1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Okulların başlama saatine ilişkin soru önergesi verildi
Okulların başlama saatine ilişkin soru önergesi verildi

Okulların başlama saatine ilişkin soru önergesi verildi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer DİNÇER tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebimi saygılarımla dilerim. 29.06.2012 Av.

A+A-

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer DİNÇER tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebimi saygılarımla dilerim. 29.06.2012

Av. Turgut DİBEK
Kırklareli Milletvekili

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), haftalık ders çizelgelerinde değişiklik yaptığını açıklamıştır. Açıklamaya göre, ilkokullarda haftalık 30 saat, 5 ve 6. sınıflarda 36 saat, 7 ve 8. sınıflarda ise 37 saat ders verilmesi planlanmaktadır. Buna göre 7, 8. sınıf öğrencileri haftanın üç gününde 7, iki gününde ise 8 saat ders görecektir. 5. ve 6. sınıflar ise haftanın dört gününde 7, bir gününde ise 8 saat ders işleyecektir. İkili öğretim yapılan okullarda derslerin sabah, 05.40’ta başlayacağı sonucu çıkmaktadır. Bu durum ikili öğretim yapılan sınıflarda en az 14 en fazla 16 saat ders yapılacağı anlamına gelmektedir.

Her dersin 40 dakika olduğu ve iki ders arasında en az 10 dk. teneffüs süresi olduğu, beslenme teneffüsünün 20 dakikadan az olamayacağı, sabahçı grubun okulu boşaltması öğlenci grubun girmesi için 20 dk. süre gerektiği de dikkate aldığında birinci dersin güneş doğmadan 5.40’ta başlaması gerekmektedir. Öğlenciler ise 19.20’ye, yani güneş battıktan sonraya, kadar ders görmek zorunda olacaklardır.

Buna göre,
1- Ülkemizde kaç okulda ikili eğitim yapılacaktır?
2- Yeni düzenleme ile ders saatleri artacağı göz önüne alındığında ikili eğitim verecek okullarda bu düzenleme nasıl uygulanacaktır?
3- Yeni düzenleme, basit bir hesapla ikili eğitim veren okuldaki öğrencinin sabah 05.40’ta derse başlayacağı, öğlenci bir öğrencilin 19.20’de dersini bitireceği anlamına gelmeyecek midir?
4- Güneş doğmadan derse başlayan sabahçıların 05.40’taki derse yetişmek için 04.40’ta kalkacakları düşünüldüğünde öğrenciler için bu uygulama doğru mudur?
5- Yeni düzenleme yapılmadan önce ikili eğitim verecek okullar düşünülmemiş midir?
6- Öğrencilerin güneş doğmadan çok önce uyanmak zorunda olmaları ile ilgili psikolog ve pedagoglardan görüş alınmış mıdır?
7- Bakan, değişikliğe rağmen öğrencilerin eski saatinde okula başlanacağını ifade etmiştir. Ders saati arttığına göre bu nasıl mümkün olacaktır?
-----------------------------------------------------------------

Müfettişler Derneği Başkanı Doğan CEYLAN'ın konu ile alakalı yazısını okumak için tıklayınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.