1. HABERLER

  2. DİYANET

  3. Müslüman yardımları budist çetelere gidiyor
Müslüman yardımları budist çetelere gidiyor

Müslüman yardımları budist çetelere gidiyor

Güneydoğu Asya'daki Myanmar'ın Arakan Eyaletinde (Rakhine) yaşayan Müslüman halk,  Budist Arakan halkının zulümleri ile yaşadıkları toprakları terk ederek canlarını kurtarmaya çalışıyor.

A+A-

Türkiye'den toplanan milyonlarca para Arakanlı Müslümanlara ulaştırılmıyor!

Güneydoğu Asya'daki Myanmar'ın Arakan Eyaletinde (Rakhine) yaşayan Müslüman halk,  Budist Arakan halkının zulümleri ile yaşadıkları toprakları terk ederek canlarını kurtarmaya çalışıyor.

Budistlerin türlü işkencelerle öldürdüğü Müslümanlara dünyanın hiçbir yerinden destek gitmiyor. Giden yardımlar ise Myanmar hükümeti tarafından el konulup Budistler'e dağıtılıyor.

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Dış İlişkiler Koordinatörü Vahdettin Kaygan, Arakan'da şiddet olaylarında mağdur olan Müslümanlar için yardım götüren sivil toplum kuruluşlarının yardımlarının Müslümanlara dağıtılmadığını ileri sürdü.

Kaygan, "Bizim bölgeden aldığımız bilgiye göre, bölgeye gönderilen STK yardımlarının yüzde 1'i bile Arakan Müslümanlarına ulaşmıyor. Myanmar hükümeti ellerindeki malzemeleri Budistlere dağıtıyor, Müslümanlar yardımlardan yararlanamıyor" dedi.  Kaygan, Arakan eyaletindeki son durumu AA muhabirine değerlendirdi.

Kurban Bayramı'na 15 gün kala bölgedeki olayların durulduğunu ve birçok Türk sivil toplum kuruluşunun bölgeye gittiğini anlatan Kaygan, bayrama bir hafta kala olayların yeniden tırmandığını söyledi. Olayların şu anda "şiddetli bir biçimde" devam ettiğine dikkati çeken Kaygan, "Myanmar hükümeti, ilk etapta Arakan eyaletinin başkenti Sittwe ve çevresini Müslümanlardan temizlemişti. Müslümanların yaşadığı yalnızca bir mahalle kalmıştı. Mahallenin etrafında Myanmar askerleri var. Budistler mahalleye giremiyor ama Müslümanların da mahalleden dışarı çıkmasına izin vermiyorlar. En yakın Müslüman kampı Sittwe'nin 10 kilometre dışında."

"Yoğun bir açlık var, birçok bölgeye giremiyoruz"
Bölgede Budistlerle Müslümanlar arasında diyalog olmadığını kaydeden Kaygan, Müslümanların yaşam mücadelesi verdiğini söyledi.

Kaygan, şunları kaydetti:
"Budistlerin işlettiği dükkânlardan Müslümanlar yararlanamıyor. Bir ekmek almasına bile izin vermiyorlar. Yoğun bir açlık var, birçok bölgeye giremiyoruz. Oraya gittiğinizde Myanmar hükümetinin sizi götürdüğü yerlere gidebiliyorsunuz, diğer kamplara gitmemize izin vermiyorlar. Zaten can güvenliği sorunu da var, çünkü her tarafta Budist çeteler ellerinde pala ve silahlarla bekliyor. Hiç kimseyi bölgeye sokmuyorlar. Sittwe'nin dışına kimse çıkamıyor."

"Mülteci sayısının 400 bine kadar çıktığını tahmin ediyoruz"
Bangladeş'te birlikte çalıştıkları yardım kuruluşu yetkililerinin Myanmar asıllı Müslümanlar olduğunu vurgulayan Kaygan, Bangladeşli derneğin Arakan bölgesine girebildiğini ifade etti.

Kaygan, bölgeden gelen bilgilere göre durumun daha da kötüleştiğini, Sittwe'ye giren birçok yardım kuruluşu olmasına rağmen ellerindeki yardım malzemelerinin hepsini Myanmar hükümetine vermek zorunda kaldıklarını belirtti.

Kaygan, "Bizim bölgeden aldığımız bilgiye göre, buraya gönderilen STK yardımlarının yüzde 1'i bile Arakan Müslümanlarına ulaşmıyor. Myanmar hükümeti ellerindeki malzemeleri Budistlere dağıtıyor, Müslümanlar yardımlardan yararlanamıyor. Hükümet kendisi de Müslümanlar için herhangi bir çalışma yapmıyor. Gelen yardımları da dağıtmayınca sorun iyice büyüyor. Arakan içindeki mülteci sayısı 150 bini geçti. Bu sayıyı Birleşmiş Milletler veriyor ama asıl sayının 400 bin kişiye kadar çıktığını tahmin ediyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.