1. HABERLER

  2. VAKIF-DERNEK

  3. Öğrenci Andı İnsan Haklarına Aykırıdır
Öğrenci Andı İnsan Haklarına Aykırıdır

Öğrenci Andı İnsan Haklarına Aykırıdır

​MAZLUMDER Adıyaman Şubesi, Danıştayın Öğrenci Andı kararına, düzenlediği basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

A+A-

MAZLUMDER Adıyaman Şubesi tarafından, Danıştay 8’inci Dairesinin verdiği "Öğrenci Andı" kararı yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi.

Şube binasından düzenlenen basın açıklamasını MAZLUMDER Adıyaman Şube Başkanı İbrahim Halil Kıran okudu.

MAZLUMDER’in, 2009 yılından itibaren diğer duyarlı insanlarla birlikte yürüttüğü “Andımız kaldırılsın” kampanyasının karşılık bulduğu ve bu uygulamadan yönetmelik değişikliğiyle vazgeçildiği belirten Kıran, “Hükümetin yaptığı bu doğru fiille milyonlarca öğrenci, insan haklarına aykırı metni her sabah okumaktan kurtulmuştu. Danıştay iptal gerekçesinde, 'idari istikrar' vurgusu yaparak 1933 yılından beri okutuluyor olunmasını, 'hukuka güven' ilkesi gereği olarak doğru bulmuş, 'eşitlik' ilkesini de gerekçe göstermiştir. Oysa yanlışta ısrarın doğruluk yönünden kıdem kazandırmayacağı aşikârdır. Danıştay’ın bizzat kendisi bilimsellikten uzak, çağdışı bir metnin kaldırılması için bilimsel bir gerekçe araması da ayrı bir garabettir." dedi.

"Danıştay Dairesi, bu kararı ile 'yerindelik denetimi yasağı' ilkesini açıkça ihlal ederek idarenin yerine geçip yetki ve takdir hakkını gasp etmiştir" diyen Kıran, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye’de yaşayan tüm diğer etnik kimlikleri yok sayan ve yürürlükten kaldırılan ‘Andımız’ metni insan haklarına açıkça aykırı bir metindir.  Hiçbir çocuk askeri düzen içinde hizaya alınarak ideolojik, milliyetçi- ırkçı ifadelerle 'varlıklarını birilerinin varlığına armağan' etmeye mecbur bırakılamaz. Cumhurbaşkanının da zamanında ifade ettiği üzere 30’lardaki Hitler ve Stalin gibi toplumu formatlamaya dönük bu tür uygulamaların hiç kimseye bir erdem kazandırmayacağı aşikârdır. MAZLUMDER olarak hiçbir insanın bir ırka mensubiyeti nedeniyle doğuştan üstün olamayacağını, her türlü ırkçı yaklaşım ve uygulamanın karşısında olduğumuzu bir kez daha deklare ediyoruz. Bütün dinlerin yasakladığı, insan fıtratına aykırı, başta Çocuk Hakları Sözleşmesi olmak üzere Türkiye’nin taraf olduğu tüm uluslararası insan hakları metinlerine aykırı olan 'Andımız'ın yargı kararıyla tekrar geri getirilmesine karşı çıkıyor, Danıştay’ın temyiz merciinde insan haklarına aykırı bu kararı bozacağını ümit ediyor ve takipçisi olacağımızı bildiriyoruz." (Cemil Özdaş -İLKHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.