1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. MemurSen 11'de 10 yaptı...
MemurSen 11'de 10 yaptı...

MemurSen 11'de 10 yaptı...

Kamu görevlileri sendikacılığında Memur-Sen, büyümesini sürdürüyor. Bu yıl 15 Haziran'da sona eren üye çalışmalarında Memur-Sen, toplam üye sayısını 515 binden 640 bine, yetkili sendika sayısını da 7'den 10'a çıkardı.

A+A-

Kamu görevlileri sendikacılığında Memur-Sen, büyümesini sürdürüyor. Bu yıl 15 Haziran'da sona eren üye çalışmalarında Memur-Sen, toplam üye sayısını 515 binden 640 bine, yetkili sendika sayısını da 7'den 10'a çıkardı.

Bu yılki üye dağılımına göre Memur-Sen, 11 Hizmet kolunun bulunduğu memur sendikacılığında kültür ve sanat hizmet kolunun dışında tümünde yetkili duruma gelirken, Kamu-Sen'in yetkili hiçbir sendikası kalmadı.

Bundan 17 yıl önce rahmet Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın yönlendirmesi ve yine merhum Mehmet Akif İnan'ın öncülüğünde çok zor şartlar altında sendikal mücadelesine başlayan Memur-Sen, bu yıl da yeni bir başarıya imza attı. Kamuda bulunan 11 hizmet kolunun 10'unda yetkili duruma gelen Memur-Sen, üye sayısını da yaklaşık yüzde 25 artırdı. Son verilere göre Memur-Sen'in geçtiğimiz yıl 515 bin olan üye sayısı 640 bine çıkarken, kendisine en yakın Kamu-Sen'in ise 420 bin üyesi bulunuyor.

Geçtiğimiz yıl 7 hizmet kolunda yetkili olan Memur-Sen'in bu yıl yetkili sendikalar kervanına Büro Memur-Sen, Ulaştırma Memur-Sen ve Birlik Haber-Sen de katıldı. Büro, bankacılık, sigortacılık hizmet kolu, basın, yayın, iletişim hizmet kolu ve ulaştırma hizmet kollarından bugüne kadar Kamu-Sen'e bağlı sendikalar yetkiydi. Bu üç hizmet kolunda da Kamu-Sen'e bağlı sendikaların yetkilerini kaybetmesi konfederasyonu, hizmet kollarında yetkisiz duruma düşürdü. Kültür ve Sanat hizmet kolunda ise bu yılda değişen bir şey olmadı. KESK'e bağlı Kültür Sanat-Sen bu yılda yetkili konumunu korudu. Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Can Cankesen ve Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Şinasi Gülcüoğlu, hizmet kollarında ilk kez elde ettikleri yetki başarısını gazetemize değerlendirdi.

Geçen yıl sinyalini verdik bu yıl yetkiyi aldık
Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, imzalanan yetki tespit tutanaklarına göre bu yıl 45 bin 900 üye sayısı ile yetkiyi aldıklarını belirtti. Geçen yılki üye rakamları ile yetkiyi alacaklarının sinyalini verdiklerini bildiren Yazgan, şunları kaydetti: "Üyelerimizle ve teşkilatımızla birlikte çok ciddi çalışarak bu başarıyı elde ettik" dedi. Hizmet kolu bakımından çok geniş bir alanda sendikacılık mücadelesi verdiklerini dile getiren Yazgan, "Büyük kurumlarda çalışanların sorunlarına yönelik çalıştaylar düzenledik. Bu çalışmalarımız bizi başarıya taşıdı. Yetkili sendika olmakla sorumluluğumuzun ve yükümüzün daha da arttığının bilincindeyiz. Ancak üyelerimizden alacağımız güçle tüm kamu çalışanlarının haklarını kazanma yönündeki mücadelemiz dün olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir"

Rotamız ve hedefimiz belliydi
Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Can Cankesen, 9 bin 500 üye sayısı ile hizmet kolunda yetkiyi aldıklarını belirterek, şunları kaydetti: "Rotamız ve hedefimiz belliydi. Geçen yıl 400 farkla yetkiyi alamamıştık. Bu yıl daha çok çalıştık ve rakip sendikaya 1860 fark atarak yetkiyi kazandık. Yetkiyi elde etmemizin sendikamız ve üyelerimiz açısından büyük önemi bulunuyor. Bundan böyle hizmet ettiğimiz insanların taleplerini ilk ağızdan masaya taşıyacağız. Bu güzel bir duygu. Hükümet ile yapılacak toplu sözleşme masasına güçlü bir şekilde oturabilmek için hizmet kolumuzda bulunan bütün derneklerin katılımı ile büyük bir çalıştay yapacağız. Bu çalıştayda çalışanların sorunların belirleyerek, toplu sözleşme masasına taşıyacağız"

Projelerimiz hazır
Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Şinasi Gülcüoğlu, bu yılki yetki mücadelesinin Memur-Sen için ayrı bir önemi bulunduğunu belirterek, hizmet kolunda 12 bin 250 üye ile yetkiyi kazandıklarını söyledi. Gülcüoğlu, şunları kaydetti: "Haberleşme hizmet kolunda projelerimiz hazır. Üyelerimize; 'İyi ki Birlik Haber-Sen üyesiyiz', 'İyi ki haberleşme hizmet kolunda çalışıyoruz' dedirtebileceğimiz projelerimiz var. Hizmet kolunda çalışan memurların sorunlarını da çözüm yollarını da biliyoruz. Bunun mücadelesini bundan sonra toplu sözleşme masasında vereceğiz"

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.