1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Öğretmenlerin canı bu kadar ucuz mu?
Öğretmenlerin canı bu kadar ucuz mu?

Öğretmenlerin canı bu kadar ucuz mu?

Eli kanlı terör teşkilatının mensupları, yeni bir strateji geliştirerek öğretmenleri hedef almaya başladı. Okulları basıyor, öğretmenleri kaçırıyorlar.

A+A-

Eli kanlı terör teşkilatının mensupları, yeni bir strateji geliştirerek öğretmenleri hedef almaya başladı. Okulları basıyor, öğretmenleri kaçırıyorlar. Terör teşkilatının propagandasını yapıyor, ülkemizin başka yörelerinden bölgeye gelmiş öğretmenleri tespit edip onları korkutmak, yıldırmak, bölgeden kaçırmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Teröristler böyle yaparken Milli Eğitim Bakanlığı ne yapıyor?

Sayın Bakan terör bölgelerinde, çok zor koşullarda görev yapan öğretmenlere kamuoyu önünde ne yazık ki yeterince sahip çıkmıyor ya da çıkamıyor. Okulların yeterli güvenliğe sahip olmadığı, güvenlik güçlerinin böyle okullara hızlıca ulaşamadığı bu tür saldırılar sonrasında gözler önüne açıkça seriliyor.

Bütün bu koşullar içinde zorunlu hizmetini yürüten öğretmenler, memleketlerine gidebilmek için hizmet puanı biriktiriyorlar. Ancak yerine göre sözde 3-4 ya da 5 yıl olan zorunlu hizmet uzadıkça uzuyor. Uzuyor çünkü büyük kentlerde ve ülkenin batı bölgesindeki illerde ücretli öğreticilik kepazeliği alabildiğine devam ediyor. Dolayısıyla ücretli öğreticilerle doldurulan kadrolarda açık olmadığı için zorunlu hizmetini tamamlasa da öğretmen memleketine gitmek için ömür çürütmeye devam ediyor.

Öte yandan bölgenin koşulları düzelmediği halde sürekli olarak öğretmenden fedakârlık üstüne fedakârlık yapması isteniyor. Eyvallah, askerlik görevi gibi gidip zorunlu hizmetimi yapayım ama bitince de memleketime ya da istediğim bir ile gideyim diyen binlerce öğretmen doğuya gittiğine gideceğine pişman ediliyor.

Askerler, polisler, hemşireler, mühendisler... terör bölgelerinde görev yaptıklarında zorunlu hizmetleri süresince ayda 400-1500 TL arasında ek tazminatlar alıyorlar. Böylece onlar için koşullar biraz olsun iyileşmiş oluyor. Tabii ki alsınlar, hakları, ona bir sözümüz yok.

Bu arada Milli Eğitim Bakanlığı’na da haksızlık etmeyelim canım. Bu tazminattan zorunlu hizmet bölgelerindeki öğretmenler de yararlanıyorlar. Ayda 3,5 TL ile. Şaka değil gerçekten de ayda üç buçuk Türk lirası zamlı maaş alıyorlar.

“Yazıklar olsun!” demekten başka diyecek bir şey yok ama yapacak çok şey var. Yeter ki insanın önce kendine ve mesleğine saygısı olsun. Kendi mesleğine saygı duymazsan birilerinin sana ve mesleğine saygı duymasını bekleme.

ATASEN

Ata Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası

www.atasen.org.tr

www.facebook.com/ATASENDIKA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.