1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Müfettişler töhmet altında bırakılmıştır
Müfettişler töhmet altında bırakılmıştır

Müfettişler töhmet altında bırakılmıştır

Anadolu Ajansınca geçilen haber 23-24 temmuz tarihlerinde farklı gazete ve haber sitelerinde “Bir sürücü kursu sahibinden acı itiraflar, kimliğini ver ehliyeti al” gibi başlıklarla yayınlanmıştır.

A+A-

Anadolu Ajansınca geçilen haber 23-24 temmuz tarihlerinde farklı gazete ve haber sitelerinde “Bir sürücü kursu sahibinden acı itiraflar, kimliğini ver ehliyeti al” gibi başlıklarla yayınlanmıştır.

Haberde bir sürücü kursu sahibinin kurslarda “Eğitim, denetim diye bir şey yok, Milli Eğitim müfettişleri demirbaş eşya levhasının boyunun 10 santim olup olmadığını denetliyor. Devam çizelgesi, eğitimin durumunu ise hiçbir şekilde denetlemiyor." Şeklinde iddialarda bulunmuş ve sınavlarda usulsüzlük yapıldığına hak etmeyenlere ehliyet hakkı verildiğine ilişkin açıklamalar yapmıştır.

Öncelikle belirtmek gerekir ki MTSK sınavlarının denetimi  eğitim müfettişleri (İl eğitim denetmenleri) tarafından değil sınav yürütme kurulu tarafından yapılmaktadır. Sınavlar Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel müdürlüğünün 07.05.2012 tarihli ve 4022 sayılı emir yazıları ile bu yıl Mayıs ayında ilk kez il eğitim denetmenlerince denetime alınmıştır. Bu denetim sonucunda  “Sınav güzergâhının; gerekli özellikleri taşımadığı, sınavda adaya müdahale edildiği, sınav kriterlerine ölçecek şekilde sınav yapılmadığı, her aday için en az 15 dakika sınav yapılmadığı” gibi denetmenlerce yapılan tespitler Bakanlığa iletilmiştir. Bu açıdan il eğitim denetmenleri üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmişlerdir.

İl eğitim denetmenlerinin  sürücü kurslarındaki eğitimi denetlememelerine ilişkin iddiaya gelince, kurslarda eğitimlerhaftasonunda, haftaiçi eğitimler ise genelde mesai saatleri dışında

yapılmakatdır. Müfettişlerin denetimi sırasında kurumda fiilen ders yapılmadığı için dersler denetlenememektedir. Denetim sırasında dersinolması durumunda ders denetimi de yapılmaktadır.

Eğitim müfettişlerinin kurum denetiminde nelere dikkat edeceğine ilişkin MEB İlköğretim Müfettişleri Başkanlıkları Rehberlik ve TeftişYönergesi  2001 tarihli olup üzerinden on bir geçmiştir. Bu süreçte ilköğretim müfettişlerinin kadrosu eğitim müfettişliğine, daha sonra

il eğitim denetmenliğine dönüştürülmüş ve görev alanları genişletilmiştir. Ancak yönerge hala değişmemiştir. Bakanlığa defalarca uyarılarımıza rağmen günümüze uygun bir yönerge

hazırlanmamıştır. Eğitim müfettişlerinin teftişlerde incelemiş oldukları konular sık sık şikayete neden olmaktadır ancak bir eğitim müfettişinin kurum teftişinde neyi kontrol edeceği yönerge ile belirlendiğinden müfettişin yönergede belirtilen hususları incelemesinden dolayı sorumlu tutulması düşünülemez.

Sonuç olarak, haberde yer aldığı gibi eğitim müfettişlerinin MTSK denetimlerinde görevlerini ihmal etmesi sözkonusu değildir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Müfettişler Derneği 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.