1. HABERLER

  2. MÜFTÜLÜK

  3. Manavgat Müftülüğünden Engelliler Konferansı
Manavgat Müftülüğünden Engelliler Konferansı

Manavgat Müftülüğünden Engelliler Konferansı

Manavgat Müftülüğü 3 Aralık Dünya engelliler günü münasebetiyle Manavgat Müftülüğü Konferans salonunda,” Ailemde Bir Engelli Var” konulu konferans düzenlendi.

A+A-

Manavgat Müftülüğü 3 Aralık Dünya engelliler günü münasebetiyle Manavgat Müftülüğü Konferans salonunda,” Ailemde Bir Engelli Var” konulu konferans düzenlendi.

Konferansa Manavgat Müftüsü Mustafa Atilla, Din görevlileri, Kur’an Kursu Hocaları ve vatandaşlar katıldı. Programın Sunuculuğunu Manavgat Müftülüğü engelliler koordinatörü; Sorgun Rüstem Paşa Camii İmam Hatibi Nurullah Bakırcı yaptı. Program Kızılot Mahallesi Kale Cami İmam Hatibi; Taner Taşbaşının Kur’an tilavetiyle başladı. Programın açılış konuşmasını Manavgat Müftüsü Mustafa Atilla yaptı. Konuşmasında “ Engelli kardeşlerimi bizlere emanettir. Her insan bir engelli adayıdır. Bir Kudsi Hadisi şerifte Allahüteala buyurduki” Ben bir kulumun iki gözünü alırsam o kulumda buna sabrederse karşılığında cennet vardır.” Engel yoktur. Engel gönüldedir. Engellilere tanınan haklara saygılı olalım Engelli kardeşlerimize Yardımcı olmak Zayıf, düşkün, fakir ve yoksulların gerçek dostu ve hamisi Peygamberimiz(SAV) in yolundan girmektir. Başımıza gelen musibetler dolayı Allah(CC)’ın bizi sevmediğini, bizi terk ettiğini, bizi cezalandırdığı zannederiz. Halbuki Peygamberimiz (s.a.v) “Mümin bir kişiye bir ağrı, bir yorgunluk, bir hastalık, bir üzüntü hatta küçük bir tasa hali isabet edecek olsa, bunlar müminin bir bölüm günahlarına keffaret olur”buyuruyor. “dedi.

Programa konuşmacı olarak katılan Antalya İl Müftülüğü Engelliler Koordinatörü Murat paşa Yüce Camii İmam Hatibi Hasan Koç “ Ailemde Bir Engelli Var” sunumunu gerçekleştirdi. Sunumunda Yüce,” Engelliler tarihin her döneminde toplumların önemli bir bölümünü oluşturmuştur, yaşadığımız çağ içinde geçerlidir. Genel olarak dünyada, özel olarak ülkemizde nüfusun önemli oranı engellidir. (%12 Dokuz milyona yakın). Geçmişte salgın hastalıklar ve savaşlar sebebiyle, günümüzde de Tedbirsizlik, İş ve Trafik kazaları sebebiyle had safhaya ulaşmıştır. Engellilerimizin sosyal, özlük hakları devletimiz tarafından karşılanmaktadır. Engellileri istismar eden kişi ve kuruluşlara fırsat vermeyelim. Kuran-ı Kerim'de Yakup (AS)’ın gözlerini geçici olarak kaybettiğini, Eyüp (AS)’ın ağır imtihanını, Musa (AS)’ın Allah'ım dilimi çöz diyerek dua ettiğini, İsa (AS)’ın kör-alaca-ortopedik engellilerin tedavisinin kendisine mucize olarak verildiği haber verilmiştir. Sevgili Peygamberimiz (SAV) “Müslümanlar benim başıma gelen musibetlere bakarak kendi musibetleri karşısında güçlü olsunlar” buyurarak kendisinin de imtihanlara tabi tutulduğunu, imtihanın ağırlığına göre de mükâfatın artacağını bildirmiştir.”dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.