1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. MEB’de önemli toplantı
MEB’de önemli toplantı

MEB’de önemli toplantı

Milli Eğitim Bakanlığı’nda yapılan toplantıya Eğitim Bir-Sen'i temsilen Genel Sekreter Ahmet Özer ile birlikte Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Ramazan Çakırcı katıldılar.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı’nda yapılan toplantıya Eğitim Bir-Sen'i temsilen Genel Sekreter Ahmet Özer ile birlikte Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Ramazan Çakırcı katıldılar. Toplantıda, öğretmen atama ve yer değiştirme, taşra teşkilatı yöneticilerinin atama ve yer değiştirmesi, eğitim kurumu yöneticilerinin atama ve yer değiştirmesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nda çalışan öğretmenler dışındaki diğer çalışanların atama, yer değiştirme ve görevde yükselme unvan değişikliği ile ilgili konularda görüşmeler yapıldı.

Toplantıda söz alan Eğitim Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer, “Özür atamaları geçen yıl Haziran, Temmuz ve Ağustos’ta yapıldığı için öğretmenler 5 Eylül’de göreve başladı. 31 Ağustos itibarıyla başlayamaması nedeniyle eş durumu yer değiştirmelerinde mağduriyet yaşayacaklarından dolayı 30 Eylül tarihi esas alınmalıdır. Öğrenim durumunun da bunlarla birlikte yapılmasını talep ediyoruz. İsteğe bağlı il içi ve il dışı yer değiştirmelerin, eş, sağlık, eğitim, olağanüstü duruma bağlı yer değişikliği ve can güvenliğine bağlı yer değişikliği takviminin hemen açıklanmasını istiyoruz” dedi.

Özer, zorunlu hizmet bölgelerinde öğretmen istihdamında yaşanan güçlüğün önüne geçmek için söz konusu bölgelerde çalışanlara ek tazminat verilmesi gerektiğini söyledi.

4+4+4 yeni eğitim sisteminin düzenlemesinde 5. sınıf öğretmenlerinden sınıf düşmeyecek durumda olabilecekler için Bakan’ın da daha önce söylediği 5. sınıfta değerlendirme konusunun yeniden gündeme alınmasını isteyen Özer, “Bu yıl ihtiyaç olacak olan branş öğretmenini ücretli temin etmek yerine sistem oturana kadar mevcut öğretmenler değerlendirilmelidir. Branş değişikliğinde kontenjanlar geniş tutulmalı ve branşa geçmek isteyenlere sonuna kadar fırsat tanınmalıdır” şeklinde konuştu.

Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreterimiz Ramazan Çakırcı ise, öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin bu kadar gecikmemesi gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu: “Van depreminde mağduriyet yaşayan öğretmenlere olağanüstü durumlara bağlı yer değişikliği hakkı verilmesi gerekirken, verilmemiştir. 652 sayılı KHK’dan önce KPSS puanı sözleşmeli iken kadroya atanan öğretmenlerin çalıştıkları illerde geçirdikleri süre dikkate alınmalıdır. Bu öğretmenlerimizin bir kısmı 5 yıldan fazla bir ilde çalışmış olmalarına rağmen iller arası yer değişikliğinde bulunamamaktadır.”

Çakırcı, il içi ve il dışı yer değişikliği için takvimin öğretmenler tatile çıkmadan açıklanması gerektiğini vurgulayarak, “Daha neyi bekliyoruz, anlamakta güçlük çekiyoruz. Diğer yandan Bakanlık öğretmen rotasyonunu gündeminden artık düşürmelidir. Bu konunun Bakanlığın gündeminden düştüğünü biliyoruz. Ama tüm yöneticilerin rotasyonu 8 yıl olmalıdır. Buna il ve ilçe milli eğitim müdürleri ile şube müdürleri de dâhil edilmelidir. Anadolu ve fen liselerine öğretmen seçimi için yapılan sınavın gereği acilen yapılmalıdır. Diğer öğretmenler de, sınava girmiş olsun olmasın, mağdur edilmeden kendi okullarında çalışabilmelidir” diye konuştu.

