1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Öğretmenler, 2013'te alan sınavıyla atanacak
Öğretmenler, 2013'te alan sınavıyla atanacak

Öğretmenler, 2013'te alan sınavıyla atanacak

Bugüne kadar Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Eğitim Bilimleri Testi'ne göre ataması yapılan öğretmen adaylarına önümüzdeki yıldan itibaren 'alan sınavı' uygulanacak.

A+A-

Bugüne kadar Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Eğitim Bilimleri Testi'ne göre ataması yapılan öğretmen adaylarına önümüzdeki yıldan itibaren 'alan sınavı' uygulanacak.

Bu sınavda öğretmenlere kendi branşlarıyla ilgili sorular sorulacak. Böylece tüm öğretmenlerin aynı sınavdan geçmesi yerine herkes kendi alanıyla ilgili sorulara muhatap olacak. Alan sınavı Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB ) en fazla öğretmen aldığı 15-16 branşta gerçekleştirilecek. Diğer branşlardaki öğretmenler ise Eğitim Bilimleri Testi'ne benzer şekilde ortak bir sınava tabi tutulacak.

Meclis'te Üstün Yetenekli Çocukları Araştırma Komisyonu'nda konuşan ÖSYM Başkanı Ali Demir, yıllardır konuşulan ancak uygulanmayan alan sınavının 2013'te yapılacağını açıkladı. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in göreve geldikten sonra öğretmen yetiştirme stratejisi oluşturduğunu aktaran Ali Demir, bu konuda karşılıklı işbirliği halinde olduklarını hatırlattı. Tüm alanlarda sınav yapmanın zorlukları nedeniyle önümüzdeki yıldan itibaren en çok ihtiyaç duyulan branşlarda alan sınavı yapmaya karar verdiklerini söyledi. Demir, şu bilgileri verdi: "Bu sınavda genel kültür, genel yetenek, eğitim bilimlerinin yanı sıra bir alanın nasıl öğretileceğine dair sorular soracağız ve o alanın kendisiyle ilgili sorular soracağız. Örneğin bir matematik öğretmeni genel kültür, genel yetenek sorularına tabi tutulacak. Eğitim bilimleri dediğimiz pedagojik formasyon bilgisi ve matematiğin nasıl öğretilmesi gerektiği yönündeki soruları cevaplayacak. Aynı zamanda branşını ölçecek sorulara cevap verecek."

Üstün zekalılar, üniversiteye sınavsız alınabilir

ÖSYM Başkanı Ali Demir, milletvekillerinin 'neden üstün zekalılar için bir sınav yapmadıkları' sorusuna 'Bugüne kadar böyle bir talep gelmedi.' cevabını verdi. Vekillerin ısrarı üzerine, talep olursa üstün zekalılar için zeka ölçen bir sınav da yapabileceklerini, hatta kanuni düzenleme yapılırsa üstün yeteneklilerin sınavsız üniversiteye alınabileceğini söyledi. Yetişmiş eleman sıkıntısından şikayet eden Demir, milletvekillerinin 'Uyguladığınız sınav sistemi nedeniyle vicdanen rahat mısınız?' sorusuna, "Elimizdeki en iyi sistem bu." karşılığını verdi.

İdeal sınav sisteminin 'x-ray cihazlarıyla girilen, salonunda tuvaleti, büyük saati, çay kahve makinesi bulunan konforlu sınav binalarında açık uçlu soruların da olduğu ve birkaç kez tekrarlanabilen' sınavlar olduğunu anlatan Ali Demir, bu şekilde çoklu sınava 2015 yılında geçmeyi hedeflediklerini belirtti. 2 milyon öğrencinin girdiği bir sınavın tüm Türkiye'yi kilitlediğini hatırlatan Demir, daha idealinin de 'ÖSYM'nin ilköğretim birinci sınıftan itibaren öğrenciyi takip etmesi, ani sınavlar yapması ve lise sonunda sınava ihtiyaç duyulmaması' olduğunu belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.