1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Milli Eğitim 'Milli' değil.
Milli Eğitim 'Milli' değil.

Milli Eğitim 'Milli' değil.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk,  yaptığı açıklamada “Milli Eğitim Bakanlığı ‘Milli’ olma özelliğini yitiriyor” dedi.

A+A-

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk,  yaptığı açıklamada “Milli Eğitim Bakanlığı ‘Milli’ olma özelliğini yitiriyor” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığının ‘Bayrak’ şiirine yönelik uygulamasına yönelik değerlendirmelerde bulunan Koncuk, “Milli Eğitim Bakanlığı artık iyice yoldan çıktı. Bugüne kadar anlaşılmaz uygulamalarına şahit olduğumuz MEB, bu kez doğrudan milli değerleri hedef almaya başladı. Arif Nihat Asya’nın bayrak ve vatan sevgisini muazzam ifadelerle anlattığı ‘Bayrak’ şiiri mısraları, ‘öğrencilerde olumsuz düşünce ve davranışlara neden olabileceği’ gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türk Dili ve Edebiyatı kitaplarından çıkarıldı” dedi.
Hatay Milletvekili Şefik Çirkin’in konuyla ilgili soru önergesini cevaplayan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ortaöğretim Türk Edebiyatı kitaplarında yer alan Arif Nihat Asya’nın ‘Bayrak’ şiirinin “Sana benim gözümle bakmayanın / Mezarını kazacağım / Seni selamlamadan uçan kuşun / Yuvasını bozacağım” mısraları nedeniyle kitaptan çıkarıldığını açıkladı.
Bu konunun Dinçer’e sorulması gerektiğini belirten Koncuk, “Sayın Ömer Dinçer’e sormak lazım. Çocukların, 7-8 yaşında başlayarak 10-12 yaşlarında tamamen sonuçlanan süreçte soyut-somut ayrımını yaptığı ve soyut döneme geçtiği gerçeğine rağmen, hangi bilimsel ve pedagojik bulgulara dayanarak, Bayrak şiirinde geçen söz konusu ifadelerin çocuklarımızı olumsuz davranışlara sevk ettiği yargısına ulaştınız. Sayın Bakanın açtığı yoldan gittiğimizde İstiklal Marşımızı, Şehitlik kavramını ve Şehitlerimizi nereye koyacağız? Söylerken ve dinlerken tüylerimizi dimdik eden, gururla göğsümüzü kabartan İstiklal Marşımızdaki;
“Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal” mısrasındaki “Kan” kelimesi, “Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.” mısrasındaki “Yırtarım” kelimesi, “Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar/'Medeniyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?” mısrasındaki “Boğmak ve Canavar” kelimeleri de, Sayın Ömer Dinçer’in kaygıları geçerliyse, çocuklarımızı yanlış tutumlara sevk etmeyecek mi? dedi.
“Kan, yırtmak, ulumak, boğmak, canavar...” gibi ifadelerin çocuklarımızın psikolojisini bozmasına, onların birer psikopat olmasına ve onları olumsuz düşünce ve davranışlara yöneltmesine engel olmak için İstiklal Marşının bazı mısralarının da ders kitaplarından ve okullardan kaldıralım mı ?” diye soran Koncuk, “Ya da; Sayın Ömer Dinçer’in anlayışına göre; vatan savunması için, ülkenin bağımsızlığı ve milletin özgürlüğü için gerektiğinde canını vermeyi, yani şehit olmayı çocuklarımıza öğretmekte mi sakıncalı kabul edilecek? Öyle ya, bu hastalıklı anlayışa göre; şiirdeki ‘kuş yuvasını bozacağım’ ifadesinden dolayı travma geçiren(!) çocuklarımızı korumak amacıyla; yüce Allah’ın emri de olsa, vatan ve hürriyet için de olsa “cihad etmek, şehit olmak, vatan için ölmek-öldürmek, toprağa düşmek, göğsünü siper etmek, kurşuna göğüs germek …vs.” kelime ve kavramları çocuklarımızdan olabildiğince uzak tutmak gerekir. Merak ediyoruz acaba Sayın Milli Eğitim Bakanı, Bakara Suresinde geçen ‘Allah yolunda öldürülenlere 'ölüler' demeyin. Aksine onlar diridirler ancak siz fark edemiyorsunuz’ gibi ayetleri ve benzeri hadisleri de çocuklarımızın algı düzeylerine uygun olmadığından dolayı ‘ölü, öldürülme…’ kelimelerinin yanlış etkilerinin onları olumsuz tutum ve düşüncelere sevk edebileceği endişesiyle din derslerinden çıkarmayı teklif edecek midir?” dedi.
Bu yaklaşımının dahi Dinçer’in derhal işgal ettiği makamı boşaltması için yeter sebeptir olduğunu savunan Koncuk, “Sayın Ömer Dinçer’e dürüst olması çağrısında bulunuyoruz. Örtülü niyetlerini, saçma gerekçelerin arkasına sığınarak -ve bu şekliyle Türk insanının zekasıyla alay edercesine- gündeme getirmemesini, niyetini ve hedefini açıkça ifade etmesini bekliyoruz. Sayın Dinçer’in; ‘Kardeşim bu nedir ya. Gelmişiz 21. yüzyıla hala vatan-millet- bayrak teraneleri. Bırakın bu işleri, bunlar artık eski moda. Benim dönemimde geçmişe ait ne varsa hatıralarda yerini alacak…’ demesi bile, Bayrak şiirinin kaldırılmasını yukarıdaki gerekçelerle ifade etmesinden daha ahlakidir. Sayın Ömer Dinçer’e Milli Eğitim Bakanı olduğunu hatırlatıyor ve sorumluluğuna uygun uygulamalara imza atmasını bekliyoruz. Aksi halde ise gereğini yapmasını ve bulunduğu makamı işgal etmemesinin hem kendisi, hem eğitim hayatımız ve hem de ülkemizin selameti için daha hayırlı olduğunu ifade ediyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.