Taşra teşkilatı yöneticilerinin atama ve yer değiştirme yönetmeliğine yardımcı hizmetler, genel idari hizmetleri ve teknik hizmetler sınıfı çalışanlarının da dâhil edilmesi gerektiğini dile getiren Çakırcı, “Ancak bu kadrolarda çalışanlara rotasyon uygulanmamalıdır. Hizmetli ve memurlar için görevde yükselme ve unvan değişikliği hemen yapılmalı, şube müdürlüğü için sınav açılmalı ve eğitime alınacaklar Ek-1 Değerlendirme Formu ile değil, ön sınavla belirlenmelidir” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda yetkili sendika olarak katıldığımız toplantıda diğer sendikaların da mutabık kaldığı ortak teklifler şu şekilde oluşmuştur:

Sendikaların Yönetmeliklerle İlgili Ortak Görüşleri
Öğretmenler önlerini görmek istiyor il içi iller arası takvimini bir an önce açıklanmalıdır.
Eğitim çalışanların atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin bir an önce hazırlanması (öğretmenler dışında)
Özür gurubunda hizmet süresinde 30 eylül tarihi baz alınmalı
Öğretmenlerin rotasyonuna bütün sendikalarımız karşı çıkmışlardır.
Özür grubu atamalarında il ve ilçe emri mutlaka olmalı
Zorunlu bölgeleri teşvik etmek için mutlak suretle ek tazminat getirilmeli (bütün kadroları kapsamalı)
KPSS ile atanan öğretmenlerin 632’deki şartlara eşit hale getirilmesi
Anadolu liseleri için yapılan sınavın sonucuna göre mutlak atama yapılmalı bundan sonra dönüştürmeler bittikten sonra atamaların yapılmaması, sınava giren öğretmenlerinde mağdur edilmemesi.
Norm fazlası öğretmenlerin yan branşlarında derse girmesi ve branş değişikliği yapılması sınıf norm fazlası öğretmenlerinin bulundukları kurumda istihdam edilmesi
Emekli olan memur hizmetli yerine yine memur ve hizmetli alınması
Milli eğitim bakanlığı çalışanları eğitim fakültesini bitirip öğretmen atama şartlarını taşıması halinde KPSS olmadan atanması
Bundan sonra açıktan atamalarda belli bir yıl kriterinin olması gerektiği açıklandı
İl ve ilçe yöneticilerinin rotasyon olsun fikri sendikalar tarafında benimsendi 8 yıl ( Türk eğitim sen dışındaki sendikalar)
Performans kriterlerinin ölçülebilir ve objektif olması gerektiği üzerinde şiddetle duruldu.
Müdür başyardımcılığının kalması gerektiği benimsendi.
Okul müdür ve müdür yardımcıları için sınavın yapılması gerektiği benimsendi mülakat benimsenmedi
Okul tiplerinin 2’ye indirilmesi gerektiği benimsendi kriterlerinde yeniden belirlenmesi gerektiği vurgulandı.
Kurucu müdürlerin ve yönetici görevlendirmelerinin belli kriterlere bağlanması benimsendi
Teç Sen Sendikası memurlarında gerekli şartlara haiz olduğunda müdür ve müdür yardımcısı olarak atanması önündeki engellerin kaldırılmasını talep etti.
Müdürlük için 3 yıl müdür yardımcılığı benimsendi
Okul yöneticilerinin bir okula atanabilmesi için maaş karşılığı dersin olması yeterli olmalı ( 7ç maddesi kaldırılmalı)
Özür grubu atamalarının tüm özür gruplarını içerecek şekilde yılda 2 kez yapılması benimsendi.
Unvan değişikliği, görevde yükselme ve şube müdürlüğü sınavının bir önce yapılması gerektiği söylendi.
Şube Müdürlüğüne atamada önce sınav sonra eğitim yapılmalı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.