1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mardin Belediyesi'ne haciz kararı alındı
Mardin Belediyesi'ne haciz kararı alındı

Mardin Belediyesi'ne haciz kararı alındı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda, 13 ilde büyükşehir belediyesi kurulması ile ilgili yasa tasarısının kabul edilmesiyle büyükşehir olan Mardin Belediyesi'nde, maaş alacağı olan işçiler belediyenin demirbaşlarına haciz kararı aldırdı.

A+A-

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda, 13 ilde büyükşehir belediyesi kurulması ile ilgili yasa tasarısının kabul edilmesiyle büyükşehir olan Mardin Belediyesi'nde, maaş alacağı olan işçiler belediyenin demirbaşlarına haciz kararı aldırdı.

Avukatları ve icra görevlileriyle belediyeye gelen işçiler, Belediye Başkanı Beşir Ayanoğlu’nun makam koltuğunu da belediyenin demirbaşlarını haczettirdi.

Mardin Belediyesi'nde çalışan 52 işçi 20 yıla yakın biriken 8,5 milyon TL alacakları için 2010 yılında Mardin 1.Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açtıkları davayı kazandı. İcra işlemlerini başlatan işçiler, belediyenin iller bankasından gelen gelirine haciz koydurmak istedi ancak başarılı olamadı. Bunun üzerine işçiler belediye ile uzlaşma yoluna gitti. Uzlaşma çalışmaları devam ederken Torba Yasa gereğince işçiler kadro fazlası olarak başka kurumlara gönderildi. Mahkemenin dava masraflarını ödemeyi kabul etmeyen ve işçilerin maaşlarından kesinti yapan belediyeyi ikinci kez mahkemeye verdi. İşçiler mahkemeden haciz kararı çıkarttı. 

Belediye binasına İcra Müdürlüğü görevlileri, Belediye-İş eski Başkanı Memduh Öztürk ve avukatları Baki Demirhan ile giden işçiler, ilk olarak belediye başkanının makam koltuğun haciz yaptırmak istedi. Burada bir açıklama yapan işçilerin avukatı Baki Demirhan ise işçilere sahip çıkılması gerektiğini belirtti. 

Bedirhan, şöyle devam etti: ''Bir davanın kısmen kabulünden kaynaklanan ücret alacaklarından dolayı Mardin Belediyesi 53 işçinin maaşlarına haciz koydurttu. Maaşından başka geçim kaynağı olmayan işçiler maalesef bu ay maaşlarını alamayacak. Bu dünya tarihinde bir ilktir. Mardin Belediyesi'nin menkul mallarına haciz kararı aldırdık. Biz de menkul mallarını haciz ediyoruz. Belediyedeki işçi sorunlarını herkes yakından biliyor. Yaklaşık 20 yıldır ücretleri tam ödenmedi. Biz bu alacaklarıma karşı takas talebinde bulunduk. Maalesef belediye bu takas teklifimizi kabul etmedi. Şimdi belediyedeyiz. 
Ne bulursak haciz edeceğiz. Bilgisayarları, koltuklarını, masalarını haciz edeceğiz, çünkü yapabileceğimiz başka bir şey yok.” dedi.

VARLIK: İŞÇİLER HAKLI

Mardin Belediye Başkan Yardımcısı Murtaza Varlık, belediyenin bu borcu ödeme imkânının bulunmadığını belirterek, şunları söyledi: "Bunun getirdiği bir sıkıntı var. Arkadaşlarımız da bunu biliyor. Bizim dönemimizde personelimizin şartlarının en iyi olduğu dönem. Alacakları tabi ki haklarıdır. Her zaman saygı duyduk. Belediyenin bugün bunu herhangi bir kaynaklı ödeme şansı yok. Umarım ki bundan sonra oturulur, konuşulur. Ekstra kaynaklar oluşturulur. İnşallah bu sorunu çözeriz. Bugün itibariyle imkânlarımız bu sorunu çözmeye yetmiyor.'' diye konuştu.

BAŞKANIN MAKAM KOLTUĞU HACZEDİLDİ

İşçiler adına açıklama yapan Memduh Öztürk de belediye çalışanlarının alacaklarının kangrenleşen bir sorun haline geldiğini, bundan dolayı nisan ayında 69 işçinin dava açtığını hatırlattı. 

Yaklaşık 17 işçinin davalarını baskı sonucu geri çektiğini savunan Öztürk, "Geriye 52 arkadaşımız kaldı. Şu anda mahkeme bitmiş, kararını vermiş durumda. Toplam 8 milyon civarında alacağa mahkeme hükmetti. Bu 52 arkadaşımızla ilgili. Belediyenin itirazından kaynaklı temyiz kararından kaynaklı 64 bin 200 lira civarında bir alacağı söz konusu oldu. Belediye bu 64 bin lirası için bu işçilerin maaşlarına bu ay kişi başı bin 200 liradan bir haciz işlemi gerçekleştirdi. Bizim alacağımız 8 milyonu görmezden gelen belediye kendi 64 bin lirası için bu ay arkadaşlarımızın tamamını mağdur etmiş durumdadır. Biz buna karşı belediye içindeki menkullerin haciz kararını aldık. Bu çok hoşumuza giden bir tablo değil. Şu anda görmüş olduğunuz koltuk, Mardin Belediye Başkanı'nın makam koltuğu. Bu bütün Mardin halkının onurudur. Bu sadece bugün görevde bulunan Beşir Ayanoğlu’nun koltuğu değildir Mardin halkının koltuğudur. Bunun alınmasına sebep olanlar bu halka hesap verecekler.“ şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.