1. HABERLER

  2. MÜFTÜLÜK

  3. Müftü Sürgeç'ten Görmez'e Tam Destek
Müftü Sürgeç'ten Görmez'e Tam Destek

Müftü Sürgeç'ten Görmez'e Tam Destek

Kahramanmaraş İl Müftüsü Celal Sürgeç, bazı kesimlerce yıpratılmaya çalışılan Diyanet İşleri Başkanlığına ve Başkan Prof. Dr. Mehmet Görmez'e destek verdi.

A+A-

İl Müftüsü Celal Sürgeç, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çok hassas bir dönemden geçtiğini, bu dönemde Diyanet’in yıpratılmaması gerektiğini ve eğer Diyanet’in yıpratılırsa bir cami kavgasının çıkabileceğini belirterek, “Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye için bir nimettir” dedi.

Kahramanmaraş İl Müftüsü Celal Sürgeç, 11 ayın sultanı Ramazana çok kısa bir süre kala kentte görev yapan yerel ve ulusal basın mensuplarıyla kahvaltı programında bir araya geldi. İl Müftülüğünde gerçekleşen programda basın mensuplarıyla kaynaşan Müftü Sürgeç, birçok konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle Diyanet İşleri Başkanlığı’nın son dönemde yıpratılmaya çalışıldığını vurgulayan Müftü Sürgeç, bu anlamda Diyanet’e sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Şu anda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kahramanmaraş’ta cami çalışması yürüttüğünü ve kentteki birçok caminin formata uygun olmadığını ifade eden Müftü Sürgeç, bu kapsamda şehirdeki yardımseverlerden Diyanet’in yaptığı projelere destek vermelerini istedi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2011 ila 2017 yılları arası Kahramanmaraş’a yaptığı yatırım ve yardımlar hakkında da bilgi veren Müftü Sürgeç, 7 içerisinde toplam 10 milyon 931 bin TL yardım, 375 bin TL’de yatırımın olduğunu kaydetti. Diyanet’in bu yıl zekât, fitre, infak ve sadakalarda yurt içinde ve yurt dışında bir dağıtma organizesi içerisine girdiğini dile getiren Müftü Sürgeç, “Diyanet İşleri Başkanlığımız İnşallah bunu daha şeffaf, hesap verilebilir şekilde zekât ve fitre konularında halkımıza öncülük edecektir” diye konuştu. Son olarak Müftü Sürgeç, İl Müftülüğü olarak hastanelerde ve Kredi Yurtlar Kurumu’nda (KYK) Manevi Destek Hizmeti sunduklarını açıkladı.

MÜFTÜ SÜRGEÇ’TEN GÖRMEZE TAM DESTEK

Gazetecilerle bir araya gelen İl Müftüsü Celal Sürgeç, gerek müftülük, gerekse de tüm camilerin Ramazan ayına hazır olduğunu belirtTİ. Sürgeç, son zamanlarda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yıpratılmaya çalışıldığını savunarak, Diyanet'in çok önemli bir kurum olduğunu ve artık eskisi gibi sadece camilerde hizmet vermek yerine sahaya indiğini, bu durumun da bazı çevrelerde rahatsızlık yarattığını kaydetti. Sürgeç, şöyle dedi:

"Bize şöyle görev biçilmişti; 'Siz, camide insanlara abdest nasıl alınır, boy abdesti nasıl alınır, namaz nasıl kılınır bunu anlatın' dediler ama şimdi biz insanın olduğu her yerde varız, her tarafa gidiyoruz. Özellikle yurt dışında çok büyük küresel projelerimiz var, yani büyük devasa camilerimiz var. Bu şekilde olmamız sebebiyle içeride ve dışarıda Diyanet İşleri Başkanlığımızın önünü kesmeye çalışan bir takım faaliyetler var. Biz bunun farkındayız. Özellikle Sayın Diyanet İşleri Başkanımızın şahsında diyanetimiz böyle yıpratılmaya çalışılıyor. Allah kendisinden razı olsun başkanımız gerçekten bu ülke bir şanstır. Düşünün; bir yerde namaz kıldıran, hutbe okuyan, aynı zamanda hem alim bir insan hem de hekim hikmet sahibi bir insan, arif bir insan. Öyle olan bir insanın yıpratılmaması lazım ve onun şahsında Diyanet yıpratıldığı zaman gerçekten biz bunun altından kalkamayız. Hep beraber Diyanet'imize sahip çıkalım."

Mehmet Görmez tarafından FETÖ liderine yazıldığı iddia edilen mektupların da önceden yazıldığını ifade eden Sürgeç, "Bu mektuplar çok önceden yazılmış mektuplar. Şimdi o mektuplar durdu durdu da yeni niye ortaya çıkarıldı? Yani etik bulmuyorum ben. Daha önceden varsa da o zaman çıkarılsaydı şimdi niye ortaya çıkarılıyor? Bir de 2013'ün martında ve nisanında olan bir mektup. Onun için bu durumu çok etik bulmuyorum. Bu mektuplar varsa o zaman çıkarılıp teşhir edilip gösterilseydi" diye konuştu.

ÖZEL HABER / HACI ALİ GÜNEÇIKAN

Bu haber toplam 657 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.