1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Metin Memiş güven tazeledi
Metin Memiş güven tazeledi

Metin Memiş güven tazeledi

Sağlık-Sen 1. Olağanüstü Kongresi sonucunda, Metin Memiş güven tazeleyerek, yeniden genel başkan seçildi.

A+A-

Sağlık-Sen 1. Olağanüstü Kongresi sonucunda, Metin Memiş güven tazeleyerek, yeniden genel başkan seçildi. 25 Ağustos’ta Başkent Öğretmenevi’nde yapılan kongrede, Metin Memiş ve Mustafa Kulluk'un iki liste halinde, Mehmet Güner Erdoğdu ise bağımsız aday olarak yarıştı. Memiş, mevcut oyların 130’unu alırken, Mustafa Kulluk ise 87 oyda kaldı. Kongrenin sonunda söz alan Memiş, delegelere teşekkür ederek, kazanan tarafın Sağlık-Sen olduğunu vurguladı. Sağlık-Sen'in, gücünü sağlık çalışanları için kullanmaya devam edeceğini belirten Memiş, yeni yönetim kurulu üyeleri, Mustafa Kulluk ve diğer adaylarla birlikte birlik mesajı verdi.

Kongrenin sonucu Sağlık-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu’nun yeni isimleri ise şöyle: Genel Sekreter Semih Durmuş, Genel Mali Sekreter Mustafa Örnek, Genel Teşkilat Sekreteri Kemal Çırak, Genel Basın ve İletişim Sekreteri Mutlu Kaya, Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Ekrem Yavuz, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Aziz Aslan.

İkin gün süren kongreye, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’yla birlikte yönetim kurulu üyeleri Genel Mali Sekreteri Mehmet Bayraktutar, Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Hacı Bayram Tonbul, Genel Basın ve İletişim Sekreteri Halit Ortaköy, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Ahmet Kaytan, Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan ve Memur-Sen’e bağlı sendikaların yönetim kurulu üyeleri katıldı. Kongrenin divan başkanlığını ise Memur-Sen Genel Sekreteri Günay Kaya yaptı.

KAZANAN SAĞLIK-SEN OLDU

Kongrenin sonucunu değerlendiren Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, kaybedeni olmayan bir sürecin yaşandığını belirterek, kazanan tarafın Sağlık-Sen ve ona gönül veren üyelerin olduğunu söyledi.  Sağlık-Sen’in Memur-Sen ailesi içinde ikinci büyük sendika olduğunu hatırlatan Gündoğdu, “Sağlık-Sen, son yıllarda üye sayısını artırarak hem sendikacılık hem de hizmet üretme konusunda önemli işlere imza atmıştır” dedi. Sağlık-Sen’in olağanüstü kongreye gitmesini de ele alan Gündoğdu, sürecin demokrasinin gereğinin yerine getirilmesi adına olumlu bir gelişme olduğunu kaydetti. Gündoğdu, şunları kaydetti: “Sendikacılığın ve demokrasinin gereği yerine getirilmiştir.  Taraflar, koltuk, mevki ve makam için değil, Sağlık-Sen’in başarı çıtasını biraz daha yükseltmek için yarıştırlar. Türkiye’de 74 ilde yetkiyi almış, 175 bin üyesi olan Sağlık-Sen, sendikacılık tarihinde ilklere imza attığı gibi gerek üyelerinin özlük hakları konusunda gerekse bu milletin milli ve manevi değerlerinin gereğinin yerine getirilmesi adına da sendikacılıkta yeni bir sayfa açmıştır.”

Sağlık-Sen’in, sağlık alanında faaliyet gösteren diğer sendikalar gibi ne siyasi bir partinin ne de benzer bir anlayışın amaçları doğrultusunda sendikacılık yapmadığını vurgulayan Gündoğdu, Memur-Sen’in perspektifinde insanların renklerine, dillerine, dinlerine ve memleketlerine göre muamele görmediklerini belirtti. İnsanlık onuruyla bağdaşmayan bu tutumun sendikacılık tarihinde Memur-Sen’le birlikte yok olduğunu söyleyen Gündoğdu, “Birçok alandaki paradigmaları yerle bir eden Memur-Sen, insani değerler doğrultusunda nasıl sendikacılık yapılacağını da göstermiştir” diye konuştu.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ HİZMETKÂRI OLDUK

