1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. MEB bilişim sistemleri kullanım taahhütnamesi
MEB bilişim sistemleri kullanım taahhütnamesi

MEB bilişim sistemleri kullanım taahhütnamesi

MEB bilişim sistemleri kullanım taahhütnamesinde bulunan, okul/kurumlarda kendisine MEB bilgisayarı teslim edilmiş kullanıcıların kendilerine teslim edilmiş bilgisayarlardaki işlemleriyle ilgili maddeler, bazı sendika ve öğretmenlerce tepkiyle karşılanmış

A+A-

MEB bilişim sistemleri kullanım taahhütnamesinde bulunan, okul/kurumlarda kendisine MEB bilgisayarı teslim edilmiş kullanıcıların kendilerine teslim edilmiş bilgisayarlardaki işlemleriyle ilgili maddeler, bazı sendika ve öğretmenlerce tepkiyle karşılanmıştır. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Anadolu Eğitim Sendikası aşağıdaki hususlara dikkat çekti:

Böyle bir taahhütname imzalatılmaksızın da sorumlu olduğumuz hususların tutanak altına alınması hukuken yeni bir durum tesis etmez. Taahhütnamede yazılı olan hususlarda bir belge imzalanmamış olsa dahi, kullanıcılar, eğer kendileri tarafından yapılan kusurlu eylemleri var ise sorumlu tutulabilmeleri hukuken mümkündür.

Taahhütnamede, 5. madde dışındaki maddelerde kullanıcıların kendi eylemleri anlatılmakta, 5. maddede ise esasen bilgisayarlardaki işlemlerin geçmişe dönük olarak Bakanlık tarafından izlenebileceği anlatılmakta, kullanıcının bunu bilerek hareket etmesi gerektiği vurgulanmaktadır. (Kullanıcı bu maddeye istinaden tutanağı imzalamadan önceki tarihlerin iz raporunu, bilgisayara dair geçmişi yazılı olarak isteyebilir.)

Henüz belgeyi imzalamamış ve çekincesi bulunan üyelerimizin, taahhütnameye tarih atarak altına " imzaladığım tarihten önce bu bilgisayara yüklenmiş yazılımlar ve bu bilgisayarda gerçekleştirilmiş işlemlerden doğacak sorumlukları ve bilgisayarın bana teslim edildiği tarihten sonra izinli olduğum ya da kurumda bulunmadığım zamanlardaki kullanım nedeniyle doğacak zarar ve sorumlulukları kabul etmiyorum. Yasal haklarım saklıdır. " şeklinde şerh koyarak imza atmaları uygun olacaktır.

Taahhütname öncesinde de önemli olan, sonrasında da dikkat edilmesi gereken asıl konu kullanıcıların izinli oldukları dönemde eğer bilgisayar başkası tarafından kullanılacaksa, bu talebin yazılı olarak verilmesinin istenmesi, bir 'devir teslim tutanağı' hazırlanmadan devredilmemesidir. Taahhüt konusu bilgisayarların kısa süreler için bile kesinlikle başkası tarafından kullanılmasına izin verilmemesini ayrıca belirtiyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.