1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Matlı: Tarım arazilerinin bölünmesini engellemek zorundayız
Matlı: Tarım arazilerinin bölünmesini engellemek zorundayız

Matlı: Tarım arazilerinin bölünmesini engellemek zorundayız

AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı, her yıl 11-17 Haziran tarihlerinde kutlanan Toprak Bayramı’na yönelik mesajında, "Çocuklarımıza ve torunlarımıza gelecekte verimli ve sağlıklı tarım alanları bırakmak istiyorsak, tarım arazilerinin miras yoluyla b.

A+A-

AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı, her yıl 11-17 Haziran tarihlerinde kutlanan Toprak Bayramı’na yönelik mesajında, "Çocuklarımıza ve torunlarımıza gelecekte verimli ve sağlıklı tarım alanları bırakmak istiyorsak, tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesini engellemeliyiz." dedi.

1945 yılında yürürlüğe giren 4760 Sayılı Toprak Bayramı Kanunu'na göre her yıl 11 Haziran'ı takip eden ilk pazar gününün ‘Toprak Bayramı’ olduğunu belirten AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Önder Matlı, toprağın yeryüzü üzerindeki her canlı için en önemli besin kaynağı olduğunu vurguladı. Tarımsal alanların son yüzyılda ciddi derecede zarar gördüğünün altını çizen Matlı, "Ekolojik dengeyi muhafaza ederek, toprağa zarar vermeden, onunla barış içinde yaşamımızı sürdürmeliyiz. Topraklarımıza daha hassasiyetle yaklaşmak, korumak ve toprağı besleyecek sistemleri inşa etmek zorundayız." diye konuştu.

"MİRAS YOLUYLA BÖLMEYELİM"

Türkiye'de tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesinin önlenmesi ve toplulaştırma çalışmalarının hükümet tarafından dikkatle yürütüldüğüne de işaret eden Matlı, şunları kaydetti: "Şu anda tarım arazilerimiz 20 dekarın altında ise bölünemiyor. Bu çok büyük bir adım ama tabii ki yeterli değil. Bununla birlikte miras hukukunda bir düzenleme da yapılması gerekiyor. Sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere, meslek kuruluşlarına, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına bizler hükümet olarak şöyle sesleniyoruz; Eğer çocuklarımız, torunlarımız, bu kıymetli vatan toprakları üzerinde gelecekte tarım yapacaksa mutlaka bu sorunun çözülmesi lazım. Bu konuda da Miras Kanunu şuanda TBMM gündemine geldi ve görüşmelere başlanılacak."

Toprağın yapay olarak üretilmesinin mümkün olmadığına da değinen Matlı, canlıların hayat kaynağı olan tarımsal toprağın amaç dışı kullanımı, erozyon, çoraklaşma, aşırı ve gereksiz gübre kullanımı gibi nedenlerle kaybedildiğine işaret etti.
CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.