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Sağlık-Sen Genel Başkanı ve Memur-Sen Genel Teşkilatlanma Sekreteri  Metin Memiş, önce gündemdeki konulara değindi. Gaziantep’teki terör eyleminin Türkiye’nin istikrarını baltalamak isteyenlerin kanlı bir oyunu olduğunu vurgulayan Memiş, bu tür saldırıların Türkiye’nin birlik ve beraberliğini asla bozamayacağı söyledi. Suriye ve Arakan'da yaşanan zulümleri de hatırlatan Memiş, halkına zulmeden Esad ile Arakan Müslümanlarını katleden Budist yönetime karşı dünyanın sessiz kalmasını ise kınadı.

VİZYON SENDİKACILIĞIN GEREKLERİNİ YERİNE GETİRİYORUZ

Merhum Mehmet Akif İnan'ın kurculuğunu yaptığı Memur-Sen ve Sağlık-Sen’in özellikle 28 Şubat döneminde zor günler yaşadığını belirten Memiş, baskılara rağmen bu teşkilatın yılmadan yoluna devam ettiğini söyledi. Sağlık-Sen teşkilatının genel merkez yöneticisinden şube başkanına, ilçe temsilcisinden üyesine kadar gayretleri nedeniyle diğer sendikaların gıptayla baktığı bir şekilde büyüdüğünü ifade eden Memiş, "Bugün 74 ilde 174 bin üyeyle Türkiye'nin her noktasının Sağlık-Sen'in rengine boyanmıştır" diye konuştu.

Bu yıl ilk kez yapılan toplu sözleşme sürecinde önemli kazanımlar elde ettiklerini belirten Memiş, ek ödemenin maaşla birlikte verilmesi, 112 çalışanlarının riskli birim kapsamına alınması, aile hekimlerinin damga vergisinden muaf tutulması ve bayramlarda nöbet ücretlerinin artırımı ile ilgili kazanımları örnek olarak gösterdi. Memiş, Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sosyal ve ekonomik şartlarının iyileştirilmesi adına Sağlık Bakanı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’yla yaptıkları görüşmelerin olumlu sonuçlandığını ifade etti. Bu kapsamda, Sağlık Bakanlığı'nda çalışan 25 bin sözleşmelinin kadroya alınması, lise ve ön lisans mezunları için lisans tamamlama programlarının açılmasının sözünü aldıklarını kaydeden Memiş, 29-30 Eylül tarihlerinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ortaklaşa bir sempozyum düzenleyeceklerini açıkladı. Programda sosyal hizmet çalışanlarının sorunları ve konuya ilişkin çözüm önerilerinin ele alınacağını bildiren Memiş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in de katılacağı sempozyumun, sorunların çözümü noktasında önemli bir adım olacağını ifade etti.

Sağlık-Sen'in vizyon sendikacılığı esaslarını yerine getirdiğini söyleyen Memiş sözlerini şöyle tamamladı: "Göz nurumuz Sağlık-Sen'imizin bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kongre süreci sonunda teşkilat olarak birlik ve beraberliğimiz daha da artacaktır. Teşkilatımızın bugünlere gelmesi için bugüne kadar çok bedeller ödendi. Bu nedenden dolayı teşkilatımızın tüm mensupları bizler için değerlidir. Bugüne kadar olduğu gibi bugün de camiamızın birliği ve dirliğine olan inancımızı hiçbir zaman kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz.”

Daha sonra söz alan Mustafa Kulluk ise  merhum Mehmet Akif İnan'ın misyon ve vizyonunu taşıyan yüzlerce Sağlık-Sen üyesinin olduğunu belirterek, azim ve inançla Sağlık-Sen'i daha da ileriye götürmeyi hedefleyen güzide bir teşkilata sahip olduklarını söyledi. Kongrenin sonucu ne olursa olsun amacının sadece Sağlık-Sen'in başarı çıtasını yükseltmek olduğunu belirten Kulluk, kazananın yine Sağlık-Sen olacağını sözlerine ekledi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.