1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Milli eğitim müdürü atama ve yer değiştirmeleri bakanlığın web sitesinde yayınlanmalıdır
Milli eğitim müdürü atama ve yer değiştirmeleri bakanlığın web sitesinde yayınlanmalıdır

Milli eğitim müdürü atama ve yer değiştirmeleri bakanlığın web sitesinde yayınlanmalıdır

“Nerdeyse her ay şu kadar ilçe milli eğitim müdürü atandı haberleri internet sitelerinde yer almaktadır.

A+A-

“Nerdeyse her ay şu kadar ilçe milli eğitim müdürü atandı haberleri internet sitelerinde yer almaktadır. Şeffaflığın sağlanması açısından ilçe milli eğitim müdürü ilk atama ve yer değiştirmeleri Bakanlığımızın web sitesinde yayınlanmalıdır.”

Bakanlığımız, Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinin 25. Maddesinin b) ve e) fıkrası ile DMK nın 76. Maddesine göre yapılan ilçe milli eğitim müdürü atamalarını gerçekleştirdiğini internet haber sitelerinden öğreniyoruz.

Sınavlı görevde yükselme kadrolarına tabi olmayan, ilçe milli eğitim müdürlüğü için toplam 892 kadro tahsis edilmiş. Bu kadroların Mart-2012 ayı itibarı ile 241’i münhal bulunmaktaydı. Zaman zaman yapılan atamalar ile bu münhal kadro sayısının 150’ye kadar azaldığı tahmin edilmektedir.

İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin atanmalarına esas yönetmelik hükmü;

Görevler arası geçişler (2)

MADDE 25- (Değişik : 23.7.2010/27650 RG) (1) Görevler arası geçişler aşağıdaki esaslara göre yapılır.

b) Asaleten şube müdürü görevinde en az iki yıl görev yapmış olanlar, ilçe millî eğitim müdürü veya il millî eğitim müdür yardımcısı görevlerine,

e) (A) tipi eğitim kurumlarında asaleten müdür olarak en az üç yıl veya (B) tipi eğitim kurumlarında asaleten müdür olarak en az beş yıl ya da (A) tipi ve (B) tipi eğitim kurumu müdürlüğünde toplam en az dört yıl asaleten görev yapanlar ilçe millî eğitim müdürlüğü, il millî eğitim müdür yardımcılığı görevlerine,

Bakanlığımız, münhal ve dolu kadrolar ile ilgili bilgileri senede bir defa yayınlamaktadır. Oysa ilçe milli eğitim müdürü ilk atama ve yer değiştirmeleri, Bakanlığın Web sitesinde yayınlanabilir. Bu durum söylentilerin önüne geçecektir. İl Milli Eğitim Müdürleri gibi bir yöntem izlenebilir.(Resmi gazeteden bahsetmiyoruz tabii(!) )Bunun hiçbir mahzuru olmayacağı gibi şeffaflık açısından da önemli olduğu düşüncesindeyiz.

Davut ÇALIŞKAN
UEYDER Başkan Yardımcısı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.