1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Muş’ta sendikalardan ortak basın açıklaması
Muş’ta sendikalardan ortak basın açıklaması

Muş’ta sendikalardan ortak basın açıklaması

Muş’ta; Eğitim Bir-Sen, Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen ve Aktif Eğitim Sen Şube başkanlıkları, TOBB Anadolu Öğretmen Lisesi’nde bir veli tarafından öğretmenlere yönelik yapılan saldırıya tepki gösterildi. 

A+A-

Muş’ta; Eğitim Bir-Sen, Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen ve Aktif Eğitim Sen Şube başkanlıkları, TOBB Anadolu Öğretmen Lisesi’nde bir veli tarafından öğretmenlere yönelik yapılan saldırıya tepki gösterildi. 

Kardeşinin pansiyona alınmamasına sinirlenen bir velinin, TOBB Anadolu Öğretmen Lisesi’ne giderek öğretmenler odasının kapı ve pencerelerini kırmasına tepkiler artıyor. Saldırıya maruz kalan öğretmenlere destek vermek için TOBB Anadolu Öğretmen Lisesi bahçesinde toplanan sendika temsilcileri ve üyeleri adına açıklama yapan Eğitim Bir-Sen Başkanı Bayram Güler, öğretmenlerin öğrencisini eğitmek ve topluma kazandırmaktan başka hiçbir amacı olmadığını ifade etti. Öğretmenlerin hemen hemen her gün ülkenin değişik yerlerinde saldırılara maruz kaldığını ifade eden Güler, “Ne yazık ki bu saldırılar bazen ölümle bazen yaralanmayla sonuçlanmaktadır. Kamuoyunun da yakından bildiği gibi bu sene okullar açılır açılmaz İzmir’de bir bayan öğretmenimiz, öğrencisinin saldırısı sonucu hayatını kaybetmiştir. Bu hafta içerisinde ise Samsun’da bir meslektaşımız bıçaklı saldırıya uğrayıp ciddi şekilde yaralanmıştır. Bu menfur ve üzücü olayların üzerinden çok geçmeden öğretmene yönelik şiddetin son dalgası maalesef şu anda önünde açıklama yaptığımız Muş Anadolu Öğretmen Lisesi’nde yaşandı. Teneffüs arasında öğretmenler odasında oturan öğretmen arkadaşlarımız bir öğrenci velisinin saldırısına maruz kalmış ve birkaç arkadaşımız hafif şekilde yaralanmışlardır. Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyor, protesto ediyoruz” dedi.
Öğretmenlerin sahipsiz olmadığını vurgulayan Güler; “Bu olay bize göstermiştir ki, bugüne kadar gerek öğretmenlerimizin karşılaştığı gerekse toplumun genelinde gözlemlediğimiz şiddet olayları, eğer gerekli önlemler alınmazsa, ilk olmadığı gibi son da olmayacaktır. Ancak bazıları öğretmeni hepten sahipsiz zannediyor. Böyle bir algının oluşmasında özellikle Milli Eğitim Bakanı tarafından yapılan ve öğretmeni değersizleştiren açıklamaların etkisi çok fazla. Herkes şunu bilmelidir ki öğretmen asla sahipsiz değildir. Bütün gücümüzle arkadaşlarımızın yanında olacak ve arkadaşlarımızın uğradığı şiddetin karşılıksız kalmaması için bu olayın takipçisi olacağız” diye konuştu.
Şiddetin her türlüsüne, nereden ve kimden gelirse gelsin karşı olduklarını belirten Güler; “Maalesef bugün öğretmenlerimiz saldırılara karşı savunmasızdır. Eğitim öğretim kurumlarında alınması gereken güvenlik tedbirleri yeterince alınamıyor, sorumluluk öğretmenlere bırakılıyor. Bugün okullarımızda halen özel güvenlik tedbirlerinin alınamaması, velilerimizin ihmalkar davranması, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda şiddete yönelik gerekli tedbirleri almaması öğretmenlere saldırıyı her geçen gün arttırmaktadır. Yetkilileri öğretmenlere sahip çıkmaya çağırıyoruz. Öğretmene yönelik şiddetin bir an önce son bulmasını istiyoruz. Sorun sadece emniyet tedbirleri yönünden ele alınmamalı, şiddetin nedenlerini ortadan kaldıracak uygulamalara da ağırlık verilmelidir. Bu önlemlerin önemli bir kısmı da eğitim yoluyla alınacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimcilere yönelik her saldırının sıkı takipçisi olmalıdır. Türkiye gerçekleriyle yüzleşin ve eğitimcilerin feryadına kulak verin. Güvenliğin olmadığı yerde sağlıklı bir eğitim yapılamaz” şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili polisevinde gazetecilerin sorularını cevaplandıran Vali Ali Çınar da, soruşturmanın devam ettiğini ve sorumluların cezalandırılacağını kaydetti.

Önceki gün, TOBB Anadolu Öğretmen Lisesi erkek pansiyonundan atıldığı iddia edilen Y.D. isimli öğrenci için arkadaşları tarafından okul bahçesinde yapılan eylem esnasında gelen Y.D.’nin ağabeyi, öğretmenler odasının kapısını kırmış ve öğretmenlere saldırmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.