1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Öğretmenlerden Protesto Yürüyüşü
Öğretmenlerden Protesto Yürüyüşü

Öğretmenlerden Protesto Yürüyüşü

   VOLKAN KAYALAR - İSTANBUL (İHA) Zeytinburnu'nda bir öğretmenin öğrencisinin yakınları tarafından bıçaklı saldırıya uğraması üzerine, okul önünde toplanan meslektaşları saldırıyı yürüyüşle protesto etti.

A+A-

   VOLKAN KAYALAR - İSTANBUL (İHA)

Zeytinburnu'nda bir öğretmenin öğrencisinin yakınları tarafından bıçaklı saldırıya uğraması üzerine, okul önünde toplanan meslektaşları saldırıyı yürüyüşle protesto etti. Yürüyüş esnasında saldırıya uğrayan öğretmen Mehmet Arslan'ın kendisine destek veren öğretmenlere evinden el salladığı da görüldü.
Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen üyeleri ve çok sayıda öğretmen geçtiğimiz günlerde Dr. Reşit Galip İlköğretim Okulu'nda öğretmen olan Mehmet Arslan'ın okul çıkışı bir öğrencisinin yakınları tarafından döner bıçaklı saldırıya uğramasını protesto etti. Okul önünde bir araya gelen öğretmen ve öğrenciler, "Öğretmene uzanan eller kılsın", "Alo 147 öğretmenimi bıçakladım" şeklinde pankartlar açarak sloganlar attı. Daha sonra yürüyüşe geçen gruba, öğretmen Mehmet Aslan'ın evinden el sallayarak destek
verdiği ve eşinin de duygusal anlar yaşadığı görüldü.
Zeytinburnu Kaymakamlığı önünde açıklama yapan Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Hanefi Bostan, "40 yıl kölesi olurum diyen Hz. Ali'nin anlayışı ile bugün geldiğimiz nokta arasında büyük bir çelişki bulunmaktadır. Son yıllarda büyük artış gösteren öğretmenlere yönelik şiddet ve saldırılar bunu en büyük göstergesidir. Neredeyse her gün eğitim ve bilim yuvalarımızda öğretmenler sözlü ya da fiziksel saldırıya uğramaktadır. Gün geliyor bir öğrenci öğretmeni bıçaklıyor, gün geliyor
veliler ellerinde sopalarla öğretmenlere meydan dayağı çekiyor. Gün geliyor öğretmenler velilerin döner bıçaklı saldırısıyla karşı karşıya kalıyor" dedi.
Öğretmenlere yönelik şiddeti kınadıklarını ve saldırıların sineye çekilmesinin mümkün olmadığını ifade eden Bostan şunları söyledi:
"15 gün içerisinde Kütahya'da bir öğretmenimizin öğrencisi tarafından bıçakla yaralanması Esenyurt'ta bir öğretmenimizin öğrencisi tarafından diğer öğrencilerin gözü önünde bıçaklı saldırıya uğraması Sakarya'da bir velinin öğretmenin tekme tokat dövmesi ve 3 gün önce Zeytinburnu Dr. Reşit Galip İlköğretim Okulu öğretmeni Mehmet Aslan'ın okul çıkışında bir öğrencisinin iki yakını tarafından döner bıçağı ile saldırıya uğrayıp yaralanması öğretmenlere yönelik saldırılarının hız kazandığını ortaya
koymaktadır. Saldırıları kabul etmemiz sineye çekmemiz mümkün değildi. Böyle alçakça saldırılar karşısında susulması tepkisiz kalınması beklenemez. Zil çalarken hemen her gün öğrenci ve veliler tarafından saldırıya uğrarken öğretmenlerin can güvenliği tehdit altındayken önlem almayanların koltuklarında oturması ve öğretmenlere bu tür olaylara tepki göstermemelerini istemesi düşündürücüdür."
Grup yaptığı açıklamanın ardından sessiz bir şekilde dağıldı.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.