1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Milletvekili Demiröz, Bitlis'in eğitimde geldiği noktayı açıkladı‏
Milletvekili Demiröz, Bitlis'in eğitimde geldiği noktayı açıkladı‏

Milletvekili Demiröz, Bitlis'in eğitimde geldiği noktayı açıkladı‏

AK Parti Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz, Bitlis’in eğitimde son yıllarda yakaladığı başarıya dair açıklamalarda bulundu.

A+A-

AK Parti Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz, Bitlis’in eğitimde son yıllarda yakaladığı başarıya dair açıklamalarda bulundu.

    Bitlis’in geçen yıla göre YGS’de 4 basamak yükselerek 70’inci sıradan 66’ncı sıraya yükseldiğini hatırlatan AK Parti Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz, "Son zamanlarda Bitlis’in eğitimdeki başarısının düştüğüne dair iddialar öne sürülüyor. Ben bu iddialara katılmıyorum. Çünkü son YGS sınavına göre ilimiz 4 basamak birden yükselerek 70’inci sıradan 66’ncı sıraya yükselmiştir. Bilindiği üzere daha önceki yıllarda Bitlis’in başarısı sosyal bilimler alanındaydı. Ancak son yıllarda hem sayısal alanda başarı artarken diğer yandan üniversiteye yerleşen kişi sayısında artış yaşanmıştır. Bu tablo eskiye göre daha olumlu. Çünkü sayısal bölümlerde okuyanların iş bulması daha kolay olduğu gerçeğini unutmamak gerek. Bu sonuçlar ortadayken başarısız olduğumuzu söylemek yanlış olur." dedi.

    Bitlis’in 2012 LYS sonuçlarına göre ciddi başarılar elde ettiğini ifade eden Demiröz, şöyle konuştu: "2012 yılında LYS sonucuna göre 38’i tıp fakültesi olmak üzere 900 civarında gencimiz önemli üniversitelere yerleşti. Eğitimcilerimizin faaliyetlerini takip ediyorum, özellikle LYS’ye yönelik organize çalışmalarının sonucunda bu sonuçlar ortaya çıkmıştır. Atılan temelin neticesinde başarının bu yılda devam edeceğini düşünüyorum. Bu çalışmalara valiliğimiz, kaymakamlıklarımız, iş adamlarımız önemli katkılar sunuyor. Bizler de siyasiler olarak her türlü desteği veriyoruz."

    Son 2 yılda Bitlis’in eğitimde yaşadığı problemlere değinen Demiröz, "Son yıllarda ilimizin elde ettiği başarıların yanında bazı olumsuzluklarda mevcut. Örneğin bu yıl il dışına ciddi bir öğretmen tayini yaşandı. Sadece eş durumundan 140 civarında öğretmen giderken ilimize gelen öğretmen sayısı 20 civarında. Bu sirkülasyon da maalesef bizi olumsuz etkiliyor. Bunun yanı sıra Van depreminin ardından ilimize yerleşen ailelerin bin 300 çocuğu Bitlis’te eğitim gördü. Entegre problemi yaşayan bu çocukların başarı düzeyi Bitlis’in başarısını olumsuz yönde etkilemiştir. Tüm bu olumsuzluklara rağmen bu yıl da önceki yılların üzerinde başarı yakalayacağımıza inanıyorum." şeklinde konuştu.

    Yakın zamanda LYS sınavına girecek olan öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Demiröz "Benim gençlere tavsiyem planlı, programlı ve disiplinli çalışmaları. Biraz fedakârlık onların geleceğini kurtaracaktır. Hayatlarının sınavına girecek olan gençlerimizin iş imkânının son derece kısıtlı olduğu ilimizde eğitimin önemini kavramaları gerekir. 1972 yılında bende Bitlis koşullarında okuyan biri olarak kendi kendime hep 'Benim okumaktan başka çarem yok' derdim ve karar verdim, hedefimi belirledim, bu doğrultuda bilinçli çalışarak istediğim üniversiteye girdim. O yıllarda Bitlis Lisesi’ndeki sınıfımda 26 kişiden benim gibi düşünen 17 arkadaşımla beraber üniversiteyi kazanmıştık." ifadelerini kullandı. CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.