1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Okula bağış kabul ettiği iddiasıyla müdüre verilen ceza iptal edildi
Okula bağış kabul ettiği iddiasıyla müdüre verilen ceza iptal edildi

Okula bağış kabul ettiği iddiasıyla müdüre verilen ceza iptal edildi

Ankara’nın Mamak İlçesi Özkent Akbilek İlköğretim Okulu’nda müdür olarak görev yapan Eğitim Bir-Sen üyesi müdüre, 1702 sayılı Kanun’un 20. maddesinin 1.

A+A-

Ankara’nın Mamak İlçesi Özkent Akbilek İlköğretim Okulu’nda müdür olarak görev yapan Eğitim Bir-Sen üyesi müdüre, 1702 sayılı Kanun’un 20. maddesinin 1. fıkrası gereği ihtar cezasıyla cezalandırılmasına ilişkin Mamak Kaymakamlığı (İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü) işleminin iptali için Eğitim-Bir-Sen'in Ankara 7. İdare Mahkemesi’nde açtığı dava karara bağlandı.

Dava dilekçesinde, ayni ve nakdi bağışların kabulünün okul-aile birliklerinin görev ve yetkileri arasında sayıldığını, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2011/40 sayılı Genelgesi’nde kendi istek ve iradeleri ile bağış ve yardım yapanların bu bağış ve yardımlarının kabul edilmeyeceği hususuna yer verilmediğini, okullara kayıtların doğrudan ya da sınav sonucu gerçekleştiğinden okul yöneticilerinin zorla kayıt parası almalarının söz konusu olamayacağını, ancak bazı öğrenci velilerinin kendi istek ve iradeleri ile okullara ve okul aile birliklerine bağış ve yardım yapabildiğini, okullara ve okul aile birliklerine yapılan bağış ve her türden yardımları kabul etmek fiilinin soruşturma açılmasını gerektiren bir fiil olmadığı gibi ceza verilmesini gerektiren hallerden de sayılmadığını ifade ederek, verilen cezanın hukuka aykırı olduğunu belirtti.

Ankara 7. İdare Mahkemesi, kararında, “…Olayda, dava dosyasında mevcut olan bilgi ve belgelerin birlikte irdelenmesinden; 2011/40 sayılı Genelge’nin yayımlanmasından sonra Okul-Aile Birliğince bağış alındığı/kabul edildiği anlaşılmakla birlikte, söz konusu bağışların niteliğinin makbuzlarda belirtilmediği görülmekte olup davalı idarece de bu bağışların kayıt kabul ya da diploma karşılığında alındığına ilişkin somut bilgi ve belge sunulamadığı gibi, söz konusu bağışların zorlama yöntemi ile olmadığının soruşturma raporunda açıkça belirtilmiş olması karşısında, 2011/40 sayılı Genelge’ye aykırı fiil işlenildiğinin kabulüne hukuken olanak bulunmamaktadır…” ifadelerine yer vermek suretiyle dava konusu cezanın iptaline karar verdi. 

Kararı Görüntülemek İçin Tıklayınız

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.