1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Memur zammından memnun musunuz?
Memur zammından memnun musunuz?

Memur zammından memnun musunuz?

Calışma ve Sosyal Guvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin düzenlediği toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çelik "Memur zammından memnun musunuz" sorusu için şunları söyledi.

A+A-

Calışma ve Sosyal Guvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin düzenlediği toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çelik "Memur zammından memnun musunuz" sorusu için şunları söyledi.


Hakan Göksel'in haberi

Bakan Faruk Çelik, İstanbul Ceylan İntercontinental Hotel'de gazetecilerin soruları öncesinde Çalışma ve Sosyal ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın görev alanları, icraatları ve gündemine dair bir sunum yaptı. Toplantıya bürokratların yanı sıra Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Namık Ata, SGK Başkanı Fatih Acar, SGK Başkan Yardımcısı Mustafa Kuru katılan isimler arasındaydı...
(Bakanlık son dönemin en cok konuşulan bakanlıklarından birisi olma özelliğini taşiyor... Özelikle Toplu Sözleşme Görüşmeleri ve İş kazaları birebir bakanlığın markaj altında olduğu konular... )
Bakanın sunumu öncesinde bilgi veren Fatih Acar İstanbul'da yeni açılacak 7 Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüğü hakkında bilgi verdi... Açılan merkez sayısın 34 'e yükseleceğini ve vatandaşın işlemlerini hızlı pratik bir şekilde halledebileceğini açıkladı.

"ZAMDAN MEMNUN MUSUNUZ?"

Haber 7'den ekonomi editörü Hakan Göksel'in "Sosyal Güvenlik açığı 2002'de ne kadardı 2012'de ne kadar oldu?" sorusuna cevap veren Çelik erken emeklilik sisteminin Sosyal Güvenlik açığına faturasının ağır olduğunu ve ödenemeyecek boyutlara ulaştığını kaydederken, 2000 yılından bugüne 2,4 milyardan 24 milyara kadar geldiğini anlattı. Çelik 12 yıl öncesine göre artış miktarının fazla gibi gözükse de artış hızının gittikçe düştüğünü ve Türkiye'nin kısa vadede reform imkanlarının mümkün olduğu kadar değerlendirildiği cevabını verdi....
Çelik, Haber 7'nin "Toplu Sözleşme görüşmeleri sonrasında memur olarak önerilen maaş zamlarını nasıl buluyorsunu ve beğendiniz mi? Hakem kurulu kararını sizi memnun etti mi?" sorusuna "Bu toplu sözleşme görüşmeleri olağanüstü şartlarda gerçekleşti. Bütçe Ocak ayında yapılırken bu kanun Mayıs ayında yürürlüğe girdi. Biz yüzde 3+3 verdik 2013'te yeniden masaya oturulacak. Hakem Kurulu 0,5 puanlık artış yaptı. 1 puanlık artısşın maliyeti eski para ile 1,3 katrilyon. Enflasyon beklentisi 6,5 iken biz yüzde 4+4 yaptık. Fazlasıyla verdik. Aslında ana ihtilaf konusu 900 bin öğretmenin KYK'dan yararlanamaması..." cevabını verdi...

