1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Memura şaşı bakan bir anlayış var
Memura şaşı bakan bir anlayış var

Memura şaşı bakan bir anlayış var

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, bazı bakanlar eliyle memura ve öğretmene şaşı bakan bir ustalık dönemi yaşandığını, bu bakış açısının değişmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, bazı bakanlar eliyle memura ve öğretmene şaşı bakan bir ustalık dönemi yaşandığını, bu bakış açısının değişmesi gerektiğini söyledi.

Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa İl Divan Toplantısı’na katılan Gündoğdu, kamu çalışanlarına yönelik oluşan şaşı bakıştan rahatsız olduklarını dile getirdi. Memur-Sen’in değerler sendikacılığı yaptığını, bu anlayışla darbecilere karşı bir duruş sergilediğini söyleyen Gündoğdu, toplu sözleşme yasasını da içeren referandum paketine bu anlayış doğrultusunda ‘evet’ dediklerini hatırlattı. Toplu sözleşmenin alınması sürecinde yaşadıkları direncin daha fazlasını toplu sözleşme sürecinde yaşadıklarını belirten Gündoğdu, “İş güvencesi olan memura toplu sözleşme hakkı verilmez diyen anlayış, bu kez toplu sözleşme sürecinde karşımıza çıktı. Şimdiye kadar memur maaşlarını belirleyen Bakanlar Kurulu, bu yetkisini paylaşmak istemedi. Bir de bu anlayışın yıkılması için mücadele ettik” diye konuştu.

EĞİTİMDE SÜREÇ YÖNETİLEMEDİ

Kesintili eğitime geçişin kendi önerileri olduğunu söyleyen Gündoğdu, “Bu harika sisteme geçişe ilişkin sevincimiz, bakanın üslup kazalarıyla kursağımızda kalmıştır. Referandum paketi ile kesintili eğitim, bu iktidarın en şahane projeleridir. Gecikmeli de olsa toparlanan bakanlık iradesine karşın, boşa dayak yiyen bir anlayış gördük. Önerimiz süreç yönetimiyle ilgiliydi. Becayişle, yan alanla bazı tamiratlar yapıldı. Branşında atanamayıp sınıf öğretmenliği yapanlara kadrolarına geçiş hakkı sonradan verilince bu kez de sınıf öğretmeni sorunu yaşandı” dedi.

Kesintili eğitime geçişi bakanlığın anlatamadığını ve süreci yönetemediğini söyleyen Gündoğdu, bakanın üslubundan, bu üslubun iktidara yansımasından ve başbakanın da bu üsluba bakarak açıklamalar yapmasından rahatsız olduklarını kaydetti. Öğretmenin girdiği ders sayısı kadar değerlendirilmesinin işletmeci bir bakış açısı olduğunu belirten Gündoğdu, evine iş götüren tek mesleğin de öğretmenlik olduğunun unutulmaması gerektiğini belirtti.

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen olarak katsayı engelinin kaldırılması, vesayetin deşifresi, toplu sözleşmenin elde edilmesi gibi birçok başarıya imza attıklarını belirten Gündoğdu, 28 Şubat sürecinin dayatması olan karma eğitim sistemine de en kısa sürede son verilmesi gerektiğini dile getirdi.

DEĞERLER SENDİKACILIĞININ ÖRNEKLERİNİ SUNUYORUZ

Suriye’de yaşanan insanlık dramının  gündemlerinde olmasının değerler sendikasının bir göstergesi olduğunu söyleyen Gündoğdu, bunun diğer bazı örneklerinin yurt dışında Filistin, Somali, Pakistan ve Myanmar için yurt içinde ise Van depremi sonrası ve Samsun’da yaşanan sel felaketi sonrası düzenledikleri yardım kampanyalarıya gösterdiklerini ifade etti. Myanmar’da Mehmet Akif İnan Memur-Sen Külliyesi yapacakları bilgisini de aktaran Gündoğdu, burada kalacak yetimlerin koruyuculuğunu da üsteleneceklerini belirtti.

KADINA ŞİDDET, DEVLET ELİYLE YAPILIYOR

Bundan sonra yapacakları en önemli çalışmalardan birinin kadın örgütlenmesi olacağını söyleyen Gündoğdu, buna ek olarak başlattıkları bir diğer seferberliğin başörtüsüne özgürlük olduğunu kaydetti. Üniversitelerdeki serbestliği rektörlerin lütfundan çıkararak yasal güvenceye alınması gerektiğini vurgulayan Gündoğdu, kamudaki başörtüsü yasağının kaldırılması ve TBMM’de başörtülü milletvekili bulunması gerektiğinin altını çizdi. Başörtüsünün doğuştan gelen bir hak olduğunu hatırlatan Gündoğdu, doğrudan başörtüsünü yasaklayan bir hükmün de olmadığını kaydetti. Başörtüsü yasağının başörtülü kadınlardan daha çok başı açık kadınların ve erkeklerin sorunu olduğuna dikkat çeken Gündoğdu, “Kadına yönelik en büyük şiddet başörtüsü yasağıdır. Bu şiddet de bugün devlet eliyle yapılmaktadır” dedi.

SAVAŞTAN KAÇAMAYAN SURİYELİLER’E EL UZATILMALI

İl Divan Toplantısı’nın açılışında konuşan Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun ise Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen’in değerler sendikacılığı yaptığını, bu kapsamda Suriye’deki savaş mağdurlarına el uzatılması gerektiğini söyledi. Türkiye veya başka bir ülkeye kaçamayıp savaşın mağdur ettiği kişilerin gözden kaçtığını söyleyen Coşkun, bu acıyı fazlasıyla hissettiklerini belirtti. Gerçekleştirilecek toplantının çalışmalarına güç katacağını ifade eden İbrahim Coşkun, Genel Başkan Ahmet Gündoğdu’ya da katılımından dolayı teşekkür etti.

MEMUR-SEN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.