1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mazlumder, 28 Şubat’ın yargı kararlarının iptali için kampanya başlattı
Mazlumder, 28 Şubat’ın yargı kararlarının iptali için kampanya başlattı

Mazlumder, 28 Şubat’ın yargı kararlarının iptali için kampanya başlattı

Mazlumder Gaziantep Şubesi tarafından 28 Şubat sürecindeki yargı kararlarının iptali için imza kampanyası başlatıldı. Yeşilsu’da düzenlenen imza kampanyasına avukatlar cübbeleriyle gelerek destek verdi.

A+A-

Mazlumder Gaziantep Şubesi tarafından 28 Şubat sürecindeki yargı kararlarının iptali için imza kampanyası başlatıldı.

Yeşilsu’da düzenlenen imza kampanyasına avukatlar cübbeleriyle gelerek destek verdi. Burada bir açıklama yapan Mazlumder Gaziantep Şubesi Başkanı Abdurrahim Çelik, normalleşen Türkiye’de darbecilerden yargı önünde hesap sorulurken, onların baskısıyla verilen siyasi kararların devam etmesinin büyük bir çelişki olduğunu vurguladı.

Darbe süreçlerinin olağanüstü şartlarında verilen yargı kararlarının derhal iptal edilmesi gerektiğini kaydeden Çelik, “Bu kararlar ile mağdur edilenlerin hakları iade edilmelidir. 1998 yılında hiçbir delil yokken örgüt liderliği suçundan tutuklanarak cezaevine konulan ve ömür boyu hapse mahkûm edilen Salih Mirzabeyoğlu da derhal özgürlüğüne kavuşturulmalıdır. Fikirleri ile birlikte imha edilmek istenenlerden ‘özür’ dilenmeli, tecrit son bulmalıdır. 28 Şubat 1997 tarihinde gerçekleşen Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı sonrasında hukuk dışı yapılanmalar eliyle yargı kurumlarına ve sivil siyasete müdahale edilmiştir. Batı Çalışma Grubu adlı illegal oluşum tarafından kontrol ve koordine edilen yargı mensuplarının, 28 Şubat sürecinde verdiği bütün kararlar siyasi olduğundan, hukuka aykırı ve şaibelidir. Bu sebeple, binlerce insanın hayatını karartmış olan 28 Şubat sürecinin aydınlatılması ve 28 Şubat sürecindeki siyasi yargı kararlarının iptal edilerek yeniden muhakeme yolunun açılması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirten Çelik, “TBMM bu mağduriyetlere el atmalı, halen cezaevlerinde bulunan düşünce suçlularının özgürlüğü sağlanmalıdır. Değişen ve normalleşen Türkiye’de yapılması gereken 28 Şubat yargı kararlarının iptal edilmesidir.” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.