1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Memurlar toplu sözleşme yerine toplu duaya
Memurlar toplu sözleşme yerine toplu duaya

Memurlar toplu sözleşme yerine toplu duaya

Yetmez ama evet diye kabul ettiğimiz Anayasa referandumu ile memurların toplu görüşmesinin adı Toplu Sözleşme olarak değiştirildi ama grevsiz toplu sözleşme olmaz.

A+A-

Yetmez ama evet diye kabul ettiğimiz Anayasa referandumu ile memurların toplu görüşmesinin adı Toplu Sözleşme olarak değiştirildi ama grevsiz toplu sözleşme olmaz. Olmayacağını zamanında söyledik şimdi ise memurlar bu gerçeği yaşıyorlar… Tarihimizde ilk defa memurlar 6 aydır zamsız maaş alıyorlar…2012 Ocak ayından beridir memurlar zamlarını alamadılar…
 
 Memur sendikaları ile Hükümet arasında ilk defa Toplu Sözleşme görüşmeleri başladı. Memurların istediği zam oranı ile hükümetin teklifi arasında uçurum var. Uçurumun kapanma ihtimali de yok. Görüşmeleri de memurlar adına Hükümetin desteklediği memurlara üye olun dediği Memur Sendikası yürütüyor.
 
 ***TOPLU SÖZLEŞME HAYALDİ GERÇEK OLDU!!!
 Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlar “yetmez ama evet” diyerek referandum ile kabul ettiğimiz son Anayasa değişikliği ile grevsiz toplu sözleşme hakkına kavuştular. Nasıl bir şey ise hayaldi gerçek oldu. Şimdi de kamu ile memur sendikaları ilk defa Toplu Sözleşme görüşmelerine başladılar. Sendikaların istediği zam oranı ile hükümetin teklifi arasında ise dağlar kadar fark var.
 
 ***ÖĞLE TATİLİNDE GREV OLUR MU?
 Görüşmeleri yapan memur sendikası öğle tatilinde grev kararı almış. Buna grev denir mi tartışmasına bile girmiyorum. İkinci olarak da sayın Başbakan memurların grev hakkı yok demiş, zaten grev hakkı zorla alınır. Nasıl zamanında memurlara sendika hakkınız yok deniyordu da söke söke sendikalarını kurdular, nasıl zamanında memurlarla masaya oturmayız deniyordu da masaya oturdular. Aynen bunlar gibi grev de memurun hakkıdır hem Uluslararası sözleşmelere göre hakkıdır hem de hak verilmez alınır.
 
 ***SÖZLEŞME İMZALANIR MI?
 Hükümet destekli memur sendikası ile hükümet arasında geçen TİS görüşmelerinden benim umudum yok ama sürecin sonunda uzlaşma olmayacağı ve Kamu Hakem Kuruluna (KHK) gideceğini zannediyorum. Kamu Hakem Kurulu da 11 üyeden oluşuyor ve 6 üyesi devlet tarafından belirleniyor, 5 üyesi memur sendikalara tarafından belirleniyor. Üstelik memur sendikaları arasında hükümet destekli sendikanın üye sayısı da çok. Bu durumda sözde TİS olsa da memur zamlarını eskiden olduğu gibi hükümet belirleyecek demektir. Memurlara da sözüm var. Yandaş sendikaya üyelikle sendikacılık yapılmaz, grevsiz toplu sözleşme ile zam alınamaz.
 
 ***YA GREV YA DA DUA
 Şimdilik öğle tatilinde grev !!! kararı alan sendika bir sonraki aşamada İstanbul’da Eyüp Sultan’da, Ankara’da Hacı Bayram-ı Veli camiinde toplu duaya çıkarsa da hiç şaşırmam. Dua edin ki KHK’nın başında olacak olan, Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay Başkan, Başkanvekili, Başkan Yardımcısı veya Daire Başkanları arasından Bakanlar Kurulunca Başkan olarak seçilecek bir üye sizin lehinizde oy kullanırsa iyi zam alabilirsiniz.

http://www.alitezel.com/tezel/index.php?sid=yazi&id=5404

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.