1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Memura 1200 lira kazanç ne zaman başlayacak
Memura 1200 lira kazanç ne zaman başlayacak

Memura 1200 lira kazanç ne zaman başlayacak

Bugün yazarı Sadettin Orhan geçtiğimiz günlerde müjdesini verdiği memurlara ek 1200 lira kazancın ne zaman başlayacağını yazdı...   İŞTE O YAZI...

A+A-

Bugün yazarı Sadettin Orhan geçtiğimiz günlerde müjdesini verdiği memurlara ek 1200 lira kazancın ne zaman başlayacağını yazdı...

 
İŞTE O YAZI...

Soru: Saadettin Bey, bazı memurların 1200 TL'ye kadar ilave ücret alabileceğini yazdınız. Kamuda çalışan ve iş güvenliği uzmanı belgesi olan biri olarak heyecanlandım. Acaba bu maaşı biz bu yılın sonundan itibaren mi almaya başlayacağız? Bu konuda da bizi aydınlatabilir misiniz? Kahraman G.

Cevap: Değerli okurum, söz konusu yazımda da belirttiğim gibi kamu işyerleri için iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu 30 Haziran 2014 itibariyle başlıyor. Dolayısıyla siz de bu tarih itibariyle ilave ücret almaya başlayacaksınız.

2015'te emekli olursunuz

Soru: Sadettin Bey, ben 1.02.1967 doğumluyum. 17.07.1991'den 01.01.2002 tarihine kadar yeraltı kömür işletmelerinde Emekli Sandığı'na tabi maden mühendisi olarak görev yaptım. Bu tarihten sonra da yerüstü kömür işletmelerinde çalışmaya devam etmekteyim. Yeraltı çalışmalarım dolayısıyla kazandığım fiili hizmet müddet zammı sürem 2 yıl 3 ay 28 gündür. Acaba yıpranma süremi de dikkate alarak emekliliğimi hesaplayabilir misiniz? Bu konuda bizim personel birimimizin fazla bir bilgisi maalesef yok. Oktay Y.

Cevap: Oktay Bey, fiili hizmet zammınızı dikkate aldığımızda emeklilik yaşınız 51 oluyor. Ayrıca bu yaştan 2 yıl 3 ay 28 günü de düştüğümüzde, 48 yıl 8 ayı dolduracağınız 2015 yılı Ekim ayında emekli olabilirsiniz.

Çalışırsanız aylığınız kesilir

Soru: Sadettin Bey, ben 01.01.1964 doğumluyum ve 1987'den itibaren Hollanda'da bulunuyorum. Türkiye'de çalışmışlığım yok. Burada 18 sene Türkçe öğretmenliği yaptım ve 6 senedir restoran işletiyorum. Eşim ev hanımı ve 1967 doğumlu. Kendisinin de 15 sene çalışmışlığı var. O da Türkiye'de çalışmamış ve 1980'den beri Hollanda'da bulunmaktadır. Bu bilgilere göre bizim Türkiye'den emekli olma şansımız var mı? Emeklilik için ne kadar ödeme yapmamız gerekir? Emekli olursak Hollanda'da çalışmaya devam edebilir miyiz? Hakan D.

Cevap: Değerli okurum, siz Hollanda'da çalıştığınız süreleri, eşiniz ise çalıştığı ve çalışmadığı sürelerin tamamını borçlanabilir. Borçlanma için aylık 300 lira ödersiniz. İstediğiniz zaman borçlanma yapabilirsiniz. Ancak borçlanma yaptıktan sonra aylık alabilmeniz için Hollanda'da çalışmamanız veya ikamete dayalı yardım almamanız gerekir. Zira ülkemiz mevzuatı gereği, yurtdışı borçlanmasıyla emekli olanların yurtdışında çalışmaları halinde aylıkları kesiliyor.

SGK mevzuatı sadeleşiyor

1 Eylül 2012 tarihli Resmi Gazete'de İşveren Uygulama Tebliği (İŞUT) yayımlandı. İşverenleri ilgilendiren yaklaşık 450 sayfalık mevzuat, bu tebliğle 45 sayfada toplanmış oldu. İŞUT kapsamında sigortalı tescilden prim belgelerine kadar dağınık pek çok konu tek başlık altında sadeleştirildi. Mevzuat ve uygulama konusunda çok önemli çalışmalara imza atan İşverenler Prim Daire Başkanı Dr. Mehmet Bulut'a teşekkür ediyorum. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.