1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Maliye, geleneksel mesleklerden vergi almayacak
Maliye, geleneksel mesleklerden vergi almayacak

Maliye, geleneksel mesleklerden vergi almayacak

Maliye Bakanlığı, unutulmaya yüz tutmuş mesleklerden vergi almayacak.

A+A-

Maliye Bakanlığı, unutulmaya yüz tutmuş mesleklerden vergi almayacak. Çinicilik, oymacılık, semercilik, bastonculuk gibi yüzlerce meslek grubunu kapsayan düzenlemeyi sevinçle karşıladıklarını belirten Bursa Muhtelif Esnaf ve Sanatkârlar Odası (MESO) Başkanı Fehmi Duban, “Yaptığımız çalışmalar meyvesini toplamaya başladı. Düzenleme teşvik niteliğindedir” dedi. 
Maliye Bakanlığı tarafından önceki gün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren kararıyla kendi ürettiği ürünleri satanlar ile el işçiliğiyle geçinen mükelleflerden vergi alınmamasına ilişkin düzenlemesi esnaf kesiminde büyük sevinçle karşılandı. Düzenlemenin özellikle çinicilik, çömlekçilik, bastonculuk, oymacılık, semercilik gibi unutulmaya yüz tutmuş meslekleri teşvik niteliğinde olduğunu söyleyen MESO Başkanı Fehmi Duban, seslerini yetkililere duyurmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Bursa’da unutulmaya yüz tutmuş meslekleri bünyesinde barındıran tek oda olduklarını ifade eden Bursa MESO Başkanı Duban, göreve geldikleri günden bu yana unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin desteklenerek teşvik kapsamına alınması konusunda yaptıkları çalışmaların meyvesini toplamaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi. Bursa’da ağırlıklı unutulmaya yüz tutmuş meslekler olmak üzere 144 farklı meslek örgütünü bir arada bulundurduklarını belirten Duban, “Maliye Bakanlığı’nın teşvik niteliğindeki düzenlemesi esnaf kesiminde sevinçle karşılanmıştır. Yapılan bu düzenlemeyle el dokuma işleri, bakır işletmeciliği, çini, çömlek yapımı, sedef kakma, ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk ve semercilik gibi kaybolmaya yüz tutmuş yüzlerce meslek grubu vergiden muaf olacak. Bu kararla bu mesleklerin geleceğe yönelik yaşatılması konusunda artık daha fazla umutluyuz” dedi.

“İŞYERİ AÇMA KOLAYLIĞI DA SAĞLANMALI”
Ahilik kültürünün yaşatıldığı Bursa’da unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin gelecek kuşaklara aktarılmasında devlete olduğu kadar yerel yönetimlere de büyük görevler düştüğünü ifade eden Duban, yasayla vergi muafiyeti sağlanan mesleklerin işyeri açmalarında da kolaylar sağlanması gerektiğini söyledi. Duban, konuşmasına şöyle devam etti:
“Unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin gelecek kuşaklara yaşatılması için gençlerimizi daha fazla teşvik etmeliyiz. Bu konuda işyeri açmak isteyen kadının gencine tüm girişimcilerimize işyerleri açmaları konusunda da destek vermeliyiz.”
Duban, Bursa turizmine de büyük katkı sağlayacağına inandığı destek için Bursa Valisi Şahabettin Harput başta olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve diğer yerel yöneticilerden destek beklediklerini de sözlerine ekledi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.