1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Öğretmene kariyer basamakları geliyor
Öğretmene kariyer basamakları geliyor

Öğretmene kariyer basamakları geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı, Başkent Öğretmenevi'nde eğitim ve istişare toplantısı gerçekleştirdi. Toplantı 81 İl Milli Eğitim Müdürünün katılımıyla gerçekleştirildi.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı, Başkent Öğretmenevi'nde eğitim ve istişare toplantısı gerçekleştirdi. Toplantı 81 İl Milli Eğitim Müdürünün katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda, öğretmenlerin kariyer basamakları ile ilgili çalışmanın tamamlandığı ve Maliye Bakanlığı'nın onayının beklendiği ifade edildi.

Getirileceği ifade edilen öğretmenlerin kariyer basamakları 5 kademeden oluşacağı söyleniyor. Bunlar:

 1. Stajyer öğretmen  2. Öğretmen 3. Uzman öğretmen 4. Kıdemli Uzman Öğretmen 5. Baş Öğretmen 

Çeşitli internet sitelerindeki haberlere göre her kariyerdeki öğretmenin maaşı, sorumluluğu, iş yükü ve özlük hakları farklı olacak. Kariyer basamaklarında yükselme aşamalı olacak basamakları atlamak ise mümkün olmayacak. Kademeler arasındaki değerlendirmeler %50 Sınav + %50 Değerlendirme Çizelgesi üzerinden oluşacak toplam puan üzerinden yapılacak.  Uzman Öğretmen, Kıdemli Uzman Öğretmen, Başöğretmen kademelerinde kontenjan sınırı bulunmayacak. 7 yılını dolduran öğretmenler "Uzman Öğretmenlik", 12 yılını dolduran öğretmenler "Kıdemli Uzman Öğretmenlik", 17 yılını dolduran öğretmenler "Başöğretmenlik" sınavlarına katılabilecek.

Doktora ve yüksek lisansa ek puan verilecek. Değerlendirme de öğretmenler arasında tartışma konusu da olan tezli ve tezsiz yüksek lisans ayrımı yapılacak. Kıdeme, e-akademi eğitimlerine, bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklere puan verilecek. Ayrıca yayımlanmış eseri olanlara(ISBN), yurt içi ve yurt dışı hakemli dergilerde makalesi yayımlananlara, bilimsel inceleme-araştırması bulunanlar ile proje hazırlayıcısı ve yürütücülerine ek puanlar verilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.