâhil olmalarıdır." diyerek, şunları söyledi:

"Sizlerle paylaşmak isterim ki, şehrimizde özel sporcuların çok ayrı bir yeri var. Üsküdar Belediyesi olarak, özel sporcularımızla ilgili önemli organizasyonlar gerçekleştirdik, gerçekleştiriyoruz. 5 yıl önce amatör bir ruhla başlayan Özel Sporcular Atletizm Şenlikleri, bu yıl itibariyle uluslararası bir düzeye geldi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün katkılarıyla büyüyen ve gelişen organizasyonu, son 2 yıldır uluslararası düzeyde ve bini aşkın sporcunun katılımıyla gerçekleştiriyoruz. Sizlerle paylaşmakta olduğumuz Özel Sporcular Olimpiyatları’nın, 2020 Olimpiyatları'nın ülkemizde, İstanbul’umuzda gerçekleşmesi noktasında önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum."

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Özkan Mutlugil de bir konuşma yaparak, "Özel Olimpiyatlar Türkiye Organizasyonu’nda yer alan spor dallarından bir tanesinin de voleybol olması beni mutlu etmektedir. Bu organizasyonun daha fazla spor dalında, daha geniş bir coğrafyada, daha çok bireye ulaşması dileklerimle bütün gençlere başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.

TÖSSED Başkanı Aydemir Karaer ise “Ev sahipliğini yaptığımız Özel Olimpiyatlar Avrupa Basketbol ve Karma Voleybol Şampiyonası’nda 4 gün boyunca İstanbul’da 20 ülkeden 250 zihinsel engelli sporcunun onurlu mücadelesine tanık olacağız. Yıllar önce çıktığımız bu anlamlı yolculukta bizler, yaptığımız her faaliyette, katıldığımız her müsabakada, onların nasıl yolunu aydınlattığımızı gördük daha büyük bir şevk ile işimize sarıldık. Bugün bu sağduyulu hareketin meyvesini Özel Olimpiyatlar Avrupa Basketbol ve Karma Voleybol Şampiyonası organizasyonunu İstanbul’da gerçekleştirerek alıyoruz. Bize destek olan herkese teşekkür ederiz." diye konuştu.

19-23 Haziran 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Özel Olimpiyatlar 2013 Avrupa Basketbol ve Karma Voleybol Şampiyonası kapsamında Karma Voleybol maçları Burhan Felek Spor Salonu’nda, Basketbol maçları ise İTO Yakacık Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek.
CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.