1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Nöbet kararı İle aile hekimliği sistemi angaryaya dönüşmüştür
Nöbet kararı İle aile hekimliği sistemi angaryaya dönüşmüştür

Nöbet kararı İle aile hekimliği sistemi angaryaya dönüşmüştür

Tüm Sağlık Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Aile Hekimliği Sistemini Sağlık Bakanlığı son nöbet kararı ile sulandırmış ve angaryaya dönüştürerek siteme olan inançları kaybetmişlerdir dedi.

A+A-

Tüm Sağlık Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Aile Hekimliği Sistemini Sağlık Bakanlığı son nöbet kararı ile sulandırmış ve angaryaya dönüştürerek siteme olan inançları kaybetmişlerdir dedi. 

Erözgün, Aile hekimliği sitemi içinde görev yapan sağlık çalışanlarının, aile hekimliği sistemini eksik alt yapı ve sistemdeki çarpıklıklara rağmen özveri ile oturtmaya çalıştıkları verimli tempoyu ilave nöbet kararı ile biz emir erimiyiz sözleşmemiz dışında işlere görevlendirileceksek neden aile hekimliği hizmetlerinde branşlaştık diye tepki göstererek iş gayretlerini ve motivasyonlarını angarya memurumuyuz mod’una sokarak ideallerini tüketmelerine yol açtığını iddia etti.

Erözgün,5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunu'nda yapılan değişiklikle aile hekimlerine ve aile sağlığı elemanlarına, kamu hastaneleri ve 112 istasyonlarında nöbet tutmanın usul ve esaslarını belirleyen genelgenin yayınlanması üzerine aile hekimliği sistemi içerisinde ciddi tepkiler oluştuğunu belirterek Sağlık Bakanlığı personel ihtiyacını bu yolla sağlamaktan vazgeçmeli dedi. 

Son Yasal düzenleme ile Bakanlık Aile sağlığı sistemine inancını yitirmiştir

Tüm Sağlık Sen genel Başkanı Okay Erözgün, Aile hekimliği sisteminin alt yapıları oluşturulmadan uygulamaya konulmasının hata olduğunu ve sıkıntılara yol açacağını söylediğimizde Bakanlık yetkilileri, Aile hekimliği doğası gereği bir ekip hizmetidir, bu nedenle etkinliğini süreklilikten alan bir sağlık hizmeti olduğunu ve kısa sürede aksaklıkların giderilerek halkımız tarafından benimseneceğini iddia etmişlerdi diyerek açıklamalarına şöyle devam etti.

Şimdi yeni çıkarılan bu yasa değişikliği ile Bakanlık yetkilileri bu inançlarını kaybetmişler ve aile hekimlerinin farklı alanlarda görevlendirilmesi ya önceki düşüncelerinin yada bu günkü düşüncelerinden birisinin yanlış olduğunu ortaya koymaktadır. Ortada bir plansızlık ve aile hekimliği sitemi içinde verilen her işi yapabilecek angarya işlerinde gördürüleceği ürettiği hizmetin aldıkları maaşı karşılamadıkları bu nedenle yeni iş ve ödevler yüklenebileceği şeklinde bir angarya anlayışının egemen olduğu görülmektedir.

Kadro verilmeden aile sağlığı elemanlarına nöbet tutturulması hukuka aykırıdır

Daha Önceki açıklamalarımızda da yeni yapılan düzenlemenin Hukuka ve yargı kararlarına aykırı olduğunu belirtmemiz ve ben nöbet tutmuyorum diyen sözleşmeli aile sağlığı elemanlarının yargıya başvurmaları halinde sözleşmesi dışında işlerde çalıştırılması hukuka uygun değildir diye karar vereceğini belirterek bu yargı sürecini ortadan kaldırmak için sözleşmeli ve kadrosuz aile sağlığı elemanlarına kadro verilmesi halinde yargıya başvurmaların ortadan kalkacağını belirterek aile sağlığı elemanlarına kadro verilmesini talep etmiştik.

Ancak yapılan düzenlemede ne kadro vererek aile sağlığı elamanlarına iş güvencesi sağlanmış nede nöbet tutturma işinden vazgeçilmiştir. Bu hukuka aykırıdır. Ben yaptım oldu mantığının egemen olmasıdır. Bu iş güvencesiz ve kölelik düzeninde insanların çalıştırılması anlayışıdır.

Koruyucu Hekimlik Hizmetlerinde çalışanların bu alana özgü deneyim bilgi ve birikimlerini yok sayamazsınız

Erözgün, Birinci basamak sağlık hizmetlerinde çalışan hekim, ebe, hemşire, sağlık memurlarının bu alana özgü birikim ve deneyime sahip oldukları ve çok önemli Halk Sağlığı hizmeti verdikleri Sağlık Bakanlığının getirmeye çalıştığı yeni siteme aykırıda olsa bunu kabul etmek zorundadırlar. Koruyucu Sağlık hizmeti yapılmadan sadece Tedavi edici sağlık hizmetleri ile bu toplumun sağlıklı nesillere ulaşması ve sağlıklı bir çevrede yaşamaları söz konusu olamaz.

Koruyucu Hekimlik alanında çalışan hekimlerin kendine özgü bir eğitim aldıklarını, genel pratisyen ya da aile hekimi olarak adlandırılan uzmanlık alanının ayrı bir tıp disiplini olduğunu kabul etmeden birinci basamağa yeni bir sistem getirdiğinizi iddia edemezsiniz. Bu iddialarınız havada kalır. Aile sağlığı merkezlerinde çalışan aile sağlığı elemanlarının kamu hastane acili ve ambulans sistemlerinde çalışması sözleşmeli personel niteliğinde çalıştırıldıkları için sözleşmesi dışında işlerde çalıştırmanız ise yargı kararlarına aykırıdır yani hukuka aykırıdır.

Eğer personel açığınız varsa aile sağlığı elemanlarına kadro verin

Eğer personel açığınız varsa ve aile sağlığı elemanları ile bu açığınız karşılamak zorundaysanız o halde bu insanların iş güvencesini sağlayacak olan kadro haklarını veriniz ve sözleşmeli olmaktan çıkarınız. O takdirde ihtiyaç halinde ve mevcut nöbet sitemi içinde ek görev vererek yasalara uygun şekilde çalışmalarını planlayabilirsiniz, bu haliyle kadrosuz olarak istihdam edildikleri halde sözleşmelerinin dışında ek görev verilmesi kölelik düzenidir, haksızlıktır hukuksuzluktur dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.