KIDEM TAZMİNATI SİSTEMİ DEĞİŞECEK DİŞ SOSYAL GÜVENLİK KAPSAMINA GİRECEK

Bakan Faruk Çelik bakanlığın teşkilatlanması ilişkin bilgi verirken görev alanları ile ilgili de bilgi paylaştı...
Çelik iş kazaları konusunda 1990 yılından bugune önemli bir yol kat edildiğini de aktardı.
Personel rejimi ile ilgili parçalı bulutlu yorumu yapan Çelik kamuda ücret artışındatalama devlet memur maaşinda yüzde 240'ları aşan bir artış olduğunu anlattı.
Yurt dışı ve yurt içindeki teşkilatlanmadan bahseden Çelik, "sigorta ve emeklilik yaşıyla ilgili dezavantajlı durum devam ediyor..." yorumunu yaptı...
Bütçelerinin 351 milyar olduğunu aktaran Çelik yeniden yapılandırma sürecinde 2 milyon 300 bin çalışanın bu haktan yararlandığını ve yeni hazırlıklarının da devam ettiği bilgisini verdi.
İntibak süreci ve Van Depremi konusunda da yapılanları aktaran Çelik işsizlikle ilgili de gerileme beklediklerini kaydetti...
Sendika ve İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile ilgili hazırlıklerı anlatan Çelik ulusal istihdam stratejisi ile ilgili hazırlıkların bittiğini taşeron işçiler ve kıdem tazminatı fonu ile ilgili hazırlıkların sürdüğünü belirtti..
Çelik'in bilgilendirmesine göre Türkiye'de gereksiz sezeryanın yüzde 21 seviyelerinde, 2011 verilerine göre sezaryan devlette yüzde 50'nin hemen altında özel hastanelerde ise yüzde 64 civarında...
Bakan Çelik gazetecilere yıpranma payı ile ilgili hakların önümüzdeki yıl gündeme geleceğini ifade ettikten sonra konuşmasında kıdem tazminatı uygulamasında da mutlaka değişikliğe gideceklerini belirtti.Çelik mevcut sistemden yararlananların oranının yüzde olduğunu aktard ve bu durumun mutlaka değiştirileceğini vurguladı.
Çelik, diş tedavilerinin de sigorta kapsamına girmesi konusunda bir takım sorunlar olsa da ''2013'te ağız-diş sağlığıyla ilgili süreci başlatıyoruz. Sağlıklı başlatmayı istiyoruz çünkü bazı alanlarda çok sağlıklı başlayamadık, suistimalleri de beraberinde getirdi'' dedi.
Çelik bakanlığa kayıtlı 5,4 milyon çalışan bulunduğunu ve bunların kayıtlarda 3,2 milyon sendikalı olduğu gibi bir resmi durum olduğunu ama bu verilerin yanlış olduğunu aktardı. Çelik "Şu anda 51 sendika yüzde 10 barajıyla, sahte üyelerle barajı aşıyor ve yetkili sendika. Ancak, gerçek 880 bin üyeye gelince, yüzde 1'e koyuyorsunuz 13 gerçek sendika barajı aşamıyor. O halde gerçek rakamlar çerçevesinde bugün yüzde 1 barajı, yüzde 10 barajından büyüktür'' dedi.
Bakanlık kayıtlarında 5 milyon 400 bin olan çalışanın 3 milyon 200 bini sendikalı göründüğünü ve bunun çalışanların yüzde 60'ına tekabül ettiğini belirten Çelik "Hiç Avrupa ülkelerinde böyle bir oran yok. Bu rakamlar doğru değil. Meclis kürsüsünde bunları söyledim. Ama verilerde böyle yayınlanıyor. SGK verilerini esas aldığımızda karşımıza 10 milyon 300 bin ve 880 bin rakamları çıktı. Yüzde 8,5 sendikalı işçi var. Peki bu 880 bin kişi toplu sözleşme mi yapmış? Hayır, bunun 570 bini yapıyor.'' dedi
Sendikalaşmadaki baraj konusuna da değine Çelik, ''Yüzde 60'larda örgütlenme görünüyor. Ölen kalan, yaşayan yaşamayan herkes sendikalara kayıtlı. 10 milyon 300 binin içerisinde çok ölü var. Baraj konusunda bir tartışmamız var. Şimdi bunları üye olarak tuttuğunuzda yüzde 10 barajı, 51 sendikayı aşıyor. Şu anda 51 sendika yüzde 10 barajıyla, o sahte üyelerle barajı aşıyor ve yetkili sendika. Ancak, gerçek 880 bin üyeye gelince, yüzde 1'e koyuyorsunuz 13 gerçek sendika barajı aşamıyor. O halde gerçek rakamlar çerçevesinde bugün yüzde 1 barajı, yüzde 10 barajından büyüktür'' diye konuştu.
"Çalışan kaç amele var?" sorusuna esprili biçimde cevap veren Çelik "Çalışan kesim olarak hepimiz ameleyiz.. Zaten bakanlık Amele Bakanlığı" cevabını verdi...
İşsizlik ödeneği ile ilgili de dikkatli davrandıklarını aktaran Çelik, bu ödemelerin istihdamı engellememesi gerektiğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.